FB TW PIN NWS
BioRank 2353

Ülkü Aker

Doğum tarihi : ??.??.1946
Ülkü Aker kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Söz yazarı
Ülkü Aker doğum yeri : İstanbul

Ülkü Aker Biyografisi

Türk popunun önemli söz yazarlarındandır.
Ülkü Aker, 1946 yılında İstanbul’da altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak doğmuştur. Kendinden küçük 5 kardeşi daha var.

Ülkü Aker, Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal ve Fikret Şeneş’den sonra 70’lı 80’li yıllarda yabancı şarkılara türkçe söz yazma işinde (aranjman şarkılarda) epey iyiydi. Ülkü Aker sadece aranjman şarkılarda değil, alaturka ve arabesk şarkılarda da göstermişti söz yazarlığı hünerini.

Ülkü Aker, ‘Bir fincan kahve olsam’, ‘Benim Gözüm Sende’, ‘Eskimeyen Dost’, ‘Yok Yok Yalan Deme’, ‘İnleyen Nağmeler’, ‘Gülünce Gözlerinin İçi Gülüyor’, ‘Zor Dostum Zor’, ‘Kırk Yıllık Dost Gibiyiz İkimiz’, ‘Şarkımı Senin İçin Yazdığımı Bilseydin’, ‘Sana Ne Kime Ne’, ‘Boşvere Boşvere’, ‘Tek Başına’ ‘Bazen’ ve ‘Kim arar seni kim arar’ gibi çok sayıda sevilen ve ünlü şarkıların sözlerini yazmıştır.

Ülkü Aker, Ferdi Özbeğen, Ayten Alpman, Ajda Pekkan, Nilüfer, Nil Burak, Selda Bağcan, Sezen Aksu gibi şarkıcılara da söz yazarlığı yapmıştır. Tüm şarkıcılar içinde “Ülkü Aker” şarkıları söyleme rekoru Ferdi Özbeğen’in elindedir. Ferdi Özbeğen’in hemen bütün albümlerinde fazlasıyla Ülkü Aker şarkısı vardır. Akrep Nalan’ın “Halikarnas” şarkısı ile Seyyal Taner’in seslendirdiği “Son Verdim Kalbimin İşine” ve “Kalbimi Affettim” şarkıları da Ülkü Aker’indir.

Nilüfer, Ülkü Aker’in ‘Of Aman Aman’, ‘Oh Ya’, ‘Son Arzum’, ‘Kim Arar Seni‘, ‘Selam Söyle’, ‘Başıma Gelenler’,’ Kim Kime Dum Duma’, ‘Ara Sıra Bazı Bazı’, ‘Baştan Anlat’, ‘Ne Olacak Şimdi’ gibi şarkılarını da seslendirmiştir.

Bodrum’da yaşayan ve daha önce hiç evlenmemiş olan Ülkü Aker, Bodrum’da tanıştığı minibüs durağında çaycılık yapan Nazmi Kafadar ile 21 temmuz 2010 tarihinde evlendi.

Dillerden düşmeyen şarkılarından bazıları: “Bir Fincan Kahve Olsam”, “Benim Gözüm Sende”, “İnleyen Nağmeler”, “Eskimeyen Dost”, “Gülünce Gözlerinin İçi Gülüyor”, “Kırk Yıllık Dost Gibiyiz İkimiz”, “Şarkımı Senin İçin Yazdığımı Bilseydin”, “Zor Dostum Zor”, “Yok Yok Yalan Deme”, “Tek Başına”, “Boşvere Boşvere”, “Hey Gidi Günler”, “Sarıl Bana”, “Selam Söyle”, “Oh Ya”, “Kaderime Kaderime”, “Baştan Anlat”, “Ara Sıra Bazı Bazı”, ” Bağışladın”, “Geçti Geçti”, “Canıma Değsin”, “Olmaz Olmaz Deme Hiç”, “Ağladım mı Güldüm mü”, “Boştur Dünya”, “Birisine Birisine”, “Bir Garip Olur İçim”, “Sorma Aklımdan Geçenleri (Sana İhtiyacım Var)”, “Unuttun mu”, “Güzel Bir Rastlantı” , “Hep Böyle” “Şiir Gibi”, “Bir Dünya Düşün”, “Bu Ayrılığa Yabancıyım” “İkimize Bir Dünya”, “Aradığın Ben miyim” , “Uslan Deli Gönlüm”, “Biraz Senden Biraz Benden”, “Seni Seni” , “Şarap Gibi”, “Baharlarla Gel”, “Belki Bir Gün”, “Başkası mı Var”,”En Güzel Gecende”, “Öyle Küçük ki”, “Söyleyemedim”, Olmadı Baştan”, “Çalsın Sevdiğimiz Şarkılar”.

Genelde eglenceli ve feminizm kokan şarkılar yazmaktadır, son olarak da şarkılarının toplandığı ve ünlü seslerin yorumladığı 35 yılın şarkıları diye bir albüm çıkarmıştır.

35 Yılın Şarkıları Albümü ve Seslendirenler :
1. Sana Ne Kime Ne - Ajda Pekkan
2. Yok Yok Yalan Deme - Ferdi Özbeğen
3. Tek Başına - Ayten Alpman
4. Boşvere Boşvere - Nil Burak
5. O Günler - Selda Bağcan
6. Gönlüm Seninle - Yeliz Eker
7. Hey Gidi Günler - Çeşitli Sanatçılar
8. Bazen - Sezen Aksu
9. O Karanlık Geceler - Ferdi Özbeğen
10. Sarıl Bana - Ajda Pekkan
11. Halikarnas - Akrep Nalan
12. Yanımda Olsa - Ayten Alpman

Kaynak:Biyografi.info

Ülkü Aker için yapılan aramalar

Ülkü Aker, Ülkü Aker biyografi, Ülkü Aker hayatı, Ülkü Aker özgeçmişi, Ülkü Aker hakkında, Ülkü Aker doğum yeri, Ülkü Aker fotoğraf, Ülkü Aker video, Ülkü Aker resim, Ülkü Aker kimdir?, Ülkü Aker kaç yaşında?, Ülkü Aker nereli, Ülkü Aker memleketi