FB TW PIN NWS
BioRank 3482

Ali Coşkun

Doğum tarihi : 20.Şubat.1939
Ali Coşkun kaç yaşında : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : İş adamı, Bakan
Ali Coşkun doğum yeri : Başpınar Köyü, Kemaliye, Erzincan

Ali Coşkun Biyografisi

Ali Coşkun, 1939 Erzincan doğumlu milletvekili ve bakan.

Siyaset yaşamına Anavatan Partisi’nde başlayan Coşkun, 22. dönem Ak Parti İstanbul milletvekilidir ve 58. ile 59. Hükümetin Sanayi ve Ticaret Bakanıdır.

Ali Coşkun, 20 Şubat 1939 tarihinde Osman Hilmi Coşkun ve Safiye Coşkun’un oğlu olarak, Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı bulunan Başpınar Köyü’nde dünyaya geldi. İmam olan ve aynı zamanda çiftçilik de yapan babası, 1 yıl kadar sonra ailesini alarak Ankara’ya yerleşti. Orta ve lise eğitiminin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne giren Coşkun, 1960 yılında buradan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi'nde de İşletme Ekonomileri dalında yüksek lisansını tamamladı.

Bursa Merinos Fabrikaları'nda yaptığı stajın ardından, Kayseri Pamuklu Sanayi'ne tayini çıkan ve çalışmaya başlayan ve yeminli mali müşavirlik de yapan Coşkun, burada tanıştığı İbrahim Bodur aracılığıyla yönünü sanayiciliğe çevirdi.

Çanakkale Seramik Fabrikaları A.Ş.; AR-TUR Turizm A.Ş. ; Kaleporselen Elektroteknik San.A.Ş.; Kale Makine ve Kalıp San. A.Ş.; Kale Export Ticaret A.Ş.; Kalebodur Seramik San. A.Ş.; Türk Suudi Yatırım Holding A.Ş.; Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.; Bisan Bisiklet San. ve Tic. A.Ş.; Ege Mosan Motorlu Araçlar San. ve Tic. A.Ş.; Coşkun Mühendislik Müşavirlik A.Ş.; Coşkun İletişim Ltd. Şti.: AC Coşkun Yatırım A.Ş. Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., gibi şirketlerde Kurucu ve üst düzey yönetici olarak görevler yaptı.

Ali Coşkun, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Başkan Vekilliği, TSE Genel Kurul ve Uluslararası Elektroteknik Komisyonu Delegeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, Milletlerarası Ticaret Odası Türk Milli Komitesi Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Kurucu Başkanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Kurucu Başkan Vekilliği, İş Dünyası Vakfı Başkanlığı, Aydınlar Ocağı Genel Başkan Yardımcılığı, Birlik Vakfı ve Türk Musikisi Vakfı Kurucular Heyeti Üyeliği, Elektrik Mühendisleri Odası Üyeliği ve TÜRMOB İstanbul Yeminli Mali Müşavirler Odası Üyeliği yapmıştır.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği de yapan Ali Coşkun, Türk Edebiyatı Vakfı şeref üyeliği gibi gönüllü yardım kuruluşlarında da görev yaptı.

Anavatan Partisi’nin İstanbul milletvekili olarak 20. dönemde parlamentoya giren Coşkun sonra da Fazilet Partisi'ne geçti ve bu partiden 21. dönemde İstanbul milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümet dönemlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Coşkun, AK Parti'nin kuruluşunda da kurucu üyelerden biri oldu ayrıca 3 Kasım 2002 seçimlerinde de İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçilerek 22. dönemde de milletvekilliği ve Bakanlık görevini sürdürdü.

Ali Coşkun’un, dergi ve gazetelerde yayımlanmış araştırma-inceleme yazıları ve makalelerinin yanısıra; Türkiye'nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları ile Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler adlarında iki kitabı vardır. Ulusal Enerji Forumu'nun 2008 yılında verdiği Sürdürülebilir Yaşam Ödülü'nün sahibi olan Coşkun'un biyografisi kitaplaştırılmıştır.

Evli olan Coşkun, iki çocuk sahibidir.

Kitapları :
Türkiye'nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları
Ekonomik Kavramlar ve Göstergeler


Kaynak:Biyografi.info

Ali Coşkun kitapları

Tüm Ali Coşkun kitapları

Ali Coşkun için yapılan aramalar

Ali Coşkun, Ali Coşkun biyografi, Ali Coşkun hayatı, Ali Coşkun özgeçmişi, Ali Coşkun hakkında, Ali Coşkun doğum yeri, Ali Coşkun fotoğraf, Ali Coşkun video, Ali Coşkun resim, Ali Coşkun kimdir?, Ali Coşkun kaç yaşında?, Ali Coşkun nereli, Ali Coşkun memleketi