FB TW PIN NWS
BioRank 378

Kleopatra

Doğum tarihi : -
Kleopatra kaç yaşında : -
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Kleopatra doğum yeri : İskenderiye, Mısır

Kleopatra Biyografisi

Doğumu : MÖ 69 İskenderiye, Mısır Ölümü : MÖ 12 Ağustos 30 İskenderiye, Mısır Mısır kraliçesi

Kleopatra, MÖ 69 yılında antik Mısır’ın İskenderiye şehrinde ailesinin üçüncü kızı olarak doğmuştur. Annesi Cleopatra V of Egypt, babası XII. Ptolemaios’dur. Aslen Yunan olan Kleopatra, asıl unvanı VII. Kleopatra olmasına rağmen kendisinden önce gelenler unutulduğu için, kısaca Kleopatra olarak bilinir. Büyük İskender'in Mısır’ı fethi esnasında o diyarda kurulan Ptoleme krallığının başında babası Ptoleme XII bulunuyordu.

Babası kral Ptoleme XII, sadece buyruğu altındakilere değil, çocuklarına bile söz geçiremiyordu. Günün birinde uzaklardayken, en büyük kızı Tryphaena tahtı ele geçirdi. O öldürüldükten sonra da taht, ikinci kızı Berenice'ye geçti. Sonra da, Ptoleme Roma yardımıyla geldi ve onu idam ettirdi.

İyi bir eğitim aldığı tahmin edilen Kleopatra kendi dilinden başka İbraniceyi, Arapçayı, Farsçayı, Ermeniceyi, Habeşçeyi, ve Somali dilini hem okuyup hem yazabiliyordu.

Kleopatra, MÖ 12 Ağustos 30 tarihinde Mısır’ın İskenderiye şehrinde 39 yaşında ölmüştür.

Kleopatra, M. Ö. 51 yılında 18 yaşında iken babası XII. Ptolemaios’un vasiyeti üzerine 9 yaşındaki erkek kardeşi “Ptoleme XIII” ile evlendi. O zamanlar Mısır'da egemen olan Yunanlılar Mısır toplumuna karışmamak için kendi soylarından olan kişilerle evleniyorlardı, bu da akraba evlilikleri sonucu özürlü insanların doğumuna yol açıyordu. Babası öldüğünde 18 yaşında olan Kleopatra tahta çıktı. Ancak Kleopatra tek başına hükümdar olmak istiyordu. En azından kendisinden çok küçük olan kardeşiyle aynı hakları paylaşmak istemiyordu.

Halkın içine girebilmek ve halkın kendisini benimsemesi için kendini Mısır dinine verdi. M.Ö. 48 yılında, Kleopatra vekiller tarafından görevden kovuldu. Kardeşi tarafından iktidardan uzaklaştırılıp Güney Mısır'daki Nil Vadisi'ne sürgüne yollandı. Kleopatra iktidara yanında büyük Roma diktatörü Jül Sezar ile geri döndü.

Kleopatra’nın bir halı içinde Sezar’ın sarayına girdiği ve bu büyük kralı kendine aşık ettiği rivayet edilir. Kleopatra, Jül Sezar'ı etkilemeyi planlıyordu fakat pratikte ona ulaşması oldukça zordu. Sicilyalı kölesi Apollodores'in önerisiyle kendini kilime sardırtarak Jül Sezar'ın huzuruna taşıttı. Jül Sezar, Kleopatra'nın aklından ve cesaretinden oldukça etkilenmişti. Kleopatra'yı erkek kardeşiyle de barıştıran Sezar, onların arasını bozan harem ağasını da öldürttü.

Koskoca Jül Sezar'ı kendine aşık eden bu kadının ihtirası Sezar'a Mısır ordusu karşısında kendi gemilerini yaktırmış, çıkan yangın da İskenderiye'deki kütüphaneye sıçramış ve "insanlığın hafızası" kabul edilen bu kütüphanenin bir kısmını alevler yutmuş.

Bu olaydan sonra kardeşi, kimsenin bilmediği bir sebeple Nil sularında boğuldu. Kardeşinin aradan çekilmesi ile Kleopatra tek başına iktidar koltuğuna oturdu.

Kleopatra Calpurnia ile evli olduğu sırada M.Ö. 46 yılında Jül Sezar’dan bir çocuğu oldu ve minik Sezarion’u alıp Roma'ya gitti. En büyük hayali, iki imparatorluğu birleştirip Büyük İskender’in de hayali olarak bilinen tüm dünyaya sahip olmaktı. M.Ö. 44’te Jül Sezar ölünce bu hayallerini ertelemek zorunda kaldı. Jül Sezar’ın ölümünden sonra Kleopatra Mısır’a döndü ve oğlu XV. Ptolemy Caesarion’u da yardımcısı yaparak hükümdarlığını ilan etti. Jül Sezar ölünce Roma İmparatorluğu, tahta çıkan Augustus (Sezar'ın yeğeni ve resmi evlatlığı) ve Marcus Antonius arasında ikiye ayrıldı. Doğu, artık Marcus Antonius tarafından yönetilmekteydi ve ilk işi de M.Ö. 41 yılında Mısır'ı ziyaret oldu.

Marcus Antonius Kleopatra'ya delice aşık oldu. Kleopatra'nın Marcus Antonius'dan da ikiz kız çocuğu oldu. Bir yıl burada İskenderiye’de Kleopatra’yla birlikte yaşayan Marcus Antonius ayrıldıktan sonra M.Ö. 37 yılında geri gelerek bir süre Antakya'da yaşadılar. M.Ö. 36 yılında küçük bir seremoniyle evlendiler. Aynı yıl oğulları Ptolemy Philadelphus dünyaya geldi. Sezarion’un Jul Sezar’ın oğlu olduğunu kabul ederek Kleopatra ve oğlunun müşterek hükümdarlığını ilan etti.

Bu yıllarda Augustus'a savaş açtılar. M.Ö. 31 yılında Aktium'da yapılan savaşta Kleopatra ve Marcus kaçmak zorunda kaldı. Kleopatra çocuklarının tahta geçmesi için Augustus’la anlaşmaya çalıştı ancak başaramadı. İskenderiye'deki sarayına dönen Kleopatra'nın kendisini bir kobraya sokturarak intihar ettiği rivayet edilir. Ama son zamanlarda zehir içerek öldüğü anlaşılmıştır. Kolay yapılan bu zehir, acı çektirmeden birkaç saat içinde öldürüyordu. Öldüğünde 39 yaşındaydı.

M.Ö. 69-30 yılları arasında yaşayan ünlü Mısır kraliçesi, özellikle Roma İmparatorları Jül Sezar ve Marcus Antonius ile olan ilişkileriyle tarihe damgasını vurmuştur.

Hakkında defalarca film yapıldı. 1963 yılında Elizabeth Taylor, Richard Burton ve Rex Harrison’un oynadığı “Kleopatra” adlı film yapılmıştır.

Kaynak:Biyografi.info

Kleopatra için yapılan aramalar

Kleopatra, Kleopatra biyografi, Kleopatra hayatı, Kleopatra özgeçmişi, Kleopatra hakkında, Kleopatra doğum yeri, Kleopatra fotoğraf, Kleopatra video, Kleopatra resim, Kleopatra kimdir?, Kleopatra kaç yaşında?, Kleopatra nereli, Kleopatra memleketi