FB TW PIN NWS
BioRank 7665

Hillary Clinton

Doğum tarihi : 26.Ekim.1947
Hillary Clinton kaç yaşında : 76
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek :
Hillary Clinton doğum yeri : Park Ride, Illinois, ABD

Hillary Clinton Biyografisi

Hillary Rodham Clinton, 2008 ABD başkanlık seçimlerinin Demokrat adayı ve New York senatörü.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 67. Dışişleri bakanı oldu.

26 Ekim 1947’de Park Ridge, Illinois’de, Hugh Rodham ve Dorothy Emma Howell Rodham’ın büyük kızları olarak dünyaya geldi.

Genç bir kadın olarak Clinton, genç Cumhuriyetçi gruplarda aktif görevler aldı. 1964 yılında Cumhuriyetçi başkan adayı Barry Goldwater’ın seçim kampanyalarında yer aldı.

Wellesley College’da eğitim gören Clinton, bu okuldan 1969 yılında mezun oldu. Daha sonra Yale Hukuk Okulu’na giden Hillary, 1973 yılında bu okuldan da başarıyla mezun oldu. Ayrıca bir yıl boyunca aynı okulda çocuklar ve medikal alanında eğitim aldı.

Kolej öğrencisi olduğu sıralarda yaz aylarını çeşitli işler yaparak değerlendirdi. 1971 yılında Washington’a gelerek Senatör Walter Mondale’in göçmen işçiler alt komitesinde görev aldı. 1972 yılının yaz aylarında, ABD’nin batı bölgelerine giderek Demokrat başkan adayı George McGovern’in seçim kampanyaları için çalıştı.

11 Ekim 1975 tarihinde, okulunda tanıştığı Bill Clinton ile Fayetteville’deki evlerinde evlendiler. 27 Şubat 1980 tarihinde kızları Chelsea Victoria dünyaya geldi.

Hillary, Bill’in Arkansas başsavcılığı ve valiliği yaptığı sıralarda kızlık soyadını kullanmayı sürdürerek Rose Hukuk Firmasında çalışmaya başladı. Uzun yıllar boyunca Arkansas “first lady”si olan Hillary (1979-1981, 1983-1992) daha sonra Arkansas Eğitim Standartları Komitesi’nin başkanlığını yapmaya başladı. Bu yıllarda çocuk hakları üzerine pek çok çalışma yürüttü. Bu çalışmalarının ardından “The National Law Jurnal” Hillary’i ABD’nin en güçlü yüz avukatı arasında gösterdi.

1992 yılında ABD başkanlık seçimleri sırasında, eşi Bill Clinton’ın kampanyalarında önemli roller üstlendi. Başkan seçilmesinin ardından Bill Clinton eşini Ulusal Sağlık Reformu çalışmalarının başına getirdi.

Eşi, ABD’nin 42. devlet başkanı Bill Clinton'ın görev yaptığı 1993-2001 yılları arasında Hillary Rodham Clinton’da ABD’nin First Lady’si olarak görev yaptı.

2000 yılına gelindiğinde New York’da senatörlük sandalyesi kazanan Clinton, bu sayede bu koltuğu kazanan ilk eski ABD başkanı eşi oldu. 2001-2009 arasında ABD Senatosunda New York eyaletinin senatörü olarak görev yaptı.

2007 yılına gelindiğinde yeni bir konuda bir ilk olmak isteğini ABD halkına açıkladı ve 2008 başkanlık seçimleri için adaylığını koydu. Hillary Clinton seçimleri kazanması halinde, ABD’nin ilk kadın başkanı olma şansını yakalayacak.

20 Ocak 2007 tarihinde yapılan 2008 ABD başkanlık seçimlerinde Hillary Rodham Clinton’ın da aday olduğu Başkanlığı az farkla Barack Obama'ya kaptırdı.

Daha sonra 20 Ocak 2009'da 44. ABD başkanı olan Barack Obama'nın kadrosunda ABD'nin yeni Dışişleri bakanı oldu. Hillary Rodham Clinton bu görevde 4 yıl çalıştıktan sonra 1 Şubat 2013 tarihinde emekli oldu. Dışişleri bakanlığı görevini John Kerry devir aldı.

2017 yılbaşında görev süresi dolacak olan ABD başkanı Barack Obama'nın yerine 12 Nisan 2015 tarihinde Demokrat partiden ABD başkanlığına aday olacağını açıkladı. Hillary Clinton, 8 Kasım 2016 tarihinde yapılacak olan başkanlık seçimi için rakibi Cumhuriyetçi parti adayı Donald Trump ile yarışıyor.

ABD'de 8 Kasım 2016 tarihinde yapılan seçimlerin sonucuna göre ABD'nin 45. başkanı Donald Trump oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Hillary Clinton hakkında haberler

Tüm Hillary Clinton haberleri

Hillary Clinton için yapılan aramalar

Hillary Clinton, Hillary Clinton biyografi, Hillary Clinton hayatı, Hillary Clinton özgeçmişi, Hillary Clinton hakkında, Hillary Clinton doğum yeri, Hillary Clinton fotoğraf, Hillary Clinton video, Hillary Clinton resim, Hillary Clinton kimdir?, Hillary Clinton kaç yaşında?, Hillary Clinton nereli, Hillary Clinton memleketi