FB TW PIN NWS

Formula 1

Kısaltması F1 olan, "Büyük Ödül ('Grand Prix') Yarışları" olarak da bilinen Formula Bir; tek kişilik, açık tekerlekli araba yarışlarının en yüksek düzeyini oluşturan yarışlar dizisidir.

F1; bir yıl boyunca, her birine Büyük Ödül adı verilen ve genellikle değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. 2005 Yılında, biri ülkemizde olmak üzere 19 yarış öngörülmüştür. Yıl sonunda toplanan sayılara göre Dünya Sürücüler Birinciliği ile Dünya Takımlar Birinciliği ('Araba Yapımcıları Birinciliği') ödülleri verilir.

Yarışları Bernie Ecclestone adındaki İngiliz'in denetiminde olan, FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) düzenler. F1'in geçmişinde yarışların çoğunluğu Avrupa'da yapılmış olmasına karşın, son yıllarda artan sayıda yarışlar Avrupa dışına kaydırılmaktadır. Bunda ana neden, FIA'nın gelişen yeni pazalara açılmak istemesi olsa da, yasal düzenlemelerin AB ülkelerindeki kadar sıkı olmadığı ülkelerin çekiciliği de etkin olmuştur. Son yıllarda AB'deki yarışlarda, sağlık gerekçeleriyle tütün tanıtımlarının yasaklanması, ölümle sonuçlanan bazı kazaların yerel savcılıklarca (takımların savsaması sonucu olup olmadığının) soruşturulması, FIA'ca hoş karşılanmamıştır.


Michael Schumacher Ferrari ile yarışırken Çağdaş F1 arabaları tek kişilik olup, sürücü yeri ile tekerlekleri açıktadır. Takımlar arabaları kendileri üretseler de, hemen hepsi büyük araba markalarının motorlarını, parçalarını kullanırlar. Motorlar 3 litre ve 10 silindirli olurlar ve dakikada 19000 döngüde 900 BG güç üretirler. Her araba aynı motorla iki yarış bitirmek durumundadır. Hız (vites) kutusu 7 yarı otomatik hız konumundan oluşur. Sürücü bir hız konumundan ötekine direksiyondaki düğmelere basarak (debriyaja dokunmadan) geçer.

F1 arabaları, öteki bütün tek kişilik yarış arabalarından daha hızlıdırlar. ABD'de yapılan Indy yarışlarında kullanılan arabalara oranla daha hafif ve teknolojik olarak daha gelişmişlerdir.