FB TW PIN NWS
BioRank 8858

Umut Kuzey

Doğum tarihi : 01.Aralık.1976
Umut Kuzey kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Şarkıcı
Umut Kuzey doğum yeri : Adana

Umut Kuzey Biyografisi

Umut Kuzey, 1 Aralık 1976 tarihinde Adana’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Adana’da okudu. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi bölümünde lisans eğitimini yaptı.
1994 senesinde Üniversitede kaldığı öğrenci yurdundaki oda arkadaşının “ud” çalması, Umut Kuzey’in bir enstrüman çalmaya başlamasına sebep oldu. Önce ud çalmayı, daha sonra gitar çalmayı kendi çabalarıyla öğrendi. Ve besteler yapmaya başladı.

1998 yılında Adana’ya döndüğünde, işlerinin yanı sıra yerel bir kanalda gençlik sorunlarını ele alan müzik programı hazırlayıp sundu.

1998 yılından sonra Adana Sokak Çocukları Derneği’nin tüm faaliyetlerinde gönüllü olarak yer aldı. Sokak çocuklarından kurduğu koro ile uzun süre etkinliklerde yer aldı. Adana’daki Tüm liseleri ve üniversiteyi kapsayan 15 konserden oluşan bir yardım kampanyasını başlattı. Umut Kuzey bu çalışmaları sırasında sokak çocukları için bestelediği “sokak çocuğu” isimli şarkıda içinde olmak üzere 3 şarkılık CD hazırladı.Ve gelirini derneğe bağışladı. Umut Kuzey Sokak Çocukları Derneği ile çalışmalarına halen devam etmektedir. Bu ilk kayıt tecrübesini gerçekleştirdiği Cd Bölgesel olarak yüksek satış rakamlarını yakaladığı sırada İstanbul’dan gelen albüm teklifi ile profesyonel müzik dünyasına adımını attı.

2002 eylül ayında Ulus müzik’ten çıkarmış olduğu “Çıkageldi aşk” adlı albümü ile profesyonel müzik yaşamına başladı. Bu albüme çekilen 4 video klip müzik kanallarında yer buldu.

2004 yılında Türkiye’nin çeşitli illerinde konserler verdi, bar programları yaptı.

2006 yılının 20 ekimden itibaren Kral Tv de “KonuşaROCK” programını hazırlayıp sundu. 2008 yılında "Konuşa ROCK" programını Numberone TV de sunmaya başladı. 2009-2010 yayın döneminde "KonuşaRock" programını CİNE5 ekranlarında sunmaya devam etti.

“KonuşaRock” programında Bulutsuzluk özlemi, Erkin Koray, Manga, Çilekeş gibi Türk Rock camiasının Önemli isimlerini farklı yönleriyle tanıttı. Programında her hafta Türkiye’nin değişik illerinden 5 amatör grubu izleyicilerle buluşturdu.

Umut Kuzey 2012 yılında “Sorma” adlı albümünü çıkardı. Albümün çıkış şarkısı olarak belirlenen söz ve müziği Suat Sayın’a ait olan, Zeki Müren’in yıllar önce yorumladığı “Yaralı Gönül” adlı şarkı çok beğenildi. Bu şarkı Quentin Tarantino’nun 1994 yılında yönetmenliğini yaptığı “PULP FİCTİON” isimli filminde kullanılmış ve bütün dünyada büyük ses getirmişti.

2014 yılında Mor ve Ötesi, Duman, Pentagram, Hayko Cepkin gibi isimlerin sahne aldığı Zeytinli Rock Festivali'nin koordinatörlüğünü yaptı.

Albümleri :
2002 - Çıkageldi Aşk
2006 - Duvardaki Resimler
2009 - Al Beni
2012 - Sorma
2013 - Best of Umut Kuzey
2014 - Dokun Bana (Ömür Gedik ile)


Kaynak:Biyografi.info

Umut Kuzey için yapılan aramalar

Umut Kuzey, Umut Kuzey biyografi, Umut Kuzey hayatı, Umut Kuzey özgeçmişi, Umut Kuzey hakkında, Umut Kuzey doğum yeri, Umut Kuzey fotoğraf, Umut Kuzey video, Umut Kuzey resim, Umut Kuzey kimdir?, Umut Kuzey kaç yaşında?, Umut Kuzey nereli, Umut Kuzey memleketi