FB TW PIN NWS
BioRank 4746

Muammer Sun

Doğum tarihi : 15.Ekim.1932 Ölüm tarihi : 16.Ocak.2021
Muammer Sun kaç yaşında öldü : 89
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Besteci
Muammer Sun doğum yeri : Yenice köyü, Çubuk, Ankara
Ölüm yeri : Ankara

Muammer Sun Biyografisi

Besteci ve müzik yazarı olan Sun’un müziğe büyük katkıları olmuştur.
Muammer Sun, 15 Ekim 1932 yılında Ankara'nın Çubuk ilçesinin Yenice köyünde doğmuştur. Babası Şevket Bey, annesi Ümmiye Hanım'dır. Muammer Sun henüz çocukken aile Ankara'ya göç etti. Muammer Sun, köyde tarımla uğraşan, Ankara'da bekçilik yapan babasını beş yaşında kaybetti. İlkolulu Anafartalar Okulu'nda okuduktan sonra bir yıl Sanat Enstitüsü'nde okudu. Ardından okulu bırakıp berber çıraklığı gibi işlerde çalıştı.

Müzik öğrenimine 1946’da Askeri Muzıka Okulu’nda başladı.1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarı’nı kazandı.Ahmet Adnan Saygun’un öğrencisi oldu.

Konservatuarda Muzaffer Sarısözen ilk halk müziği, Ruşen Ferit Kam ile klasik Türk müziği, özel olarak Kemal İlerici ile Türk müziği makamlar sistemi ve armonisi çalıştı.

1955 yılında konservatuarda okurken, ilk eşi Meliha Hanım ile evlendi ve bu evlilikten dört çocuk sahibi oldu. 1986 yılında ikinci eşi ile evlendi.

1960’da konservatuarın yüksek bölümünü bitirdi ve aynı yıl bu okulda solfej öğretmenliğine getirildi.

1967’de bu görevinden ayrılarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kültür müsteşarlığında müşavir olarak çalışmaya başladı.

1967-1970 yılları arasında GEE müzik bölümünde öğretmenlik yaptı.1970’de yeniden Ankara Devlet Konservatuarı’na atandı.

1969’dan sonra SBF Basın Yayın Yüksek Okulu'nda sekiz yıl müzik dersleri verdi.

TRT Merkez Müzik Dairesi’nin, TRT Ankara Çoksesli Korosu’nun ve TRT Kültür Sanat Bilim Ödülleri sisteminin kurulmasına önayak oldu.

1973’de Devlet Konservatuarı Sanatkarları Yönetmenliğini hazırladı.1974’de Devlet Konservatuarı’nın kuruluş işleyiş yönetmeliğini, 1975’de konservatuarın nota yazım ve çalgı yapım dallarının kurulmasına ilişkin yönetmelik maddeleriyle bunların programlarını yazdı.

1975’de İzmir Devlet Konservatuarı’nın kompozisyon öğretmenliğine atandı.1980’de Mimar Sinan Üniversitesi İstanbul Devlet Konservatuarı’nda aynı görevini sürdürdü ayrıca koro, solfej, armoni, kontrpuan, modal müzik dersleri verdi.

1987’de Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na atandı. 1988’de doçent, 1993’te profesör oldu. 1999’da Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’ndan emekli oldu.

1985’de TBMM Çocuk Şarkısı Yarışması'nda birincilik, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nın Gençlik Şarkısı Yarışması'nda birincilik ve aynı yıl ENKA Çocuk Şarkısı Yarışması'nda üçüncülük ve mansiyon kazandı.

Muammer Sun, TRT'nin yapımını üstlendiği Kurtuluş ve Cumhuriyet filmlerinin film müziklerini de yapmıştır.

Muammer Sun, 16 Ocak 2021 tarihinde Ankara'da 89 yaşında öldü.

Orkestra Eserleri:
Yurt Renkleri, Elektra, Demet, Atlı Karınca, Sevginin Bedeli, Hıdırellez, Bozlak ve Türkü, Beş Halk Türküsü, Sultan Gelin, Misket.

Oda Müziği Eserleri:
Serpintiler, İki Şarkı, Yurt Renkleri(dört defter), Yaprak Notalar, Nihavent Longa.

Diğer Eserleri:
Demet İle Mehmet, Ben Mimar Sinan, Yeşil Ülke, Ülkü ile Ülker, Prenses Jemora, Gül Kız, Çizmeli Kedi, Yıldız Çocuk, Ayrık Parmak Hastalığı, Sihirli Köprük, Masala Övgü, Yedi Köyün Yargıcı, İzmir Şenliği, Askeri Muzıka Okulu Marşı, Muhabere Okulu Marşı, Malazgirt Marşı.

Kaynak:Biyografi.info

Muammer Sun kitapları

Tüm Muammer Sun kitapları

Muammer Sun için yapılan aramalar

Muammer Sun, Muammer Sun biyografi, Muammer Sun hayatı, Muammer Sun özgeçmişi, Muammer Sun hakkında, Muammer Sun doğum yeri, Muammer Sun fotoğraf, Muammer Sun video, Muammer Sun resim, Muammer Sun kimdir?, Muammer Sun kaç yaşında?, Muammer Sun nereli, Muammer Sun memleketi