FB TW PIN NWS
BioRank 3708

Diane von Furstenberg

Doğum tarihi : 31.Aralık.1946
Diane von Furstenberg kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Tasarımcı
Diane von Furstenberg doğum yeri : Brüksel, Belçika

Diane von Furstenberg Biyografisi

Diane von Furstenberg, 'wrap' yani kruvaze diye adlandırılan, üst üste geçerek belden bağlanan jarse elbiselerin mucidi.

Diane von Furstenberg, 31 Aralık 1946 tarihinde Brüksel, Belçika’da bir Yahudi ailede doğmuştur. Asıl adı Diane Simone Michelle Halfin’dır. Babası 1929'da Belçika'ya Moldova'nın Chişinău kentinden göç etmiş olan Leon (Lipa) Halfin, annesi ise Auschwitz toplama kampında Holokost’dan kurtulan Liliane Nahmias’dır.

Diane von Furstenberg, üniversite eğitimine Madrid Üniversitesi'nde başladı, sonra Cenevre Üniversitesine geçerek ekonomi üzerine tahsilini tamamladı. University of Geneva’da okurken Alman prens Egon Von Furstenberg’le tanıştı. Daha sonra Paris'e taşındı ve Albert Koski'nin asistanı olarak çalıştı. Daha sonra da Paris’den İtalya'ya geçerek Angelo Ferretti'nin tekstil fabrikasında çalışmaya başladı. Burada ilk ipek jarse kıyafetlerini tasarlayıp üretti.

Diane von Furstenberg, 1972 yılında yarattığı 'wrap' yani kruvaze diye adlandırılan, üst üste geçerek belden bağlanan jarse elbiselerin mucididir.

Diane von Furstenberg, Alman Prens Egon von Fürstenberg ile 1969 yılında evlendi iki çocuğu oldu, ancak 1973 yılında ayrıldılar ve 1983 yılında da boşandılar. Fürstenberg soyadını kullanmaya devam etti.

İlk eşinden ayrıldıktan sonra New York'a taşındı. Adını New York Moda Haftası Moda Takvimi'nde duyurdu. 1974 yılında kadın kıyafetleri üzerine yoğunlaştı. Örme forması " şal elbisesi"ni tanıttı.

Paris’te 1985 -1990 yılları arasında Paris’te yaşadıktan sonra tekrar New York'a taşındı.

Diane von Furstenberg, aile şirketi Diane von Furstenberg (DVF), dünya çapında 70'den fazla ülkede büroları vardır. Şirketin merkezi için New york, Manhattan'da eski bir meatpacking binası butik haline getirildi. Diane von Furstenberg'in koleksiyonları kendi mağazası dışında 56 ülkede lüks mağaza zincirlerinde satılıyor. Türkiye'de de Harvey Nichols ve Beymen'de satılan Diane von Furstenberg koleksiyonları, her sezon daha da genişliyor. İkonik kruvaze elbiseleri ve hazır giyim dışında desenli bikinileri, plaj kıyafetleri, ayakkabı ve çanta koleksiyonları da var.

2009 yılında, ABD başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama Noel zamanı Diane von Furstenberg imzalı bir şal elbisesi giydi. Aynı yıl, Moskova ve 2010 yılında da Brezilya'nın Sao Paulo şehirinde ve Pekin'de defilelere katıldı.

ABD’den Japonya’ya dünyadaki pek çok ülkede 38 mağazası bulunan Diane von Furstenberg; 2010 yılında İstanbul, Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’nde bir mağaza açtı.

2014 yılında Forbes tarafından dünyadaki 68'inci en güçlü kadın seçilen Diane von Furstenberg, 2006 yılında Amerika'nın Moda Tasarımcıları Konseyi Başkanlığı görevine getirildi. (CFDA) başkanıdır.

2016 yılında Hillary Clinton'ın başkanlık seçimlerinde kampanyası sırasında gömlek tasarlamıştır.

Evlilikleri :
1.eşi: 1969 yılında en zengin aristokratlarından Prens Egon Von Furstenberg ile evlendi. 1983 yılında boşandı. Tatiana von Fürstenberg (d. 16 Şubat 1971), Prince Alexander von Fürstenberg (d. 25 Ocak 1970) adlarında iki çocuğu vardır.
2.eşi: Amerikalı Barry Diller (e. 2001)

Diane von Furstenberg’in 1972 yılında “Kadın gibi hissedin, elbise giyin,” sloganıyla piyasaya çıkardığı pamuklu jarse elbiseler, bugün modadaki en önemli kadın özgürlük hareketlerinden biri olarak tanımlanıyor. Elbiselerini ‘dişi’ olarak tarif eden Diane von Furstenberg’in sıkı takipçileri arasında Uma Thurman, Gwyneth Paltrow, Jennifer Lopez, Sienna Miller, Blake Lively, Beyonce Knowles ve Heidi Klum yer alıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Diane von Furstenberg videoları

Tüm Diane von Furstenberg videoları

Diane von Furstenberg için yapılan aramalar

Diane von Furstenberg, Diane von Furstenberg biyografi, Diane von Furstenberg hayatı, Diane von Furstenberg özgeçmişi, Diane von Furstenberg hakkında, Diane von Furstenberg doğum yeri, Diane von Furstenberg fotoğraf, Diane von Furstenberg video, Diane von Furstenberg resim, Diane von Furstenberg kimdir?, Diane von Furstenberg kaç yaşında?, Diane von Furstenberg nereli, Diane von Furstenberg memleketi