FB TW PIN NWS
BioRank 1810

Murat Karayalçın

Doğum tarihi : ??.??.1943
Murat Karayalçın kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Murat Karayalçın doğum yeri : Samsun

Murat Karayalçın Biyografisi

Murat Karayalçın, 1943 doğumlu, Türk siyaset adamı.
1943 yılında Samsun'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini, Ankara Mimar Kemal İlkokulu ve Ortaokulu'nda, lise öğrenimini de Ankara Gazi Lisesi'nde tamalayan Karayalçın, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde bir yıl İngilizce hazırlık okuduktan sonra girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat-Maliye Bölümü'nden 1968 senesinde mezun oldu.

İngiltere'de, kalkınma üzerine yüksek lisans eğitimi alan ve Türkiye'ye dönüşünün ardından, Devlet Planlama Teşkilatı'nda uzman yardımcısı ve uzman olarak çalışan Karayalçın, 1978 - 1979 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi hükümetinde, Köy İşleri ve Kooperatifler Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcılığı görevinde çalıştı.

Kent-Koop'un kurucuları arasında yer alan ve bu oluşumda mali sekreterlik, genel sekreterlik ve 1981’den Mayıs 1991’e kadar da genel başkanlık görevlerini üstlenen Karayalçın, 1986 - 1987 senelerinde, Uluslararası İskan Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Ankara şehir planlamasına katkıda bulunmak amacıyla liderliğini üstlendiği, "Batıkent" adıyla bilinen uydukent projesi, Türkiye' nin en büyük uydukent projesi olarak hayata geçti.

Kasım 1986'da o dönemde İngiltere Veliahtı olan Prens Charles'dan, Dünya Konut Yılı Ödülü’nü alan ve aynı sene Nokta Dergisi tarafından yılın işadamı seçilen Murat Karayalçın, 1987 ve 1991 yılında Türkiye'nin dış tanıtımına yaptığı katkılar nedeniyle TÜTAV ödülüne layık görüldü. Karayalçın, 1993 yılında Fransız hükümeti tarafından, Türk - Fransız ilişkilerine katkılarından dolayı Ulusal Seviyede Lejyon Donör Nişanı’nın da sahibi oldu.

26 Mart 1989’da yapılan yerel seçimlerde Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve bu görevini Eylül 1993 tarihine kadar sürdüren Karayalçın, Sosyal Demokrat Halkçı Parti'nin 11 Eylül 1993'te yapılan 4. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan seçildi.

50. Hükümet döneminde, 19 Eylül 1993 tarihinde başladığı Başbakan Yardımcılığı, Devlet Bakanlığı ve Mümtaz Soysal’dan devraldığı ve 12 Aralık 1994 - 27 Mart 1995 tarihleri arasında Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenen Karayalçın, 27 Mart 1995’te, SHP'nin CHP ile birleşmesinin ardından genel başkanlıktan ayrıldı.

18 Nisan 1999'da yapılan yerel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi'nden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na adaylığını koyan ancak kazanamayan Karayalçın, Haziran 1999'da da, CHP Kurultayı’nda başkanlığa adaylığını koydu. Burada da başarısız olmasının ardından, CHP'den ayrılmamasının öncelikli nedenini, parti hukukuna ve parti içi demokrasiye aykırı yapılan uygulamalar olarak göstererek istifa eden ve Fikri Sağlar ile birlikte yeni bir Sol parti oluşumu için kolları sıvayan Karayalçın, 24 Mayıs 2002'de, arkadaşlarıyla beraber Sosyal Demokrat Halk Partisi adında yeni bir parti kurdu.

28 Mart 2004 tarihinde yapılan yerel seçimlerde, genel başkanı olduğu SHP'nin içinde olduğu Demokratik Güç Birliği'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Karayalçın, başarılı olamadı.

Deniz Baykal liderliğindeki bugünkü CHP yönetimine tepkisini koyarak, önce Parti Meclisi’nden daha sonra da partiden istifa etti.

Kaynak:Biyografi.info

Murat Karayalçın kitapları

Tüm Murat Karayalçın kitapları

Murat Karayalçın için yapılan aramalar

Murat Karayalçın, Murat Karayalçın biyografi, Murat Karayalçın hayatı, Murat Karayalçın özgeçmişi, Murat Karayalçın hakkında, Murat Karayalçın doğum yeri, Murat Karayalçın fotoğraf, Murat Karayalçın video, Murat Karayalçın resim, Murat Karayalçın kimdir?, Murat Karayalçın kaç yaşında?, Murat Karayalçın nereli, Murat Karayalçın memleketi