FB TW PIN NWS
BioRank 4964

Reza Zarrab

Doğum tarihi : 12.Eylül.1983
Reza Zarrab kaç yaşında : 41
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : İş adamı
Reza Zarrab doğum yeri : Bakü, Azerbaycan

Reza Zarrab Biyografisi

Reza Zarrab, 12 Eylül 1983 tarihinde İran'ın kenti Tebriz’de doğmuştur. Yaşamını Dubai'de sürdüren İran Azeri Türkü bir aileye mensuptur. Eğitimini Bakü’de tamamladı. 2006 yılında İstanbul’a yerleşti.

Zengin bir ailenin çocuğu olan Reza Zarrab, küçük yaşlarda ticarete atıldı. Armatörlük, kuyumculuk, petrol ticareti gibi işlerle uğraşan Reza Zarrab, kısa sürede servetine servet kattı. Özellikle altın piyasasında nam saldı.

Reza Zarrab, İbrahim Tatlıses'in henüz çocukken meşhur ettiği şarkıcı Günel Zeynelova ile 2000 yılında Bakü’deyken başlayan bir aşk yaşamıştır.

Türkiye’deki faaliyetlerine 2008 yılında kurduğu Royal Denizcilik A.Ş firması ile başladı. Ardından demir çelik ve inşaat sektöründe yatırımlar yaptı.

Bakü'deki işlerinin yanı sıra İstanbul Kapalıçarşı'daki kuyumcu dükkanında mücevher işlemeciliği ve ticaretiyle adını duyurmaya başladı. Yalova'da bir tersane kuran Zarrab çalışma ofisi olarak Metroport'u tercih etti. Ataköy Konakları Ve Şişli Elite Residance'ta evi vardır.

Yaptığı işler arasında bestecilik de olan Reza Zarrab’ın yaptığı şarkılardan “Eski Toprak”ı Sibel Can, “Ölümsüz Aşklar” ve “Neden” şarkılarını İbrahim Tatlıses yorumlamıştır. Ebru Gündeş’in Evet adlı albümüne söz ve müziğini yazdığı ‘Sadece Sevdim’ isimli şarkıyı vermişti. Müziğe olan ilgisi sayesinde tanışıp hayranı olduğu Ebru Gündeş ile evlendi.

Azeri iş adamı Reza Zarrab, 10 Şubat 2010 tarihinde şarkıcı Ebru Gündeş ile evlendi. 15 Ekim 2011 de kızı Alara doğdu. 22 Nisan 2021 tarihinde Ebru Gündeş, ABD'den dönmeyen Reza Zarrab'dan İstanbul'da boşandı.

Reza Zarrab, Ebru Gündeş'e nikah hediyesi olarak plakasında 'EBR' harfleri olan 520 bin liralık BMW 7.60 aldı. Ayrıca Aston Martin marka 340 bin Euro değerinde bir spor araba daha aldı.

Evliliklerinden bu yana Reza Zarrab’ın, Ebru Gündeş’e hediye ettikleri inanılmaz bir servet değerindedir. Değerli hediyelerden bazıları arasında; lüks arabalardan başka, Kanlıca’da yaklaşık 26 milyon değerinde ikiz yalı, 3 Milyon değerinde bir ofis, Bodrum Kalesi manzaralı 1 milyon 850 bin liralık yazlık, ultra lüks tekne, 800 bin lira değerinde ‘Dutyfree’ adlı şampiyon at, Dubai’de bir ev sayılabilir.

Kasım 2013 tarihinde Türk vatandaşı oldu.

Reza Zarrab, 2013 Aralık ayının başlarında müzayededen ressam Nazmi Ziya Güran'nın 'Sanatçının Evi' konulu tablosunu 1 milyon 50 bin liraya satın alarak eşi Ebru Gündeş'e yılbaşı hediyesi verdi.

Reza Zarrab, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında 16 Aralık 2013 tarihinde Üç bakanın oğlu ve işadamlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda şüpheli ile beraber gözaltına alındı.

İstanbul'daki yolsuzluk operasyonunda Ali Ağaoğlu ve Reza Zarrab'ın yanı sıra Bakanlar, Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar'ın oğulları ile Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir gözaltına alındı.

17 Aralık 2013 soruşturması kapsamında tutuklanan 5 kişinin tahliyesine 28 Şubat 2014 tarihinde karar verildi. Mahkeme, tahliyesine karar verilen Reza Zarrab, Barış Güler, Salih Kaan Çağlayan, Özgür Özdemir ve Hikmet Tuner hakkında "yurt dışına çıkış yasağı ve haftada bir gün güvenlik merkezine giderek imza atma" zorunluluğundan oluşan adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasına hükmetti.

21 Mart 2016 tarihinde İran hükümeti adına kara para aklamakla suçlanan Zarrab ABD'nin Miami'de kentinde tutuklandı.

ABD'de tutuklanan ve itirafçı olan Reza Zarrab'ın tahliye edildikten sonra adını Aaron Goldsmith olarak değiştiren Reza Zarrab, Next Level Performance Center isimi bir şirket kurdu, binicilik ve at yetiştiriciliği işine girdi.

Kaynak:Biyografi.info

Reza Zarrab hakkında haberler

Tüm Reza Zarrab haberleri

Reza Zarrab için yapılan aramalar

Reza Zarrab, Reza Zarrab biyografi, Reza Zarrab hayatı, Reza Zarrab özgeçmişi, Reza Zarrab hakkında, Reza Zarrab doğum yeri, Reza Zarrab fotoğraf, Reza Zarrab video, Reza Zarrab resim, Reza Zarrab kimdir?, Reza Zarrab kaç yaşında?, Reza Zarrab nereli, Reza Zarrab memleketi