FB TW PIN NWS
BioRank 6483

Yiğit Aydın

Doğum tarihi : 04.Ekim.1971
Yiğit Aydın kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Yiğit Aydın doğum yeri : Erzincan

Yiğit Aydın Biyografisi

Besteci, orkestra şefi, müzikolog ve akademisyen

Yiğit Aydın, 4 Ekim 1971 tarihinde Erzincan’da doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) Makina Mühendisliği lisans ve Yüksek lisans derecesi ile Sosyoloji dalında mezun oldu. Aynı yıllarda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Kompozisyon bölümünde okudu. Konservatuvarda Muammer Sun, İlhan Baran, İstemihan Taviloğlu, Rengim Gökmen ve Ertuğrul Bayraktarkatal’la çalıştı, müzikal kompozisyon dalında lisans derecesi ile mezun olduktan sonra "Ahmet Adnan Saygun’un Birinci, Üçüncü, ve Beşinci Senfonilerinde Birinci Bölümlerin Bestecilik ve Orkestra Şefliği Açısından İncelenmesi" tezi ile orkestra şefliğinde yüksek lisans derecelerini alarak, Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü’nü birinci olarak bitirmesi nedeniyle “İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü” ile 2000 yılında mezun oldu.

Yiğit Aydın Ankara Devlet Konservatuvarından mezun olduktan sonra Almanya'ya giderek, Frankfurt kentinde Marburg Müzikbilimleri Enstitüsü’nde "Yeni Türk Müziği" konulu doktora çalışmaları yaptı.

Yiğit Aydın'ın müzikleri Türkiye ve Avrupa’da seslendirildi, CD yayınlarında yer aldı. Müzik hakkındaki metinleri Türkiye, Almanya ve Belçika’da süreli yayın makaleleri ya da kitap bölümleri olarak yayınlandı.

Besteci ve müzikbilimci Yiğit Aydın’ın Türk müzik yaşantısındaki değişme ve modernleşme sürecine ilişkin makaleleri Musicae Scientiae ve Neue Zeitschrift für Musik gibi süreli yayınlarda yer almıştır. Müzik yapıtları Uluslararası Ankara Müzik Festivali, İstanbul Müzik Festivali, Emilia Romagna Festival (İtalya), London A Capella Choir Competition, Wratislawia Cantans (Polonya), Culturscapes (İsviçre), ve MusMA “Music Masters on Air” vd. etkinliklerde seslendirilmiştir.

Yiğit Aydın, 2002 ve 2004 yıllarında iki kez üst üste Dr. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması'nı kazandı. 2002 yılında 4. Nejat Ferit Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışmas'nı "Adım-Oyun-Ağır-Başka", 2004 yılında 5. Dr. Nejat Ferit Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması'nı ise "Sahne" adlı çalışması ile kazandı. Bu ödülü üst üste iki kere kazanan ilk besteci olmuştur.

Yiğit Aydın, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde müzik kuramı ve kompozisyon dersleri vermektedir ve Bilkent Saygun Müzik Eğitim ve Araştırma Merkezi direktörü, Bilkent Kompozisyon Akademisi koordinatörüdür. Gerek müzik yapıtları gerek müzik üzerine metinlerinde, ağırlıklı olarak, Doğu ve Batı kültür havzaları arasındaki paylaşım ve çelişmeleri ele almaktadır.

Yiğit Aydın’ın kompozisyonları, İstanbul ve Ankara’daki uluslararası festivallerde, Türkiye’nin önde gelen şefleri ve CSO, BSO ve İZDSO gibi orkestralarca seslendirildi, bir kısmı CD kayıtlarında yer aldı. Yapıtlarında, temel olarak batılı ve doğulu müziksel alanlar arasındaki kültürel farkı ele alırken, bunları karşıtlıkçı bir bakışla değerlendiren yaygın dünya görüşü ile buna karşılık gelen klişeleri de sorunsallaştırmayı hedefler. Özel olarak odaklandığı konu “Yeni Türk Müziği üzerindeki Orta Avrupa etkisi”dir.

Ödülleri :
2000 - İhsan Doğramacı Üstün Başarı Ödülü (Konservatuvarı birincilikle bitirmesi nedeniyle)
2002 - 4. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Birincilik Ödülü
2003 - Kültür Bakanlığı Ulusal Beste Yarışması, küçük ölçekli senfonik eser dalında ikincilik ödülü
2004 - 5. Nejat Eczacıbaşı Ulusal Beste Yarışması Birincilik Ödülü

Eserleri :
2002 - Adım-Oyun-Ağır-Başka,
2004 - Sahne,
2005 - Piyano ve Yaylılar için Anders,
2009 - Saygun Emre Operası,
2013 - Tanrının Dostları,
2014 - Firends of God,


Kaynak:Biyografi.info

Yiğit Aydın için yapılan aramalar

Yiğit Aydın, Yiğit Aydın biyografi, Yiğit Aydın hayatı, Yiğit Aydın özgeçmişi, Yiğit Aydın hakkında, Yiğit Aydın doğum yeri, Yiğit Aydın fotoğraf, Yiğit Aydın video, Yiğit Aydın resim, Yiğit Aydın kimdir?, Yiğit Aydın kaç yaşında?, Yiğit Aydın nereli, Yiğit Aydın memleketi