FB TW PIN NWS
BioRank 3637

Louis Vuitton

Doğum tarihi : 04.Ağustos.1821 Ölüm tarihi : 27.Şubat.1892
Louis Vuitton kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Tasarımcı
Louis Vuitton doğum yeri : Anchay, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Louis Vuitton Biyografisi

Louis Vuitton, 4 Ağustos 1821 tarihinde Anchay, Fransa’da doğmuştur. Tam adı Louis Vuitton Malletier’dir. 14 yaşında iken doğduğu şehir olan Anchay'den başlayarak tüm Fransa’yı dolaşmaya başladı. Ailedeki tüm erkekler bahçıvanlık yapıyordu ama o sandık yapma işinde çalışır 1-2 yıl içinde kaliteli bir sandık ustası olur. Daha sonra bu işin eğitimi alır ve mezun olur. Eğitimi tamamladıktan sonra hedefi olan 1837 yılında Paris’e gider.
1837 yılında Paris'e ulaştığında, Fransa Kralı Louis Phillipe bir suikasttan kurtulmuş ve endüstri devrimi başlamıştı. Kadınlar da modaya ilgi duyuyordu. Dönemin kıyafetleri çok geniş ve hacimliydi. Seyahatler çoğaldıkça, bu giysilerin ustalıkla sandıklara yerleştirilmesi ihtiyacı arttı. İşte Louis Vuitton'un geleceği bu meslekteydi. Mr. Marechal adlı sandık ustasının yanına çırak olarak girdi.

1837 yılından itibaren 17 yıl boyunca Mr. Marechal ve Paris zenginlerine sandık yapar. Louis Vuitton, 1854 yılında kendine Paris'in o dönemki en şık caddelerinden, şimdiki ismiyle Rue des Capucines'de ilk mağazasını açtı.

Louis Vuitton, Sandık yapmanın yanında müşterilerinin giysilerini katlar ve sandıklara yerleştirme işi yapardı. Bu işlerde kendisine büyük yardımlarda bulunan eşiydi. Bir gün postacı gelir ve bay Louis'in karısı mektubu açar. Mektup III. Napolyon ve eşi Eugenie de Montijo geliyordu. Mektupta uzun bir seyahat yapacaklarını ve elli adet sandık istediklerini belirttiler. 50 sandık bir tren vagonunda gidecekti. Vuitton sandıkları tasarlarken bu sandıkların tren vagonuna sığmayacağını görür. Karısıyla konuşurken aklına sandık kapaklarının yuvarlak değil de kare yapmak gelir. İlk iş sandıkların yuvarlak üst kısımlarını düzleştirdi, üst üste konulabilmesini sağladı.

Sandıkları gri renkli özel bir kanvasla kapladı ve iç kısımlarına sadece elbiseler için değil, eldiven ve diğer aksesuvarlar için de özel bölmeler yaptı. Böylece modern sandıkları icat etmiş oldu.

Elli adet sandığı kare yaparak bir vagona sığdırır. İmparator ve diğer Paris zenginlerinin işini yaptıkça ünü artar. İlerleyen günlerde sandık fabrikası açar butiklerini mağazaları çoğaltır. Bu esnada yuvarlak olan çantaları kare çantaya çevirir ve bu çanta bir efsane olur. Mağazalarında saat, Çanta, aksesuar, eşarp ayakkabı gibi birçok ürün dünya markası olmuştur.

Louis Vuitton, 1854 yılında 17 yaşındaki güzel Clemence-Emilie Parriaux ile tanıştı ve sadece birkaç ay sonra 22 Nisan 1854 tarihinde evlendi.

1859'da atölyesini Asnieres'ye taşıdı, 1871'de de mağazasını uluslararası yolcuların konakladığı Grand Hotel'in karşısına açtı. İşte bu dönemde "Wardrobe Trunk-Gardırop Sandık" doğdu. Oğlu George Vuitton da artık işin içindeydi.

1867’deki uluslararası Paris Fuarı’na katıldı. 1885 yılına gelindiğinde ise Louis Vuitton, Londra’da ilk yurt dışı şubesini açarak uluslararası bir statü kazandı.

Günümüzde Türkiye ve dünyanın en iyi markalarından biri haline gelmiştir. Türkiye de Bağdat Caddesi Nişantaşı ve diğer lüks semtlerde mağazaları mevcuttur.

Louis Vuitton, 27 Şubat 1892 tarihinde Paris’de 71 yaşında öldü. Yerine işlerin başına oğlu George Vuitton geçti. Böylece Louis Vuitton resmen bir aile şirketi oldu.

Oğul George Vuitton şirketin lehine olarak büyümeyi ve gelişimi aynı hızda devam ettirme başarısı gösterdi. Sonraki yüzyıl boyunca da şirket inişli çıkışlı bir grafikten sonra günümüzdeki en kaliteli lüks giyim markalarından biri haline geldi.

Sandıkları o kadar çok ilgi gördü ki, sahteleri üretildi. Gri kanvas çok fazla kopya edilince çizgili versiyon yapıldı. O da taklit edilince George Vuitton geometrik desen kullanması gerektiğine karar verdi. Birçok denemenin ardından monogram deseni ortaya çıktı. İlk kez bir şirket bu kadar güçlü bir şekilde kendi kimliğini sembolleştiriyordu. Tescil ettirildi. Bilinenin aksine L ve V harflerinin birlikte kullanıldığı Damie deseni daha sonradan yaratıldı. Louis Vuitton bu deseni görmeden vefat etti.

Louis Vuitton markası 1987 yılında lüks tüketim devi LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy )kuruluşuna satıldı.

2017 yılında dünyaca ünlü Fransız markası Louis Vuitton, başka bir dünya devi Christian Dior'u 13.2 milyar dolara satın aldı. 1989’dan beri LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton Company’nin yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olduğu gibi aynı zamanda şirketin ana hissedarı Bernard Arnault’dır.

Kaynak:Biyografi.info

Louis Vuitton için yapılan aramalar

Louis Vuitton, Louis Vuitton biyografi, Louis Vuitton hayatı, Louis Vuitton özgeçmişi, Louis Vuitton hakkında, Louis Vuitton doğum yeri, Louis Vuitton fotoğraf, Louis Vuitton video, Louis Vuitton resim, Louis Vuitton kimdir?, Louis Vuitton kaç yaşında?, Louis Vuitton nereli, Louis Vuitton memleketi