FB TW PIN NWS
BioRank 1617

Cantekin Arefeoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1945
Cantekin Arefeoğlu kaç yaşında : 79
Kilo & Boy :
Burcu :
Cantekin Arefeoğlu doğum yeri : Sivas

Cantekin Arefeoğlu Biyografisi

Cantekin Arefeoğlu, 1945 yılında Sivas'ta doğmuştur. Babası Lütfü Arefeoğlu, annesi Hüsniye Arefeoğlu’dur. Gülsevin Şâmilgil, Gültekin Arefeoğlu, Gülcan Böke adlrında kardeşleri vardır. İlköğrenimini İstanbul Samatya İlkokulu'nda, ortaöğrenimini Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi'ni bitirdi.

Cantekin Arefeoğlu, müzik hayatına 1960 yılların ortalarında Hitit Show Orkestrası, Diplomatlar gibi amatör orkestralarda solist olarak başladı.

O dönemin popüler müziği rock'n roll, soul ve blues sound'larından etkilenen Cantekin Arefeoğlu, profesyonel olarak 1966 yılında Siluetler orkestrası ile çalışmaya başladı.

Cantekin Arefeoğlu, 1967 yılında Yalçın Ateş ile müzik ve sahne çalışmalarına devam etti. 1968 yılında Yalçın Ateş’in kurduğu Atilla Aksel (piyano), Teoman Erzurumlu (gitar), Norayr Demirci (kontrbas), Melih Çetiner’den (davul) oluşan orkestrada vokalistlik yaptı.

Sahne hayatına 1962 yılında başlayan Cantekin, 1971 yılında evlendikten sonra asıl mesleği olan diş hekimliğine döndü ve müziği askıya aldı.

İlk 45'lik plağı 1968 yılındaki "Sessiz Gece"dir. İlerleyen yıllarda 5 adet 45'lik plak daha çıkaran Cantekin Arefeoğlu, 1979 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Finalleri'nde Çetin Kaya'nın "Ayrılmak Olmasa" adlı parçası ile 3. oldu.Cantekin Arefeoğlu'na vokalde; Bisan Yorulmaz, Gül Akbabagil, Recep Aktuğ ve Nilüfer Kutun’dan oluşan Kısa Dalga Vokal Grubu eşlik etti.

1982 yılında yine söz ve müziğini Çetin Kaya'nın, aranjmanını Onno Tunç’un yaptığı "Zannetme Ki" parçası ile Eurovision Şarkı Yarışması finallerinde Nilgün Onatkut ile birlikte yer alan Cantekin Arefeoğlu 1982 yılının Aralık ayında "Doğan Günün Ardından" albümünü çıkardı.

1989 yılından itibaren müzik yaşamına bir süre "Cantekin-Zafer" ikilisi olarak devam etti. Cantekin Arefeoğlu, Zafer Dilek ile birlikte 1950 ve 60'ların klasikleşmiş rock'n roll şarkılarını iki yıl boyunca TRT'deki "Geçmiş Zaman Olur Ki" adlı seri programda yorumladı. 1989 yılında Zafer Dilek ile birlikte (Cantekin & Zafer) "Geçmiş Zaman Olur Ki / Nostalgic Oldies" adında bir albüm daha çıkardı.

Cantekin Arefeoğlu, 1971 yılında evlendi. Bir çocuğu vardır.

Albümleri :
1968 - Sessiz Gece (45’lik plak)
1982 - Doğan Günün Ardından (LP)
1987 - Geçmiş Zaman Olur ki (Kaset)
1989 - Geçmiş Zaman Olur Ki / Nostalgic Oldies (Zafer Dilek ile birlikte) (LP)
1994 - Buram Buram (Kaset)
2013 - Fırtınadır Eser Gönül
2016 - İki Dünya (CD)


Kaynak:Biyografi.info

Cantekin Arefeoğlu için yapılan aramalar

Cantekin Arefeoğlu, Cantekin Arefeoğlu biyografi, Cantekin Arefeoğlu hayatı, Cantekin Arefeoğlu özgeçmişi, Cantekin Arefeoğlu hakkında, Cantekin Arefeoğlu doğum yeri, Cantekin Arefeoğlu fotoğraf, Cantekin Arefeoğlu video, Cantekin Arefeoğlu resim, Cantekin Arefeoğlu kimdir?, Cantekin Arefeoğlu kaç yaşında?, Cantekin Arefeoğlu nereli, Cantekin Arefeoğlu memleketi