FB TW PIN NWS
BioRank 6433

Zafer Çağlayan

Doğum tarihi : 15.Kasım.1957
Zafer Çağlayan kaç yaşında : 67
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Zafer Çağlayan doğum yeri : Muş

Zafer Çağlayan Biyografisi

Siyasetçi, bakan, Makine Mühendisi ve Sanayici

Mehmet Zafer Çağlayan, 15 Kasım 1957 tarihinde Muş’ta doğmuştur. Babasının adı M. Salih, annesinin adı Muhlise'dir. Kürt kökenli olan Zafer Çağlayan'ın ailesi önce İzmit'e oradan da Ankara'ya göç etti.

1980 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversiteyi bitirmesinin hemen ardından iş hayatına atılan Çağlayan, uzun bir süre sanayici olarak çalıştıktan sonra 1987 yılında girdiği Ankara Sanayi Odası seçimlerini kazanarak Oda tarihinin en genç Meclis Üyesi ünvanını aldı.

1989 yılında, Ankara Sanayi Odası’nın yönetim kurulu üyeliğine getirilen Çağlayan, 1991-1995 yılları arasında ASO Yönetim Kurulu Başkan Vekili, 1995-2007 yılları arasında ise ASO Başkanı olarak bu kuruma hizmet verdi. ASO tarihinin en genç ve en uzun süre hizmet veren başkanı ünvanlarını halen korumaktadır.

ASO’nın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde de 1996-1998, 2002-2005 ve 2005 - 2007 yılları arasında görev alan Çağlayan, bu yıllarda TOBB’nin başkan yardımcısı olarak görev aldı.

Zafer Çağlayan ayrıca, TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile TEPAV Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir.

1999 Ağustos depreminin ardından uygulamaya konulan Bedelli Askerlik ve Deprem Tahvili konularının yanı sıra, aynı dönemde gündeme gelen Milletvekili Lojmanlarının Satışı, Türk işadamlarına Vize kolaylığı getirilmesi, Bölgesel Asgari Ücret ve KOBİ kredileri gibi önemli projelere fikir babalığı yaptı.

22 Temmuz 2007 tarihinde 23. Dönemde AKP Ankara Milletvekili seçildi.

59. Hükümet’de Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak görev almış olan Ali Coşkun’un yerine, 60. Hükümette 29 Ağustos 2007 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak atanan Zafer Çağlayan, 1 Mayıs 2009 tarihinde yapılan kabine revizyonunun ardından Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı görevine gelmiştir.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem AKP Mersin Milletvekili olarak tekrar seçildi ve 61. Hükümette T.C.'nin ilk Ekonomi Bakanı olmuştur.

Zafer Çağlayan, Songül hanım ile evlidir. Çağan Çağlayan (d.1990), Salih Kaan Çağlayan (d.1991) adında iki oğlu vardır.

Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan 16 Aralık 2013 tarihinde yapılan Yolsuzluk operasyonunda gözaltına alındı. Oğlu Salih Kağan Çağlayan 28 Şubat 2014 tarihinde tahliye edildi.

25 Aralık 2013 tarihi itibariyle, adının da karıştığı yolsuzluk operasyonu dolayısıyla Ekonomi Bakanlığı görevinden istifa etmiştir.

Hakkında cezai soruşturma açılabilmesi için TBMM’ye gönderilen fezlekede “rüşvet, görevi kötüye kullanma, ihaleye fesat karıştırma ve kaçakçılık” suçlarını işlediği belirtildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 5 Mayıs 2014 tarihinde bu amaçla kurulan komisyon, 5 Ocak 2015 tarihinde kadar çalışmalarını sürdürdü ve bakanların Yüce Divan’a gönderilmemesi yönünde karar aldı. Mecliste yapılan oylama sonucu bakanların Yüce Divan’a gitmemeleri yönünde karar çıktı. Çağlayan’ın oylamasında 242 kabul oyuna karşılık 264 red oyu kullanıldı. 7 milletvekili çekimser oy kullandı, 1 oy boş, 3 oy geçersiz sayıldı.

21 Mart 2016 tarihinden beri New York’ta yargılanan Reza Zarrab davasının dosyasına konan iddianameyle birlikte ABD’nin İran’a karşı uyguladığı "ambargoyu delmek için kurulan şebekenin elemanı" olarak gösterilen Zafer Çağlayan'a, "İran ambargosunu delmek için ABD yönetimi yetkililerine yalan söyleme, milyonlarca dolarlık yasadışı işlemlerle bağlantılı fonları aklama; bu işlemlerin asıl niteliğini gizleyerek çeşitli finansal kurumları aldatma" suçlamaları ile 2017 yılı Eylül ayında ABD'de dava açıldı ve tutuklama kararı çıktı.

Kaynak:Biyografi.info

Zafer Çağlayan için yapılan aramalar

Zafer Çağlayan, Zafer Çağlayan biyografi, Zafer Çağlayan hayatı, Zafer Çağlayan özgeçmişi, Zafer Çağlayan hakkında, Zafer Çağlayan doğum yeri, Zafer Çağlayan fotoğraf, Zafer Çağlayan video, Zafer Çağlayan resim, Zafer Çağlayan kimdir?, Zafer Çağlayan kaç yaşında?, Zafer Çağlayan nereli, Zafer Çağlayan memleketi