FB TW PIN NWS
BioRank 1600

Ziya Selçuk

Doğum tarihi : 01.Mayıs.1961
Ziya Selçuk kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Akademisyen, Bakan
Ziya Selçuk doğum yeri : Ankara

Ziya Selçuk Biyografisi

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Eğitim Bakanı olarak atandı. 5 Ağustos 2021 tarihinde görevinden istifa etti.

Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesinde lisans eğitimini tamamladıktan sonra aynı üniversitede Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yapmıştır. Daha sonra doktora eğitimine devam eden Selçuk, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamlamıştır. Sonrasında Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi, sınıf öğretmenliği ana bilim dalında öğretim görevlisi olarak görev yapan Ziya Selçuk, doçent ve profesör unvanlarını almaya hak kazanmıştır.

Ziya Selçuk, TED Üniversitesi ve Maya Eğitim Kurumlarının yanı sıra birçok özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunda yer aldı. 27 Şubat 2002 tarihinde Özel Maya Okullarını kurdu. Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi üyeliği görevlerinde bulundu. Müfredat reformunda başarıya imza atan Prof. Dr. Ziya Selçuk, 2003-2008 yılları arasında MEB Talim Terbiye Kurulu başkanlığını yürütmüştür.

21 Mart 2003 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevine gelmiştir ve 8 Mayıs 2008 tarihinde görevinden ayrılmıştır.

Ziya Selçuk, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Özel Maya okullarının kurucusu olan Ziya Selçuk, Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, gelişim, öğrenme ve mizaç konularında çok sayıda araştırmaya imza atmıştır. Ziya Selçuk aynı zamanda Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyesidir.

9 Temmuz 2018 tarihinde Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Milli Eğitim Bakanı olarak atandı.

Ziya Selçuk, 5 Ağustos 2021 tarihinde görevinden istifa etti. Yerine ise Mahmut Özer atandı.

Prof. Dr. Ziya Selçuk’un kitapları :
1995 - İnsan İlişkilerinde Kendini Açma
1998 - Gelişim ve Öğrenme
1998 - Okul Deneyimi ve Uygulama
2000 - Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar
2000 - Sınıf İçi Rehberlik Uygulamaları


Kaynak:Biyografi.info

Ziya Selçuk hakkında haberler

Tüm Ziya Selçuk haberleri

Ziya Selçuk videoları

Tüm Ziya Selçuk videoları

Ziya Selçuk kitapları

Tüm Ziya Selçuk kitapları

Ziya Selçuk için yapılan aramalar

Ziya Selçuk, Ziya Selçuk biyografi, Ziya Selçuk hayatı, Ziya Selçuk özgeçmişi, Ziya Selçuk hakkında, Ziya Selçuk doğum yeri, Ziya Selçuk fotoğraf, Ziya Selçuk video, Ziya Selçuk resim, Ziya Selçuk kimdir?, Ziya Selçuk kaç yaşında?, Ziya Selçuk nereli, Ziya Selçuk memleketi