FB TW PIN NWS
BioRank 2268

Nejat Eczacıbaşı

Doğum tarihi : 05.Ocak.1913 Ölüm tarihi : 06.Ekim.1993
Nejat Eczacıbaşı kaç yaşında öldü : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : İş adamı
Nejat Eczacıbaşı doğum yeri : İzmir
Ölüm yeri : Pensilvanya, ABD

Nejat Eczacıbaşı Biyografisi

Kimyacı ve sanayici

Türkiye'de ilaç sanayisinin kurucuları arasında yer alan Türk kimyacı ve sanayicidir.

Nejat Ferit Eczacıbaşı, 5 Ocak 1913 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babası Şifa Ezcanesi'nin sahibi Süleyman Eczacı Ferit beydir. Selanik kökenlidir.

Robert Kolej'i bitirdikten sonra 1934 yılında Almanya'daki Heidelberg Ruprecht Karls Üniversitesi'nde kimya öğrenimini tamamladı. 1935 yılında ABD'deki Chicago Üniversitesi'nden yüksek kimya diploması aldı. Doktorasında uzmanlık alanı olarak biyokimyayı seçerek Berlin Üniversitesi Kimya Fakültesi'nde Doktorasını yaptı, 1937'de kimya doktoru oldu. 1939 yılına kadar Kaiser Wilhelm Enstitüsü'nde (sonradan Max Planck Enstitüsü adını aldı) Profesör Adolf Butenandt'ın asistanlığında bulundu. Hormonlar ve vitaminler üzerine araştırmalar yaptı.

1942'de İstanbul'a geldi. Kardeşleriyle Laleli'de kaldığı evin mutfağını bir laboratuvar haline getirdi, ardından Galata'da bir handa vitamin ve vitaminli bebek maması üretmeye başladı. Türkiye'nin önde gelen kurumlarından Eczacıbaşı Holding'in ilk adımları böylece atılmış oldu. Daha sonra İstanbul'da kurulan Eczacıbaşı İlaç Fabrikası'nın yönetimini üstlenerek Türk ilaç sanayisinin gelişiminde önemli rol oynadı.

1940'larda başladığı seramik eşya imalatının yanı sıra seramik sağlık gereçleri, temizlik kâğıtları, konserve, kaynak elektrodları, plastik kökenli ambalaj malzemesi ve sağlık armatürleri gibi alanlara da girdi.

1974'te sermaye piyasasına girerek halka açık ilk yatırım ortaklığını kuran Eczacıbaşı, 1969'da kurulan Eczacıbaşı Holding A.Ş.'de yönetim kurulu üyeliğini üstlendi.

Türk Eğitim Vakfı'nın kurucuları arasında yer alan Nejat Eczacıbaşı, 1972'den beri Uluslararası İstanbul Festivali'ni düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) ile Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı'nın da kurucularındandır. 1972'de TÜSİAD 'ı kurdu. İzmir Rotary Kulübü'nün kurucu üyelerindendir.

İstanbul Festivali'nin başarılarından dolayı 1974'te Avrupa Konseyi'nden madalya aldı. 1983'te Türk Kimya Derneği Kimya Sanayiine Katkı Onur Belgesi'ne, 1975'te Türkiye Türk Kızılay Derneği Şeref Madalyası'na, 1976'da da Almanya Federal Cumhuriyeti Büyük Liyakat Nişanı'na değer görüldü.

Nejat Eczacıbaşı anılarını Kuşaktan Kuşağa (1982) adıyla yayımladı. Ve 1994 yayınlanan “İzlenimler, Umutlar” adlı kitapta ise görüşlerini dile getirdi.

Nejat Eczacıbaşı, 1946 yılında Beyhan (Ergene) Eczacıbaşı'yla evlendi. Bu evlilikten Faruk Eczacıbaşı (d. 1954) ve Bülent Eczacıbaşı (d.1949) adında iki oğlu olmuştur.

Nejat Eczacıbaşı katarakt ameliyatı için gittiği ABD, Pensilvanya’da 6 Ekim, 1993 tarihinde 80 yaşında vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Nejat Eczacıbaşı için yapılan aramalar

Nejat Eczacıbaşı, Nejat Eczacıbaşı biyografi, Nejat Eczacıbaşı hayatı, Nejat Eczacıbaşı özgeçmişi, Nejat Eczacıbaşı hakkında, Nejat Eczacıbaşı doğum yeri, Nejat Eczacıbaşı fotoğraf, Nejat Eczacıbaşı video, Nejat Eczacıbaşı resim, Nejat Eczacıbaşı kimdir?, Nejat Eczacıbaşı kaç yaşında?, Nejat Eczacıbaşı nereli, Nejat Eczacıbaşı memleketi