FB TW PIN NWS
BioRank 4766

Emre Uslu

Doğum tarihi : -
Emre Uslu kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
Emre Uslu doğum yeri :

Emre Uslu Biyografisi

Taraf gazetesi yazarıdır.

Emre Uslu, asıl adı Emrullah Uslu’dur. Aslen Doğu kökenlidir. Babası Cuma Uslu çiftçi idi. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde okumakta iken ekonomik koşullar gereği Polis Akademisi'nin sınavlarına girdi ve kazanıp oraya geçti. Mezun olduktan sonra da Komiser yardımcısı olarak hem polislik hem de ilk işi iletişim alanında bir master yapmaya başlamak oldu.

1997 yılında Polis Akademisi`nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, Terörle Mücadele Daire Başkanlığında çalışırken aynı zamanda boş zamanlarında da Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik bölümünde iletişim alanında bir master yaptı. Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Güneydoğu’daki faaliyetleri ve bunların medyada sunumu üzerine master tezi yazdı.

2000 yılında Kanada’nın Toronto kentine dil eğitimi için gitti. Burada 1 yıl kaldı ve Kanada Polisi üzerine çalışıp, gözlemler yaptı. New York'ta Amerika’nın Adli Bilimler alanında bir numaralı okulu John Jay Colege of Criminal Justice’de ikinci Masterini yaptı. Master eğitimi sırasında The Center on Terrorism bünyesinde, Uluslararası Terör alanında eğitim aldı. Bir yıl süren eğitim sonrasında Uluslararası Terör Uzmanı sertifikası aldı. Bu sırada Charles B. Strozier ve Robert Jay Lifton gibi alanlarında çok önemli akademisyenlerle çalıştı.

Yüksek lisans eğitimini yapmak için ABD'deki çeşitli üniversitelerine burs başvurusu yaptı. Başvurusu için Utah Üniversitesi tarafından olumlu yanıt alınca Emniyet Genel Müdürlüğü de kendisine iki seneliğine yurtdışı için `Pasif görev` izni verdi. 2001 senesinin ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti.

Emre Uslu, Ortadoğu Çalışmaları konusunda Amerika’nın en saygın okullarından, Utah Üniversitesi Siyaset Bilimi fakültesinde Orta Doğu Çalışmaları üzerine yaptığı doktorasını, Üniversitenin verdiği burs ile bitirdi. Ardından 2009 yılında Ankara’ya döndü ve tayini Ankara’dan Bingöl'e çıktı. Ankara’da Terörle Mücadele'de çalışırken Bingöl'de Çevik Kuvvet'te 5-6 ay kadar çalıştı. Sonra Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki görevinden istifa etti ve üniversiteye geçti.

Utah Üniversitesi, Westminster Collage, Kuzey Frolida Üniversitesinde Ortadoğu Siyaseti, Terörizim, İslam ve Siyaset, Milliyetçilik, Uluslararası ilişkiler ve Siyaset Bilimine giriş konularında lisans ve yüksek lisans seviyesinde dersler verdi.

Washington DC’de bulunan Jamestown Foundation adlı düşünce kuruluşu analisti. Burada Türk siyaseti, Kürt sorunu ve terör konularında analizler kaleme alıyor.

Taraf Gazetesi ve Today’s Zaman gazeteleri köşe yazarı, ulusal medya organlarının görüşlerine sık sık başvurduğu bir entelektüeldir. Yine, Los Angeles Times, the Guardian, Le Monde, Al Jazeera, London Times, Asia Times gibi prestijli uluslararası yayın organlarında görüşlerine başvurulan Türkiye uzmanlarından biridir. Gazete yazılarında özellikle güvenlik siyaseti, terör, Kürt sorunu, asker, polis, MİT konularına eğilir. Türkiye’de derin devlet kavramı üzerine çalışan az sayıda yazardan biridir. Derin devlet yapılanmasının aktif gücü ”Siyah Kuvvetler” ve ”Beyaz Kuvvetler” kavramı Uslu’nun çalışmaları sonrası literatüre girmiştir.

