FB TW PIN NWS
BioRank 2572

Emre Tilev

Doğum tarihi : 16.Nisan.1971
Emre Tilev kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Emre Tilev doğum yeri : Aydınlıkevler, Ankara

Emre Tilev Biyografisi

Halen CNN TÜRK ekranlarında “Spor Masası” ve “Spor Toplantısı” isimli yayınlarda görev almaktadır.

Emre Tilev, 16 Nisan 1971 tarihinde Aydınlıkevler, Ankara’da doğmuştur. Aslen İzmirlidir. Annesinin adı Gülten Tilev, emekli Dz.Kd.Bçvş olan babasının adı Cemal Tilev’dir. 1978 yılında Ankara Aydınlıkevler İlkokulu'na başladı. Babasının tayini ile ilkokul 4üncü sınıf dahil sonrasını İzmir’de okudu. İzmir Fevziözakat İlkokulu'ndan sonra Güzelyalı Ortaokulu'na kayıt yaptırdı. Bu sırada atletizm sporu ile uğraşmaya başladı. 1982 yılında yaşadığı bir trafik kazası sonrası 4 ay yataktan çıkamadı. Yaz tatillerinde pideci yanında, bakkal çıraklığı, oto kaporta ve boyacılık dahil işlerde çalıştı. Liseye İzmir İnönü Lisesinde devam etti. 1988 yılında girdiği Samsun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği bölümünden 1992 yılında mezun oldu.

Üniversite yıllarında gazetecilik çalışmalarına hız verdi ve yeni kurulan küçük kanallarda çalışmaya başladı. Önce Bafra FM radyosunda klasik müzik programları yaptı. Sonra Gözde Radyo ile spor programlarını sundu. Daha sonra Samsun Bafra'da yayın yapan Gözde TV'ye geçerek siyaset-spor-müzik eğlence programları yaptı. Ardından da Samsun'da yayın yapan Samsun TV'ye geçti. Samsun TV’de Samsunspor'un maçlarını anlattı, programlar yaptı ve kendi geliştirdiği formatlarda yarışmalar sundu.

1994 yılı Kasım ayında İstanbul’a gelerek Show Tv‘de İlker Yasin ve ekibiyle birlikte çalışmaya başladı. 1994 yılında Cine 5 ekranlarından izlenen Formula 1 yarışlarının anlatımını gerçekleştirdi. 1994 yılında Cine 5’in yanı sıra Show Radyo’dan maç yayınlarının naklinde spikerlik görevini yapmaya başladı.

Daha sonra Şansal Büyüka ve ekibi ile birlikte çalışmaya başladı. 1996 yılında “Koraç kupası” belgeselini hazırlayan Emre Tilev, İbrahim Altınsay ve Barbaros Talı yönetiminde aynı grup içinde Süperspor kanalının kurulumunda aktif rol oynadı. Bu kanalda İngiltere, Fransa, Almanya, İspanya ve Portekiz ligi anlatımları yanında yine Formula 1 ve Basketbol maçlarının spikerlik ve değişik programların sunuculuk görevini üstlendi.

1998-2001 yılları arasında Hıncal Uluç yönetimindeki ekip ile TRT ekranlarında yer aldı ve TRT akitli spikeri sınavını geçerek ekiple 3 yıl Tele Pazar yayınında spor bölümü spikerliği yaptı.

2004 yılının Şubat ayına kadar Show Radyo ile aynı anda Radyo D de maç anlattı.

2001-2004 yılları arasında Cine5 spor müdürlüğü yaptı. Supersport TV'de İngiltere, İtalya, Portekiz ve İspanya maçlarını anlattı. Show Radyo'da 11 yılın ardından Radyo D'de anlattığı maçlar ve yaptığı haberler ile Türkiye'nin en iyi radyo maç spikeri seçildi ve Marmara Üniversitesi'nce en iyi spiker ve görsel haber kategorisinde derecelere girdi.

2004 yılında Atv, Ciner Grubu’na transfer olan Tilev, hem Sabah gazetesi ve Fotomaç’ta yazarlık görevi yanında MTV kanalı kurulumunda görev aldı. ATV kanalında yayınlanan Türkiye Basketbol Ligi maçlarının spikerlik görevini üstlendi. 2004-2008 yılları arasında aynı zamanda Radyo Spor’da her sabah Emre Tilev İle Günaydın Spor programını sundu.

2006'de Dünya kupasında yer aldı. Yerinden 45 gün izledi ve maç anlatımları yaptı. 2006 yılında tekrar İlker Yasin ile beraber çalışmaya başladı. 2009'da D Smart kurulumunda yer aldı.

Emre Tilev, evlidir. Buğra Emrecan Tilev adında bir oğlu vardır.

Emre Tilev, Euro 1996 ve Euro 2000 organizasyonlarını yerinde takip etti ve 1998 Fransa Dünya kupası ile ilgili özel belgesel hazırladı. Cumhuriyet, Yeniçağ, Fotomaç, Fanatik ve Sabah gazetelerinde yazdı. Hâlâ çeşitli dergi ve internet sitelerinde yazıları yayınlanmaktadır. Kanal D'de spor editörü olarak çalışmaktadır.

2010 yılından beri İstanbul Arel Üniversitesi'nde de öğretim görevlisi olarak bulunmaktadır. Marmara Üniversitesi'nde Doktora programında çalışmalar yapan Tilev aynı zamanda değişik pek çok Üniversitede Nlp-İletişim Sanatları-Düzgün Konuşma Teknikleri-Sunum Teknikleri adı altında dersler vermektedir.

Emre Tilev, aynı zamanda İletişim Metotları, Diksiyon-Fonetik, Radyo ve Televizyon Spikerliği ve Maç anlatım teknikleri üzerine sertifika programlarında değişik üniversite ve belediyelerin açtığı programlarda ders vermektedir.

Halen CNN TÜRK ekranlarında “Spor Masası” ve “Spor Toplantısı” isimli yayınlarda görev almaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Emre Tilev için yapılan aramalar

Emre Tilev, Emre Tilev biyografi, Emre Tilev hayatı, Emre Tilev özgeçmişi, Emre Tilev hakkında, Emre Tilev doğum yeri, Emre Tilev fotoğraf, Emre Tilev video, Emre Tilev resim, Emre Tilev kimdir?, Emre Tilev kaç yaşında?, Emre Tilev nereli, Emre Tilev memleketi