FB TW PIN NWS
BioRank 4304

Margaret Mitchell

Doğum tarihi : 08.Kasım.1900 Ölüm tarihi : 16.Ağustos.1949
Margaret Mitchell kaç yaşında öldü : 49
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Yazar
Margaret Mitchell doğum yeri : Atlanta, Georgia, ABD
Ölüm yeri : Grady Memorial Hospital, Atlanta, Georgia, ABD

Margaret Mitchell Biyografisi

1936 yılında yayınlanan “Gone with the Wind” (Rüzgar Gibi Geçti) adlı romanıyla üne kavuştu.

Margaret Mitchell, 8 Kasım 1900 tarihinde Atlanta, Georgia, ABD’de Eugene Muse Mitchell, Mary Isabel Stephens çiftinin kızı olarak doğmuştur. Tam adı Margaret Munnerlyn Mitchell’dır. Atlanta’da kolejden mezun olduktan sonra Atlanta- Journal Gazetesi’nde çalışmaya başladı.

1925 yılında John Marsh ile evlendi. Yaşamına ev kadını olarak devam ederken 1926 yılında geçirdiği bir kaza sonucu ayak mafsalını kırdı ve doktorlar uzun bir süre yatakta kalmasını önermişlerdir. Genç kadın bu sıkıntılı süreyi atlatabilmek ve oyalanmak için bir şeyler yazmayı düşündü. Yazacağı konuyu 1861 yılında Kuzey - Güney Savaşı’ndaki ailesinin ve dostlarının yaşadıkları olaylardan seçmeye karar verdi.

Margaret Mitchell, çocukluğundan beri büyüklerinden dinlediği savaş anılarını ve zenci olan dadısının anlattıklarından ve okul yıllarında öğrendiklerini “Rüzgar Gibi Geçti” başlığı altında toplamayı planlamış ve romanını yazmaya başlamıştır.

8 sene süren yazma süresinden sonra bir yayın evi müdürü yazılanları görmek ister. Margaret Mitchell, önce yazdıklarını vermek istemezse de çevresindekilerin baskısı ve ricasıyla yazılarını Mr. Latham’a verir. Beğenilince, romanın basılması için izin istenir. Altı aylık bir hazırlık döneminden sonra, roman 30 Haziran 1936'da piyasaya sürülür. İlk baskısı kısa sürede 50.000 adet satılır.

Margaret Mitchell, 1936 yılında yayınladığı “Gone with the Wind” (Rüzgar Gibi Geçti) adlı eserini yazana kadar, sıradan bir ev kadınıydı ve bu eser yayınlanınca, bir anda üne kavuştı. Rüzgar gibi geçti romanıyla, 1937 yılında Pulitzer Ödülü aldı. Filme de çekilen bu eser (başrollerini Vivien Leight ve Clark Gable oynadı) gerek edebiyat dünyasında, gerek sinema dünyasında, dünya klasikleri arasına girdi.

“Rüzgar Gibi Geçti” filme çekilmesi için 1939 yılı değeriyle dört milyon Amerikan doları harcanır. Film de romanı gibi gişe rekorları kırar. Ve on dalda “Oscar” ödülüne layık görülür.

Margaret Mitchell, 16 Ağustos 1949 tarihinde ABD, Georgia eyaletinde Atlanta şehrinde bir trafik kazasında 49 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1936 - Gone with the Wind (Rüzgar Gibi Geçti)


Kaynak:Biyografi.info

Margaret Mitchell kitapları

Tüm Margaret Mitchell kitapları

Margaret Mitchell filmleri

Tüm Margaret Mitchell filmleri

Margaret Mitchell için yapılan aramalar

Margaret Mitchell, Margaret Mitchell biyografi, Margaret Mitchell hayatı, Margaret Mitchell özgeçmişi, Margaret Mitchell hakkında, Margaret Mitchell doğum yeri, Margaret Mitchell fotoğraf, Margaret Mitchell video, Margaret Mitchell resim, Margaret Mitchell kimdir?, Margaret Mitchell kaç yaşında?, Margaret Mitchell nereli, Margaret Mitchell memleketi