Kendisini liberal olarak tanımlayan Emre Uslu, Türkiye’de bireysel ve kolektif haklar tanınmamış bütün kesimlerin haklarının tanınmasını savunur. Şiddet kullanarak hak arama biçimine şiddetli bir şekilde karşı çıkar. Bu nedenle PKK’nın hedefi olmuş, örgüt liderleri Abdullah Öcalan ve Murat Karayılan tarafından tehdit edilmiştir.

Emre Uslu, Taraf gazetesinden önce The New Anatolian’da yazıyordu, 2007 yılında Taraf gazetesi kurulurken gelen teklif üzerine yazmaya başladığı Taraf gazetesinde Açılım adlı köşede köşe yazarlığı görevini yapmaktadır.

Twitter'daki yazılarıyla çok konuşulan Fuat Avni’nin Taraf gazetesi yazarı gazeteci Emre Uslu olduğu iddia edildi. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından savcılığa Fuat Avni mahlası ile gerek sosyal medyada gerekse de bazı internet sitelerinde boy gösteren kişinin Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu olduğunu bildirdi.
Fuat Avni adı ile 17 ve 25 Aralık sürecinde sosyal medyada açtığı hesaplarla savcılık ve poliste bulunan birçok dosyaya ilişkin gizli bilgileri paralel yapının çıkarlarına hizmet edecek şekilde afişe etti. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile patlak veren AKP-Cemaat kavgasının ardından Twitter'da açtığı bir hesap ile ve yazdıklarıyla sosyal medyada gündemi belirledi. "Fuat Avni" isimli Twitter hesabı, yazdıklarıyla AKP içinden birisi izlenimi verirken, parti içinde de tedirginliğe yol açtı.

Fuat Avni hakkındaki soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun tarafından söz konusu internet sitesinin yayın yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle İstanbul Savcılığı'na gönderildi. 30 Mart 2014 Türkiye Yerel Seçimlerinden hemen önce Belçika'nın başkenti Brüksel'e gittiği bilinen Emre Uslu Türkiye'ye dönerse ifadesine başvurulacak.

Milli istihbarat teşkilatı, muhtemelen Fuat Avni’yi tespit edemediği için, Recep Tayyip Erdoğan ve kamuoyuna bir şeyler söyleme gereği hissettiği için, ismimi ortaya atmış olmalı'' diyen Emre Uslu, durumu tek cümleyle özetledi: ‘Fuat Avni’yi bulamadık Emre Uslu versek olur mu abi' durumu.

Kitapları :
2010 - Derin Devletin Tehdit Haritası: Dün Kürtler Bugün Cemaatler

Yayımlanmış Akademik Makalelerinden Bazıları: 2010 – “Turkish Domestic Politics in 2009: Towards Normalization,” Insight Turkey
2008 - “Ulusalcılık: The Neo-Nationalist Resurgence in Turkey,” Turkish Studies
2008 - “Islamization of Kurdish Political Identity: Is a Kurdish Hamas Possible?” Liberal Düşünce,
2008 - “The Kurdistan Workers’ Party Turns against the European Union,” Mediterranean Quarterly,
2007 - “From Local Hizbullah to Global Terror:The Transformation of Militant Islam in Turkey”,Middle East Policy,
2007 - “Turkey’s Kurdish Problem: Steps toward a Solution”, Studies in Conflict & Terrorism,


Kaynak:Biyografi.info

Emre Uslu kitapları

 • Dün Kürtler Bugün Cemaatler Dün Kürtler Bugün Cemaatler

  Yarın tarihi : 2010-11-08


  Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)
  Siyaset » Araştırma-İnceleme

 • Demokrasiye Tezkere Demokrasiye Tezkere

  Yarın tarihi : 2007-02-16


  Yayınevi : POPÜLER YAYINLARI


  Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Tüm Emre Uslu kitapları

Emre Uslu için yapılan aramalar

Emre Uslu, Emre Uslu biyografi, Emre Uslu hayatı, Emre Uslu özgeçmişi, Emre Uslu hakkında, Emre Uslu doğum yeri, Emre Uslu fotoğraf, Emre Uslu video, Emre Uslu resim, Emre Uslu kimdir?, Emre Uslu kaç yaşında?, Emre Uslu nereli, Emre Uslu memleketi