FB TW PIN NWS
Demokrasiye Tezkere

Demokrasiye Tezkere

Yazar : ,
Yayıncı : POPÜLER YAYINLARI
Yayın tarihi :
ISBN : 9759019334
Sayfa sayısı : 104 sayfa
Kategori : Siyaset » Siyasal Hayat (Türkiye)

Konusu

İki strateji uzmanı, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 2006-2007 Harp Akademileri Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışında yaptığı tarihi konuşmanın satır aralarındaki şifreleri çözerek tek tek açıkladı. Popüler Kitaplar tarafından yayınlanan, "Demokrasiye Tezkere" isimli kitapta açıklanan şifreler, Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasındaki Türkiye’yi merak edenlere önemli ipuçları veriyor.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genel Kurmay Başkanlığı’na seçilmeden önce başlayan tartışmalar, paşanın attığı her adım ve söylediği her sözle tansiyonu yükseltmeye devam ediyor. ABD gezisinde "Rejim ve ülke bütünlüğüne" ilişkin sözleri ve Washington Büyükelçiliği'nde "Kurtar bizi paşam" alkışları ile karşılanmasının yankıları TBMM’de sürerken iki güvenlik uzmanının hazırladığı "Demokrasiye Tezkere" isimli kitap, paşanın satır aralarındaki şifreleri deşifre ediyor.

Egemenliğin Gizli Ortakları
Üst başlığında asker ve medyayı, "Egemenliğin gizli ortakları" olarak tanımlayan ve önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak olan kitap, arka kapağında şöyle sunuluyor; Anayasa'ya göre egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet, egemenliğini Anayasa'nın koyduğu ilkeler çerçevesinde seçimler yoluyla doğrudan; yetkili organlar eliyle de dolaylı olarak kullanır. Egemenliği doğrudan ve dolaylı kullanan organlar yasama, yürütme ve yargıdır. Ancak yaşanan gerçekler her zaman Anayasa’daki yazılanlarla örtüşmüyor.

Kısacık Cumhuriyet tarihinde yaşanan darbeler, muhtıralar bunun göstergesi. Bunlar da bize, egemenliği yazılanların dışında başka güçlerin kullandığını gösteriyor. İngiltere’den Önder Aytaç ve ABD’den Emre Uslu (Utah Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi), ‘Demokrasiye Tezkere’ isimli bu eserde yazılı olmasa da egemenliği millet adına/namına esasında medya ve askerin kullandığını deşifre ediyor. İki güvenlik uzmanı, Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın 2006 - 2007 Harp Akademileri Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışında yaptığı ve 11 farklı TV kanalından naklen yayınlanan tarihi konuşmanın satır aralarındaki şifreleri tek tek dikkate sunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrasındaki Türkiye’yi merak edenlerin bilmesi gereken doneler bu kitapta..

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yaklaştığı şu dönemde, daha farklı bir boyut kazanan ve gazete köşelerinden okuduğumuz, ana haber bültenlerinden takip ettiğimiz medya asker ve sivil üçlüsünün etkileşiminden doğan çeşitli olay ve üstü kapalı mesajlar bu çalışmada okuyucunun bilgisine sunuluyor.

Yazarı kimdir?