FB TW PIN NWS
BioRank 3754

Zafer Dilek

Doğum tarihi : 30.Ağustos.1944
Zafer Dilek kaç yaşında : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Zafer Dilek doğum yeri : Adana

Zafer Dilek Biyografisi

70’li yıllarda “Yaşadım mı, öldüm mü” bestesiyle tanınır, Yeşilçam’da özellikle Kemal Sunal’ın filmlerinin arka planındaki müziklerin çoğu ona aittir.

Zafer Dilek, 30 Ağustos 1944 tarihinde Adana’da doğmuştur. Asıl adı Zafer Akansoy’dır. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Adana’da yaptı. Müzik ile tanışması 1958 yılında Adana’da yaşarken babası ona mandolin hediye almasıyla başladı. Daha sonra bir arkadaşının babasının yurt dışından hediye gitar getirmesiyle gitar ile tanıştı.

1960’lı yıllarda liseye giderken müziğe meraklı arkadaşlarıyla “Mavi Gölgeler” adında 4 kişilik grup kurdu. 1962-1965 yıllarında Adana’da tanındılar ve yarı profesyonel oldular. Sonra 1965 yılında üniversite için İstanbul’a gitti. Müzik piyasasında Dilek soyadını kullandı.

Üniversite eğitimi devam ederken bir yandan da Okan Dinçer & Kontrastlar adında grup kurdu ve 1968 yılının sonuna kadar bir gece kulübünde çalıştı.

Bu grubuyla Erkut Taçkın’a eşlik ettiler. Ertem Eğilmez'in yönettiği 1967 yapımı, Kartal Tibet ve Fatma Girik’in rol aldığı ‘Ömre Bedel Kız’ filminde 3 şarkı icra ettiler. 1968 yılının sonunda grup dağıldı. Grup dağıldıktan sonra Zafer Dilek, canlı müzik yapmaya başladı ve Faruk Akel Orkestrası, Önder Bali Orkestrası gibi orkestralarla 1989 yılına kadar devam etti. Çeşitli sanatçılara stüdyo gitaristliği yaptı. Zafer Dilek, 1970 yılında Önder Bali ile Hilton Otel’inde çalıştı.

Zafer Dilek’in “Oyun Havaları” adlı plağındaki müzikler Kemal Sunal’ın “Üçkağıtçı”, “Sakar Şakir” gibi birçok filminde yer aldı,

1972 yılında başlayıp, Zafer Dilek, Banu Kırbağ ve ablası Hülya Kırbağ ile birlikte Zafer-Banu-Hülya üçlüsü olarak bir süre grup çalışması yaptı. 1976 yılı başlarında dağılana kadar; dört enstrümantal uzunçalar albüm ve "Zafer-Banu-Hülya üçlüsü" olarak sözlü bir uzunçalar albüm yaptı.

1972 yılında aranjörlük ve yönetmenlik yapmaya başlayan Zafer Dilek, pek çok müzik albümünün aranjörlüğünü yapmıştır. Türk sanat müziği eserlerini Batı müziği anlayışıyla enstrümantal olarak seslendirerek albüm yapmış, albümlerindeki parçalar Yeşilçam filmlerinde film müziği olarak sıklıkla kullanılmıştır.

Sezen Aksu, Bülent Ersoy, Muazzez Ersoy, Gülden Karaböcek ve Neşe Karaböcek gibi ünlü sanatçıların prodüktörlüğünü üstlenen Zafer Dilek, Ajda Pekkan’ın eski albümlerindeki gitarları çalan da oydu. Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Ersan Erdura, Edip Akbayram, Selami Şahin, Müşerref Akay gibi isimlerle çalıştı.

Banu Kırbağ ve Hülya Kırbağ ile birlikte Zafer-Banu-Hülya üçlüsü olarak bir süre grup çalışması yaptı. Dört enstrümantal uzunçalar albüm ve "Zafer-Banu-Hülya üçlüsü" olarak sözlü bir uzunçalar albüm yaptı. Zafer-Banu-Hülya üçlüsü olarak Çukulata Sevgilim’ şarkısı çok tanındı.

Sözleri Ülkü Aker’e ait ve bestesi Zafer Dilek’in yaptığı “Yaşadım mı, öldüm mü” adlı şarkısı çok meşhur oldu.

Arif Sağ ve Selda Bağcan ile halk müziği çalışmaları oldu.

Zafer Dilek, 1976 yılında "Oyun Havaları" adlı albümde ünlü türküleri enstrümental olarak yorumladı. Bu albümünden "Çarşambayı Sel Aldı", "Çiçekler Ekiliyor", "Yekte", "Tokat Sarması", "Dilo Dilo Yaylalar", "Çiçek Dağı" gibi parçalar birçok Türk filminde, özellikle Kemal Sunal filmlerinde film müziği olarak kullanıldı

1989 yılından itibaren müzik yaşamına bir süre "Cantekin-Zafer" ikilisi olarak devam etti. Zafer Dilek, Cantekin Arefeoğlu ile birlikte 1950 ve 60'ların klasikleşmiş rock'n roll şarkılarını iki yıl boyunca TRT'deki "Geçmiş Zaman Olur Ki" adlı seri programda yorumladı. 1989 yılında Cantekin Arefeoğlu ile birlikte (Cantekin & Zafer) "Geçmiş Zaman Olur Ki / Nostalgic Oldies" adında bir albüm daha çıkardı.

Emekli olup müzikten uzaklaşan Zafer Dilek, yaşamını İstanbul'da Yakacık Sanatçı Yaşam Evi'nde ikamet etmektedir.

Albümleri:
1973 - Zafer Dilek (LP)
1976 - Zafer, Banu ve Hülya (LP)
1976 - Oyun Havaları (LP)
1977 - Oyun Havaları (LP)
1987 - Her Gece (Kaset)
1989 - Geçmiş Zaman Olur Ki / Nostalgic Oldies (Cantekin Arefeoğlu ile birlikte) (LP)

Film müzikleri :
1976 - Kapıcılar Kralı
1976 - Süt Kardeşler
1977 - Çöpçüler Kralı
1977 - İbo ile Güllüşah
1977 - Sakar Şakir
1981 - Üç Kağıtçı
1983 - Tokatçı
2018 - Ölümlü DünyaKaynak:Biyografi.info

Zafer Dilek için yapılan aramalar

Zafer Dilek, Zafer Dilek biyografi, Zafer Dilek hayatı, Zafer Dilek özgeçmişi, Zafer Dilek hakkında, Zafer Dilek doğum yeri, Zafer Dilek fotoğraf, Zafer Dilek video, Zafer Dilek resim, Zafer Dilek kimdir?, Zafer Dilek kaç yaşında?, Zafer Dilek nereli, Zafer Dilek memleketi