FB TW PIN NWS
BioRank 5139

Mahmut Özer

Doğum tarihi : 05.Mayıs.1970
Mahmut Özer kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Akademisyen
Mahmut Özer doğum yeri : Tokat

Mahmut Özer Biyografisi

4 Ekim 2017 tarihinde ÖSYM Başkanlığına getirildi. 6 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan T.C. Resmî Gazete atama kararı ile Ziya Selçuk'un yerine Milli Eğitim Bakanı olarak atandı.

Mahmut Özer, 5 Mayıs 1970 tarihinde Tokat’ta doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Tokat’ta tamamladı. Tokat İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümünden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek Lisansını 1996 yılında ve 2001 yılında doktorasını Karadeniz Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalında bitirdi.

Mahmut Özer, 1992-1994 yılları arasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Dalaman Havalimanı’nda Elektronik Mühendisi olarak görev yapmıştır. Daha sonra 1994-2002 yılları arasında Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Tokat Meslek Yüksek Okulu Elektrik Programı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yapmıştır.

Temmuz 2002’de Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başlamıştır. Aynı üniversitede 2005-2010 yılları arasında Doçent olarak görevine devam etmiştir.

Temmuz 2010 itibarıyla Profesör olarak atanan Mahmut Özer, 28 Kasım 2010 tarihinden itibaren Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü görevine getirildi.

Ayrıca, Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan vekili olan Özer, şu ana kadar 24 yüksek lisans tezine ve 7 doktora tezine danışmanlık yapmıştır. SCI indeksli dergilerde 48 makalesi, ulusal hakemli dergilerde 18 makalesi, 3 uluslararası kitap bölümü, 3 ders notu, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulmuş ve basılmış 110 bildirisi bulunmaktadır.

Mahmut Özer’in yayınlamış olduğu makalelere Eylül 2017 itibariyle 772 atıf (Web of Science) yapılmıştır. Alanı ile ilgili çok sayıda yayını olan Özer’in ayrıca yükseköğretimle ilgili yayınları ve “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi” ve “Türkiye’nin İnsan Kaynağının Belirlenmesi” başlıklı ortak yazarlı kitapları bulunmaktadır.

1 Ağustos 2015-1 Ağustos 2016 tarihleri arasında Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) Başkanlığı yapmıştır. TÜBİTAK tarafından çıkarılan ve Science Citation Index (SCI) kapsamında taranan Turkish Journal of Electrical Engineering & Computer Sciences dergisinin baş editörüdür (Editor-in-Chief).

Halen İslam Dünyası Kalite Güvence Ajansları Birliği (AQAAIW) Başkanı ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Kurul Üyesidir.

Mahmut Özer, Nebahat Özer ile evli ve 3 çocuğu vardır.

15 Ekim 2015’den itibaren YÖK temsilcisi olarak Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanvekilliği görevini sürdürdü.

ÖSYM Başkanı olan Prof. Ömer Demir’in 21 Ağustos 2017 tarihinde istifa etmesi ile boşalan ÖSYM Başkanlığına Prof. Mahmut Özer 4 Ekim 2017 tarihinde atandı.

8 Ağustos 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atandı. Yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Halis Aygün atandı.

Mahmut Özer, 6 Ağustos 2021 tarihinde yayımlanan T.C. Resmî Gazete atama kararı ile Ziya Selçuk'un yerine Milli Eğitim Bakanı olarak atandı.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimlerinde, Milli Eğitim Bakanı görevi yapan Mahmut Özer, Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Ordu milletvekili seçildi.

3 Haziran 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde, Milli Eğitim Bakanlığına Yusuf Tekin getirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Mahmut Özer hakkında haberler

Tüm Mahmut Özer haberleri

Mahmut Özer kitapları

Tüm Mahmut Özer kitapları

Mahmut Özer için yapılan aramalar

Mahmut Özer, Mahmut Özer biyografi, Mahmut Özer hayatı, Mahmut Özer özgeçmişi, Mahmut Özer hakkında, Mahmut Özer doğum yeri, Mahmut Özer fotoğraf, Mahmut Özer video, Mahmut Özer resim, Mahmut Özer kimdir?, Mahmut Özer kaç yaşında?, Mahmut Özer nereli, Mahmut Özer memleketi