FB TW PIN NWS
BioRank 2366

Şansal Büyüka

Doğum tarihi : 08.Ocak.1947
Şansal Büyüka kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Şansal Büyüka doğum yeri : Sivas

Şansal Büyüka Biyografisi

Şansal Büyüka ; gazeteci, spor yazarı, program sunucusu ve spor yorumcusudur.
Şansal Büyüka, 8 Ocak 1947 tarihinde Sivas’da dünyaya gelmiştir. Babası Abhaz kökenli araştırmacı Ömer Büyüka'dır. Kızı Sine Büyüka halen NTV kanalında sunuculuk yapmaktadır. Türk Televizyon tarihinde efsane olmuş Maraton ve Televole programlarına imza atmıştır.

1992 yılında Kanal 6'da program yapmaya başladı. 1993 yılında Kanal 6'dan ayrılıp Kanal D'ye geçti. O yıllarda Hürriyet gazetesinde yazlar yazdı.

1996 yılında İlker Yasin'in gelmesi ile Kanal D'den ve Hürriyet gazetesinden ayrılıp hem Show TV'ye geçti. Atv'de ve Cine5'de program yaptı. Sabah gazetesinde futbol yazıları yazdı. 1998 yılında Atv'den ayrıldı. 1999 yılında Show TV'den ve Cine5'den ayrıldı.

1996 yılında Show TV’de başlayan Maraton programı 2004 yılında Lig TV’de ekrana geldi. Erman Toroğlu ile sunduğu Maraton programından 2010-2011 sezonunda Erman Toroğlu ayrıldı. Yerine Mustafa Denizli geldi. Ayrıca derbi günlerinde programa ünlü Alman hakem Markus Merk de yorumcu olarak dahil oldu.

2000 yılında Akşam gazetesinde yazdı. Milliyet gazetesinde Spor Yazarı olarak çalıştı.

Erman Toroğlu ile beraber yıllarca Lig TV'de yayınlanan Maraton programını sundu. Aynı kanalın radyo istasyonu olan Lig Radyo'da da çeşitli programlar hazırlamaktadır

Lig TV'nin Genel Müdürüdür.

Lig TV'de Şansal Büyüka'nın sunduğu Maraton programında Metin Tekin'de futbol yorumu yapmaktadır. 2017 Ocak ayından sonra Ruud Gullit'de ekibe katıldı.

Şansal Büyüka, Nihal Hanım ile evlidir. Hazar Büyüka (d.1984) adında bir oğlu ve Sine Büyüka (d.1983) adında bir kızı vardır.

30 Ekim 2019 tarihinde, Lig TV logosu ile yaklaşık 20 yıl önce yayın hayatına atılan beIN SPORTS kanalının marka olmasında büyük pay sahibi olan Şansal Büyüka beIN SPORTS’dan ayrıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Şansal Büyüka için yapılan aramalar

Şansal Büyüka, Şansal Büyüka biyografi, Şansal Büyüka hayatı, Şansal Büyüka özgeçmişi, Şansal Büyüka hakkında, Şansal Büyüka doğum yeri, Şansal Büyüka fotoğraf, Şansal Büyüka video, Şansal Büyüka resim, Şansal Büyüka kimdir?, Şansal Büyüka kaç yaşında?, Şansal Büyüka nereli, Şansal Büyüka memleketi