FB TW PIN NWS
BioRank 4872

Donna Karan

Doğum tarihi : 02.Ekim.1948
Donna Karan kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Tasarımcı
Donna Karan doğum yeri : Queens, New York, ABD

Donna Karan Biyografisi

New York’un Moda Kraliçesi Donna Karan, New York ve DKNY giyim markalarının yaratıcısıdır.

Donna Karan, 2 Ekim 1948 tarihinde Queens, New York, ABD’de Yahudi bir ailede doğmuştur. Doğum adı Donna Ivy Faske’dir. Annesi Helen de modeldi. Terzilik yapan babası Gabby Faske, Donna daha 3 yaşında iken öldü. Long Island'da üvey babası, annesi ve ablası Gail ile beraber yaşadı. Karan'ın üvey babası Harold Flaxman da moda dünyasının içindeydi. Donna Karan, 14 yaşında New York Central Avenue Cedarhurst'te giyim satmaya başladı. 1966 yılında Hewlett Lisesi'nden mezun oldu. Sonra New York'ta bir sanat ve tasarım yüksek okulu olan Parsons School of Design'da 2 yıl okudu.

Donna Karan, moda tasarım okulundan mezun olunca 1960'lı yılların sonlarında modacı Anne Klein’nin yanında asistan tasarımcı olarak çalışmaya başladı. 1971 yılında ortak tasarımcılığa terfi etti.

Donna Karan, 1973 yılında butik sahibi Mark Karan’la evlendi. Gabby Karan De Felice adında bir kız çocuğu oldu. 1978 yılında boşandıktan sonra da soy adını kullanmaya devam etti.

Anne Klein'in asistanı olarak 28 Kasım 1973 tarihinde Versailles Savaşı Defilesi'ne katıldı. Anne Klein'in 19 Mart 1974 tarihinde meme kanserinden ölmesi üzerine, Japon tekstil şirketi olan Takihyo Corporation of Japan şirketin yeni sahibi oldu. Donna Karan da eski sınıf arkadaşı Louis Dell'Ollio ile birlikte moda evinin baş tasarımcısı oldu. 1982 yılında Donna Karan, DKNY markasının ön hazırlığı niteliğinde değerlendirilebilecek Anne Klein II koleksiyonunu tasarladı. 10 yıl burada çalıştıktan sonra 1984 yılında ayrıldı.

Donna Karan, 1984 yılında eşi Stephan Weiss ve Takihyo Corporation ile birlikte kendi işini kurdu. 1985 yılında "Seven Easy Pieces" adındaki ilk kadın giyim koleksiyonunu çıkardı. Donna Karan bu koleksiyonuyla New York kadınına en gerekli, olmazsa olmaz 7 hazır giyim parçasını sundu. Koleksiyondaki her parça rahat ve birbirini tamamlayan parçalardan oluşuyordu. Karan'a göre bu parçalar her kadının gardırobunda olması gereken parçalardı. Birbiriyle uyumlu renklerden oluşan 7 parçanın (ceket, bluz, etek, pantolon, vs…) farklı kombinler yapılarak giyilebilmesine ön ayak olur. Özellikle çalışan kadınlara pratik ve şık çözümler sunan bu konsept çok tutulur. Yıllar içinde Karan, eşi Stephen Weiss ve üç çocuğuyla beraber çalışarak, markayı başarıdan başarıya taşıdı.

1988 yılına gelindiğinde, genç kızlara hitap eden DKNY koleksiyonu tanıtılır. İlk erkek koleksiyonu olan DKNY Men’in erkeklerin beğenisine sunulmasıysa 1992 yılında olur.

DKNY ile başlayan başarı; DKNY Jeans, DKNY Men, DKNY Çocuk, DKNY Active, DKNY İç Giyim, DKNY Kozmetik ve DKNY Aksesuar ile devam eder. Ayrıca Donna Karan’ın Urban Zen mobilya tasarımlarını ve tabii ki hepsi birbirinden başarılı, Donna Karan ve DKNY parfümleri ile devam etti.

New York’un Moda Kraliçesi Donna Karan, DKNY giyim markasının yaratıcısıdır. Donna Karan, DKNY’yi yaratırken kendi isim ve soyadının yanına yaşadığı şehrin, New York’un baş harflerini ekledi.

Evlilikleri :
1.eşi: Mark Karan (e. 1973–1978). Gabby Karan De Felice adında bir kız çocuğu vardır.
2.eşi: heykeltraş Stephan Weiss (e. 1983–2001). Corey Weiss adında bir oğlu ve Lisa Weiss adında bir kızı vardır. Eşi 10 Haziran 2001 tarihinde akciğer kanserinden öldü.

DONNA Karan uzun kariyeri boyunca, sayısız başarıya imza attı. Amerikan Moda Tasarımcıları Konseyi CFDA, Donna'yı yedi kere ödüllendirmiş, 1992 yılında, yılın en iyi erkek giyim tasarımcısı, 1990 ve 1996'da ise yılın en iyi kadın giyim tasarımcısı seçildi. 2004 yılında Ömür Boyu Başarı Ödülü'nü ve Parsons School of Design tarafından da fahri doktora unvanı aldı. Uluslararası Moda Tasarım Grubu tarafından 'Night of Stars' ödülüne de layık görüldü.

Donna Karan, New York'la bütünleşmiş bir marka. New York modasını yönlendirmektedir. DONNA Karan'ın, başta New York'lular olmak üzere dünyanın her yerinden ünlü takipçileri var. Kırmızı Halı müdavimi Meryl Streep de bu ünlü isimler arasında. Hillary Clinton, yıllarca Donna Karan giysileri ile basının ilgi odağı olurken; Penelope Cruz, Jennifer Aniston, Heidi Klum, Janet Jackson, Demi Moore, Sofia Vergara ve Diane Kruger kırmızı halıda Donna Karan Couture imzalı tuvaletleri tercih eden ünlülerin başında geliyor.

2001 yılında DKNY markası ve firması Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) tarafından 643 milyon dolar karşılığında satın alındı.

DONNA Karan, 2007 yılında kurduğu kurulan yaşam tarzı markası Urban Zen'e daha fazla vakit ayırabilmek için 2015 yılında DKNY’nin CEO’luğunu bıraktı.

2015 yılında Donna Karan’ın İlkbahar-Yaz Koleksiyonu DKNY aktif ve DKNY Intimates iç çamaşırı koleksiyonu kataloğunun yıldızı Cara Delevingne oldu.

Ödülleri :
1977 - Coty Amerikan Moda Eleştirmenleri Ödülü
1982 - Coty Amerikan Moda Eleştirmenleri Ödülü (Anne Klein için Louis Dell'Ollio ile birlikte)
1984 - Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi ödülü
1992 - yılın en iyi erkek giyim tasarımcısı
1990 - yılın en iyi kadın giyim tasarımcısı
1996 - yılın en iyi kadın giyim tasarımcısı
2004 - yılında Ömür Boyu Başarı Ödülü
2004 - Uluslararası Moda Tasarım Grubu tarafından 'Night of Stars' ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Donna Karan için yapılan aramalar

Donna Karan, Donna Karan biyografi, Donna Karan hayatı, Donna Karan özgeçmişi, Donna Karan hakkında, Donna Karan doğum yeri, Donna Karan fotoğraf, Donna Karan video, Donna Karan resim, Donna Karan kimdir?, Donna Karan kaç yaşında?, Donna Karan nereli, Donna Karan memleketi