FB TW PIN NWS
BioRank 3025

Vivien Leigh

Doğum tarihi : 05.Kasım.1913 Ölüm tarihi : 07.Temmuz.1967
Vivien Leigh kaç yaşında öldü : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Vivien Leigh doğum yeri : Darjeeling, Hindistan
Ölüm yeri : Londra, İngiltere

Vivien Leigh Biyografisi

1939 yılında Margaret Mitchell'in romanından sinemaya uyarlanarak yönetmen Victor Fleming’in çektiği Gone with the Wind/ Rüzgar Gibi Geçti adlı sinema filmindeki Scarlett O Hara karakterini canlandırdı.

Vivien Leigh, 5 Kasım 1913 tarihinde İngiliz İmparatorluğu'nun parçası olan Hindistan'ın Darjeeling kentinde Ernest Richard Hartley ve Gertrude Mary Frances Hartley çiftinin kızı olarak doğmuştur. Asıl adı Vivian Mary Hartley’dir. I. Dünya Savaşı'nın başlamasından sonra anne babası ilk kez onu 1919 yılında İngiltere'ye götürdü. Avrupa ülkelerini karış karış gezdikten sonra 6 yaşında iken annesi onu İtalya’da bir Fransız yatılı manastır okuluna verdi. Kendileri Hindistan’a döndü. Daha sonra Londra’da kraliyet Tiyatro Akademisinde tiyatro öğrenimi gördü.

1935 yılında Ambassador Tiyatrosunda The Mask of Virtue (Fazilet Maskesi) oyununda oynadı.

Vivien Leigh, 19 yaşında iken 20 Aralık 1932 tarihinde avukat Herbert Leigh Holman ile evlendi. Vivien Leigh’in oyuncu olmaya karar vermesi karı koca arasında sorunlar açtı. Vivien, Londra’daki stüdyoda yeni tanıştığı orta yaşlı aktör Laurence Olivier’e evindeki huzursuzluğu anlatmış, ondan yardım istemişti. Laurence Olivier, bu masum yüzlü genç kadının mutluluğa kavuşmasını gerçekten çok istiyor, fakat ona nasıl yardımcı olabileceğini kestiremiyordu. Zira o da mutlu bir erkek değildi. Tiyatro artisti Jill Esmond ile evlenmiş, fakat huzurlu bir yuva kuramamıştı.

İki sanatçı dertlerinin bir olduğunu anladıktan sonra birbirlerine daha da yaklaştılar. Artık stüdyodan beraber çıkıyorlar, geceleri geç vakitlere kadar kol kola dolaşıp dertlerine çare düşünüyorlardı. Laurence Olivier, «Ölmeyen Aşk» filmini çevirmek için Amerika’ya gidince Vivien de onsuz yaşayamayacağını anlayıp onunla ABD’ye gitti.

ABD’de Hollywood’da David O’Selznick ile tanışması ona «Rüzgar Gibi Geçti» filminde başrolü kazandırdı.

Vivien Leigh – Laurence Olivier çifti 1940 yılında ilk eşlerinden ayrıldıktan sonra Hollywood yakınında bir kasabada evlendiler. 20 yıl süren evliliklerinde birçok filmde birlikte oynadılar. Fakat günün birinde Laurence Olivier kızı yerindeki rol arkadaşı Joan Plovvright ile aşk yaşamaya başlayınca 6 Ocak 1961 tarihinde boşandılar.

Vivien Leigh, 30 yıllık sahne kariyerinde Noël Coward ve George Bernard Shaw komedilerinden William Shakespeare klasikleri Ophelia, Kleopatra, Juliet ve Macbeth'e birçok farklı karakteri canlandırdı.

1939 yılında Margaret Mitchell'in romanından sinemaya uyarlanarak yönetmen Victor Fleming’in çektiği Gone with the Wind / Rüzgar Gibi Geçti adlı sinema filmindeki Scarlett O Hara karakterini canlandırırken Clark Gable ile başrolde oynadı.

1940 Şubat'ında Rüzgar gibi geçti (1939) için En İyi Kadın Oyuncu Oscar ödülünü kazandı.

1951 yılında Tennessee Williams’ın yazdığı, yönetmen Elia Kazan’ın yönetmenliğini yaptığı “İhtiras Tramvayı” filminde Marlon Brando ile başrolde oynadı.

