FB TW PIN NWS
BioRank 6834

Çetin İpekkaya

Doğum tarihi : 15.Nisan.1937 Ölüm tarihi : 23.Nisan.2016
Çetin İpekkaya kaç yaşında öldü : 79
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Çetin İpekkaya doğum yeri : Diyarbakır
Ölüm yeri : İstanbulBerlin, Almanya

Çetin İpekkaya Biyografisi

Çetin İpekkaya, 15 Nisan 1937 tarihinde Diyarbakır’da doğmuştur. İstanbul’da 1950 yılında Galatasaray Lisesi'nde okumaya başladı. Ali Sirmen, Onur Öymen ve Aydemir Akbaş devre arkadaşlarından bazılarıydı. Galatasaray Lisesi'nde öğrenciyken, 13 yaşında tiyatroya ilgi duymaya başlayan Çetin İpekkaya, 1957 yılında Genç Oyuncular'ın kuruluşunda yer aldı. Bu 13 kişilik bir ekipti. Grubun içinde Genco Erkal, Çiğdem Selışık Onat, Ergun Köknar, Mehmet Akan, Atilla Alpöge, Ani İpekkaya, Esen Kolgu gibi isimler vardı. 1957 yılında Galatasaray Lisesi tiyatro etkinliklerinde "Hırsızlar Balosu" adlı bir Fransız oyununu sahneye koydu. Mezun olduktan sonra, İstanbul Üniversitesinde önce iç mimarlık, ardından hukuk ve son olarak filoloji okudu.
Çetin İpekkaya, Muhsin Ertuğrul'un gayretleriyle Fransa'da yönetmenlik eğitimi bursu kazandı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisinde eğitim görürken, bir yandan da Paris'te Jean Villard yönetimindeki T.N.P. (Théâtre national populaire) Fransız Halk Ulusal Tiyatrosunda stajını yaptı. 1960 yılında İstanbul’a döndü.

Çetin İpekkaya’nın profesyonel tiyatro yaşantısı Yıldız Kenter ve Müşfik Kenter kardeşler ile Şükran Güngör ve Kamran Yüce tarafından kurulan Kent Oyuncuları tiyatrosunda başladı. Daha sonra Çetin İpekkaya, Asaf Çiyiltepe'nin öncülüğünde Genco Erkal, Ergun Köknar ve Tolga Aşkıner’in kurulan Arena Tiyatrosu'nda 1960 - 1963 yılları arasında yönetmenlik yaptı.

Daha sonra Küçük Sahne'de Gülriz Sururi, Engin Cezzar ve Erol Günaydın'la hem oynadı hem de oyun sahneledi. Küçük Sahne'de çalışmasının ardından 1963 yılında eşi Ani İpekkaya ile beraber "Özel Kadıköy Tiyatrosu"nu kurup yönetti. Daha sonra Yıldırım Önal'da onlara katıldı. 1964 yılında Şehir Tiyatroları'nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya başladı. Bir dönem Haldun Taner'in öncülüğünde Ahmet Gülhan, Zeki Alasya ve Metin Akpınar tarafından 1967'de İstanbul'da kurulan tiyatro topluluğu olan Devekuşu Kabare tiyatrosunda dersler veren Çetin İpekkaya, 1967 - 1968 yıllarında "Viyana Müzik ve Sahne sanatları Akademisi Max Reinhardt Semineri"nde konuk doçent olarak görev yaptı. 1968 - 1983 yılları arasında İstanbul Konservatuvarı'nda Sahne Tatbikatı Öğretmeni olarak çalıştı.

Çetin İpekkaya, 1969 yılında Haldun Taner ve Münir Özkul ile birlikte Bizim Tiyatro adında tiyatro kurdular, ilk oyunları 11 Ekim 1969 tarihinde oynadıkları Haldun Taner’in yazdığı Sersem Kocanın Kurnaz Karısı adlı oyunu oldu.

1983 yılında sıkıyönetimin kararıyla Türkiye'deki görevlerine son verilince, Alman Değişim Akademisi'nin davetiyle Almanya’da Berlin'e gitti. 1984'te Berlin'de "Tiyatrom" topluluğunun kuruluşunu gerçekleştirdi ve 1988'e kadar da sanat yönetmenliğini yaptı. 1988'de çalışmaya başladığı "Berlin Güzel Sanatlar Yüksek 0kulu"ndaki öğretmenliğini blok seminerler şeklinde sürdürdü.

Çetin İpekkaya, 1991 yılında Türkiye'de açtığı davaları kazanarak Şehir Tiyatroları'na geri döndü.

Çetin İpekkaya tiyatrocu Ani İpekkaya ile evlenmiştir. Bir kız çocuğu vardır. Daha sonra Almanya’ya gittiğinde Alman Marietta Rohrer ile evlendi. Arzu Rocholl (d.1988), Kurt Onur İpekkaya (d.1995) ve Tan Julius İpekkaya (d.1996) adlarında 3 çocuğu vardır.

Eşi Ani İpekkaya ile birlikte kendi tiyatrosu olan “Kadıköy Tiyatrosu”nu kurdu. Cahit Atay’ın “Ana Hanım Kız Hanım” oyunuyla açtı perdelerini. Daha sonra Yıldırım Önal da bu ekibe katıldı. “Tahta Çanaklar” ve “Baba Evi’nde Hayat” adlı oyunları oynadı.

2012 yılında Taner Akyol tarafından bestelenen ilk Türkçe-Almanca çocuk operası olan "Ali Baba ve 40 Haramiler" operasının librettosunu Çetin İpekkaya ve Marietta Rohrer-İpekkaya yazdı.

76 yaşındayken 2013 yılında Alman yapımı macera filmi İbni Sina:Hekim adlı sinema filminde Stellan Skarsgard ve Ben Kingsley ile birlikte oynarken kütüphaneci karakterini canlandırdı.

Çetin İpekkaya, 23 Nisan 2016 tarihinde Berlin, Almanya’da 79 yaşında ölmüştür.

Çetin İpekkaya, 40 yıllık sanat yaşamı içinde üç oyun yazdı, birçok oyunda sahne tasarımcılığı (dekor) yaptı, 42 oyunda oynayıp, 118 oyunda yönetmenlik yaptı.

Yönettiği bazı oyunlar :
- Bir Kadın
- Ahududu
- Hortlaklar
- İnci
- Üç Memetler
- Asiye Nasıl Kurtulur?
- Ayyar Hamza
- İnsanlığın Lüzumu Yok
- Pir Sultan
- Kahvede Şenlik Var
- Fantazi Sevinç Getirir
- Kürk Mantolu Madonna

Filmleri :
2013 - İbn-i Sina: Hekim (kütüphaneci) (Sinema Filmi)
2007 - Lindenstraße (Sinema Filmi)
2005 - Rettungsflieger, Die (Sinema Filmi)
1993 - Yazlıkçılar (Helmut, Küt Nuri'nin Alman ortağı) (Tv Dizisi)
1988 - Keşanlı Ali Destanı (Sinema Filmi)
1979 - Adak (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Çetin İpekkaya için yapılan aramalar

Çetin İpekkaya, Çetin İpekkaya biyografi, Çetin İpekkaya hayatı, Çetin İpekkaya özgeçmişi, Çetin İpekkaya hakkında, Çetin İpekkaya doğum yeri, Çetin İpekkaya fotoğraf, Çetin İpekkaya video, Çetin İpekkaya resim, Çetin İpekkaya kimdir?, Çetin İpekkaya kaç yaşında?, Çetin İpekkaya nereli, Çetin İpekkaya memleketi