FB TW PIN NWS
BioRank 951

Yıldız Usmanova

Doğum tarihi : 12.Aralık.1963
Yıldız Usmanova kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Yıldız Usmanova doğum yeri : Margilan , Özbekistan

Yıldız Usmanova Biyografisi

Yıldız (Yulduz) Usmanova, 12 Aralık 1963 de Margilan Özbekistan’da doğmuştur. İpek fabrikasında çalışan işçi ailenin 8 çocuğundan biri Yulduz Usmanova. 15 yıl müzik eğitimi alan Usmanova eğitimi çok önemsiyor.
Yaklaşık 2 bin bestenin sahibi Özbek sanatçı, otuz yıldır sahnede olmasına rağmen hocalarından eğitim almaya devam ediyor. İki-üç senede bir şan ve solfej notlarını tazeliyor.

Taşkent Devlet Konservatuvarı mezunudur. 2009 yılı Ekim ayında Türkçe bir albüm yaptı. Kariyerinde 20 milyon albüm satışı yapmayı başaran sanatçı,Özbekistan'ın en önemli sanatçısıdır. Türkiye'de müzik marketlere sunduğu "Dünya" albümünde çok önemli isimleri bir araya getirdi.

Usmanova, Özbekistan'da ambargoya uğrayınca Ahıska Türklerinden olan eşinin de desteğiyle Türkiye'de albüm çıkarmaya karar vermiş. Tüm servetini ülkesinde bırakıp ülkemizde sıfırdan bir hayata başlamış. Kendisine Ataköy'de 2 oda bir ev kiralayan Usmanova, ilk albümüyle müzik listelerinde bir numaraya yükselmiş. Yıldız Usmanova 2008 senesinde kırık Türkçesiyle pop tarzında şarkılar söyleyerek girdi hayatımıza. Yaşar, Fatih Erkoç, Levent Yüksel gibi Türkiye'nin en güçlü erkek vokalleriyle yaptığı düetler yaptı. Özbekistan'da çok tanınıp seviliyorken servetini ülkesinde yaşayan kızına bırakıp Türkiye'ye geldi. Bir dönem siyasete atılan (Özbekistan'da )ve milletvekilliği de yapan Yıldız Usmanova, 2008 yılından beri Türkiye’de.

Konservatuarı bitirip diplomasını alana kadar hiçbir bestesine ismini yazamamış, hepsini müstear bir isimle çıkarmış. Bu kadarla sınırlı değil zorluklar. Bir sanatçının Amerika'ya gitmesi bile Moskova'nın vereceği izne bağlıymış. Usmanova, 'Moskova izin vermezse sen hiçbir şey olamazsın. O dönem devlet, imkânların yüzde 95'ini Ruslara, geri kalanı da Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi 16 ülke insanına paylaştırıyormuş.

Albümleri milyonlar satan bir sanatçıyken risk alarak siyasete atılması Yıldız Usmanova'nın ne kadar cesur olduğunun bir göstergesi.

Usmanova'nın Mustafa Sandal ve Nükhet Duru'da da besteleri var. Serdar Ortaç'a iki beste sözü vermiş. Latin müzik dinlemeyi seven Özbek sanatçının Türkiye'de severek dinlediği isimler Yaşar, Fatih Erkoç, Tarkan ve Ceylan. Tarkan'ın Türk sanat müziği söylemesini daha çok beğenen Usmanova, Ceylan'ın gırtlağını çok seviyor.

Prodüktörlüğünü Şafak Karaman'ın yaptığı albümün müzik direktörlüğünü ise Mustafa Ceceli üstlendi. Yıldız Usmonova "Dünya" isimli albümünde Fatih Erkoç, Levent Yüksel, Yaşar ve Hüsnü Şenlendirici ile düet çalışmalara imza attı. Albümün ilk klibi ise Fatih Erkoç ile birlikte seslendirdiği "Görmesem Olmaz" isimli şarkıya çekildi. Çok büyük ilgi gören şarkıcı sırasıyla Yaşar ile "Seni Severdim" , Levent Yüksel ile "Yalan" ardından sözleri kendisine ve Günay Çobanoğlu'na, müziği yine kendisine ait olan "Beni kovma kalbinden" adlı şarkıya klip çekti.

Yıldız Usmanova, Türkiye'ye gelmeden önce şarkıları gelmişti. Candan Erçetin'in meşhur ettiği “Yalan” ve “Neden” şarkılarının gerçek sahibi Yıldız Usmanova’dır.

Yıldız Usmanova'nın Türkiye macerası ise 1992 yılına dayanıyor. O dönem kendisini dinleyip beğenen rahmetli Barış Manço, Usmanova'yı Türkiye'ye çağırmış ve albüm yapmayı teklif etmiş. Ancak o bu teklifi kabul etmemiş. 1996 yılında ise bu kez kendisi Türkiye'de müzik sektörüne girmek istemiş ama o zaman da yapımcılar kapılarını açmamış.

Evlilikleri, Yıldız Usmanova, Mansur Ağaoğlu ile evlidir. Nilufer Osmanova adında bir kızı var.

Türkçe albümleri:
2009 - Dünya
2010 - Kıble Benim Kalbimde
2011 - Bir Şans Ver

Uluslararası Albümleri:
Alma Alma
Jannona
Binafscha
The Selection Album
Dunya
Yulduz
The Best of Yulduz Usmanova

Uluslararası Single'ları:
Jeli Jeli
I Wish You Were Here
Binafscha
Caravan
Dunya
Tak Boom
Tak Boom (12")

Derleme Albümleri:
Voice of Asia

Voice of Asia, Vol-II
World Roots Live 92-93
Festival Mundial Live


Kaynak:Biyografi.info

Yıldız Usmanova için yapılan aramalar

Yıldız Usmanova, Yıldız Usmanova biyografi, Yıldız Usmanova hayatı, Yıldız Usmanova özgeçmişi, Yıldız Usmanova hakkında, Yıldız Usmanova doğum yeri, Yıldız Usmanova fotoğraf, Yıldız Usmanova video, Yıldız Usmanova resim, Yıldız Usmanova kimdir?, Yıldız Usmanova kaç yaşında?, Yıldız Usmanova nereli, Yıldız Usmanova memleketi