Bipolar bozukluk hastalığı onun yetişkin hayat sürecinin büyük bir bölümünde kendini göstermiştir. Bunun sonucu olarak da çalışmak için çok zor bir insan olmasıyla nam salarken, kariyeri çöküş periyoduna girmiştir. 1940 yılında ilk kez teşhis edilen ve kendini sürekli yineleyen tüberküloz nöbetleriyle zayıf düşen Leigh, tüberküloz hastalığı nedeniyle öleceği ana dek aralıklarla film ve tiyatro oyunlarındaki görevlerine devam etmiştir.

Evlilikleri :
1.eşi: Vivian Leigh, 19 yaşında iken 20 Aralık 1932 tarihinde avukat Herbert Leigh Holman ile evlendi. 19 Şubat 1940 tarihinde boşandı. Herbert Leigh Holman'ın soyadını boşandıktan sonra da kullanmaya devam etti. Suzanne Farrington (d.1933- ö.2015) adında bir kızı oldu.
2.eşi: 31 Ağustos 1940 tarihinde sinema oyuncusu Laurence Olivier ile evlendi. 6 Ocak 1961 tarihinde boşandı.

Vivien Leigh, 1959 yılından 1967 yılında ölümüne kadar oyuncu John Merivale ile birlikte yaşadı.

Günde dört paket sigara içen Vivien Leigh, 7 Temmuz 1967 tarihinde, tüberküloz hastalığı nedeniyle 54 yaşında Londra'daki evinde ölmüştür.

Yazar Kendra Bean’in Vivien Leigh: An Intimate Portrait adlı romanından yola çıkarak 2018 yılında hazırlıklarına başlanılıp 2019 yılında gösterime girecek olan; Vivien Leigh’nin hayatı ekrana taşıyacak olan “Vivien Leigh: An Intimate Portrait” dizisi oyuncunun kariyerinin yanı sıra Laurence Olivier olan evliliğine ve hastalıklarına da değinecek. Her bir bölümü Leigh’nin rol aldığı bir filmin etrafında şekillenecek. Vivien Leigh‘i Natalie Dormer canlandıracak.

Ödülleri :
1952 - 24.Oscar Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu (İhtiras Tramvayı)
1940 - 12.Oscar Ödülleri - En İyi Senaryo (Rüzgar Gibi Geçti)

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
1998 - Classified X (Kendisi (Arşiv Görüntüleri))(TV Filmi)
1965 - Ship of Fools / Aptallar Gemisi (Mary Treadwell) (Sinema Filmi)
1961 - Roma'da Bahar ( Karen Stone) (Sinema Filmi)
1959 - ITV Play of the Week (Sabina) (TV Dizisi)
1955 - The Deep Blue Sea (Hester Collyer) (Sinema Filmi) 1951 - İhtiras Tramvayı (Blanche DuBois) (Sinema Filmi)
1948 - Anna Karenina (Anna Karenina) (Sinema Filmi)
1945 - Nil melikesi / Caesar and Kleopatra (Kleopatra) (Sinema Filmi)
1941 - That Hamilton Woman (Emma Lady Hamilton) (Sinema Filmi)
1940 - Waterloo Bridge (Myra Lester) (Sinema Filmi)
1940 - 21 Days (Wanda) (Sinema Filmi)
1939 - Gone with the Wind / Rüzgar Gibi Geçti (Scarlett O Hara) (Sinema Filmi)
1938 - St. Martin's Lane (Liberty aka Libby) (Sinema Filmi)
1938 - A Yank At Oxford (Elsa Craddock) (Sinema Filmi)
1937 - Fire Over England (Cynthia) (Sinema Filmi)
1937 - Storm in a Teacup (Victoria Gow) (Sinema Filmi)
1937 - Casuslar Harbi (Madeleine Goddard) (Sinema Filmi)
1935 - Gentlemen's Agreement (Phil Stanley) (Sinema Filmi)
1935 - Things Are Looking Up (Schoolgirl) (Sinema Filmi)
1935 - Look Up and Laugh (Marjorie Belfer) (Sinema Filmi)
1935 - The Village Squire (Rose Venables) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Vivien Leigh filmleri

Tüm Vivien Leigh filmleri

Vivien Leigh için yapılan aramalar

Vivien Leigh, Vivien Leigh biyografi, Vivien Leigh hayatı, Vivien Leigh özgeçmişi, Vivien Leigh hakkında, Vivien Leigh doğum yeri, Vivien Leigh fotoğraf, Vivien Leigh video, Vivien Leigh resim, Vivien Leigh kimdir?, Vivien Leigh kaç yaşında?, Vivien Leigh nereli, Vivien Leigh memleketi