FB TW PIN NWS
BioRank 1529

Hüsnü Şenlendirici

Doğum tarihi : 12.Temmuz.1976
Hüsnü Şenlendirici kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Müzisyen
Hüsnü Şenlendirici doğum yeri : Bergama, İzmir

Hüsnü Şenlendirici Biyografisi

Çingene asıllı Türk klarnet virtüözüdür.

Türk müziğini bozmadan, caz müziğini sarsmadan, dünya kültürünü zedelemeden yapılmış güçlü aranjeleri sayesinde klarnetin dünya markası oldu.

Hüsnü Şenlendirici, 12 Temmuz 1976 tarihinde Bergama’da doğmuştur. Roman kökenli Dedesi ve babası Ergün Şenlendirici gibi o da müzik ve çalgılar içinde büyür yetişir. 5 yaşında klarnet çalmaya başlar. Dedesinin verdiği klarnet ile ilk “Harmandalı“ çalmayı öğrendi. 6 yaşında başladığı ilkokulu Bergama’da okudu.

1988 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümüne girer, 4 yıl sonra İngilizce yüzünden okuldan bitirmeden ayrılır.

Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz'in “Magnetic Band” grubu ile yüzlerce festivalde Türkiye’yi temsil etti. Ayrıca babası Ergun Şenlendirici'nin 6 kişilik grubu “Laço” ile yurtdışında birçok önemli festivallere de katıldı.

Başta Türk Müziğinin çeşitli dallarındaki sanatçılar olmak üzere, Türk Pop ve cazının önemli sanatçılarına sahne ve albüm kayıtlarında eşlik etti.

1996 yılında, askerlik görevini yaptı. Askerliği bittikten sonra 13 kişilik “Laço Tayfa” adlı Türk Müziğine özgü enstrümanlardan oluşan gurubunu kurdu.

Laço Tayfa grubundan bağımsız olarak da çalışmalar yürüten Hüsnü Şenlendirici, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen 'Anadolu Güneşi' projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonu’nda Kubat ve Belkıs Akkale'ye Senfoni Orkestrası’na eşlik etti.

Hüsnü Şenlendirici, ayrıca Türk Müziğini yurt dışında tanıtmak ve daha geniş kitlelere sevdirmek amacıyla beş kişilik 'Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları' adıyla bir grup daha kurdu. Her iki grubuyla yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi; başta Turizm Bakanlığı'nın teklifiyle EXPO 2001-Hannover-Almanya’da, Mayfest festivali çerçevesinde, Mayıs 2002’de ABD New York Central Park’ta ve 35 kişiyi bir araya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de, 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserleri gibi.

Hüsnü Şenlendirici ayrıca çeşitli TV dizi, film ve reklam müziklerine de oynadı. 2005 sezonunda TRT 2’ de yayınlanan “Dünyanın Türküsü” isimli programın sunuculuğunu yaptı. 2 Eylül 2005 tarihinde Hüsn-ü Klarnet isimli ilk solo albümünü çıkarttı.

2005 yılında ATV’de Ferhat Göçer ile beraber sunduğu “Sarı-Sıcak” programını yaptı. 2007 yılında İsmail Tunçbilek (bağlama) ve Aytaç Doğan (kanun) ile “Taksim Trio” adında bir gurup kurarlar, bu gurup 2009 da dağılır.

2010 'un Şubat ayında Hindistan'da dünyaca ünlü müzisyen Zakir Hüseyin ile verdiği konserden sonra, Amerika’ya giderek, Çingene müziğinin Amerika’daki öncü gruplarından New York Gipsy All Stars ile Amerika turnesine çıkar. New York, Boston, Washington DC, Chicago, San Francisco ve Seattle kentlerinde unutulmaz konserler verir. Bu turne sırasında, Boston da ki dünyanın en önde gelen müzik okulu Berklee de bir hafta boyunca, Türk Müziği ve Makamları üzerine seminer ve ders verir.

Hüsnü Şenlendirici, evli olduğu halde şarkıcı Deniz Seki ile uzun süre birlikte yaşadı.

Hüsnü Şenlendirici, 1994 yılında Nazire Hanım ile evlendi. Ergün (d.1995) adında bir oğlu ve Naz (d.2005) adında bir kızı var. Boşanmadılar ama ayrı yaşıyorlar.

Balık tutmayı ve uçurtma uçurmayı çok seviyor.

2013 yılının Ekim ayında senaristliğini ve yönetmenliğini Semra Dündar'ın üstlendiği “Vay Başıma Gelenler” filminin başrollerinde Metin Keçeci ile birlikte Hüsnü Şenlendirici de yer aldı.

25 Şubat 2021 tarihinden itibaren Kanal D'de "Şarkılar Bizi Söyler" adındaki talk show türündeki Türk televizyon programını Hüsnü Şenlendirici, Hakan Altun ve Sibel Can ile birlikte sunmaya başladı.

Albümleri :
1998 - Brooklyn Funk Essentials / In The Buzzbag
2000 - Laço Tayfa / Bergama Gaydası
2002 - Laço Tayfa / Hicaz Dolap
2005 - Hüsn-ü Klarnet
2007 - Taksim Trio
2010 - Hüsnü Şenlendirici ve Trio Chios / Ege'nin İki Yanı
2011 - Hüsn-ü Hicaz
2013 - Taksim Trio 2
2015 - Hüsn-ü Avare

Filmleri :
2013 - Vay Başıma Gelenler


Kaynak:Biyografi.info

Hüsnü Şenlendirici filmleri

Tüm Hüsnü Şenlendirici filmleri

Hüsnü Şenlendirici için yapılan aramalar

Hüsnü Şenlendirici, Hüsnü Şenlendirici biyografi, Hüsnü Şenlendirici hayatı, Hüsnü Şenlendirici özgeçmişi, Hüsnü Şenlendirici hakkında, Hüsnü Şenlendirici doğum yeri, Hüsnü Şenlendirici fotoğraf, Hüsnü Şenlendirici video, Hüsnü Şenlendirici resim, Hüsnü Şenlendirici kimdir?, Hüsnü Şenlendirici kaç yaşında?, Hüsnü Şenlendirici nereli, Hüsnü Şenlendirici memleketi , Hüsnü Şenlendirici albümleri