FB TW GG PIN NWS
BioRank 3681

Quentin Tarantino

Doğum tarihi : 27.Mart.1963
Quentin Tarantino kaç yaşında : 55
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Yönetmen
Quentin Tarantino doğum yeri : Tennessee, ABD

Quentin Tarantino Biyografisi

Quentin Jerome Tarantino , 1963 doğumlu Amerikalı film yönetmeni, aktör ve Oscar ödüllü senaryo yazarı. Filmlerindeki şiddet sahneleri, diyalogları ve kurgusuyla sinema dünyasında farklı bir tat olmayı başaran ünlü yönetmenin bazı filmleri: “Reservoir Dogs”, “Pulp Fiction”, “Jackie Brown” ve “Kill Bill” ikilemesidir.
27 Mart 1963 tarihinde, Knoxville, Tennessee’de dünyaya gelen yönetmenin babası İtalyan asıllı bir aktör ve müzisyendi. 16 yaşında oyunculuk eğitimi için James Best tiyatro grubuna katılan ünlü yönetmen, ilk senaryosunu 22 yaşında yazdı. 1984’te bir video kaset dükkanında kasiyerlik yapmaya başladığı dönemlerde senaristliğe yoğunlaştı. 1993 yılında gösterime giren, ünlü yönetmenin yazdığı “True Romance” adlı filmin senaryosu satıldığında, Tarantino dikkatleri çekmeyi başardı. 1992 yılında ortaya bol nükteli, bol şiddetli bir soygun filmi olan “Reservoir Dogs” ile çıktı. Bu film ile tarzını belli eden yönetmen Hollywood’un dikkatini çekmeyi başardı ancak o yıllarda kendisine sunulan projeleri reddederek, kendi projeleri üzerine yoğunlaştı. 1994 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülü kazanan “Pulp Fiction” adlı filmini çekerek bağımsız filmlerin de gişe başarısı gösterebileceğini kanıtladı. John Travolta’nın kariyerini de canlandıran bu film karmaşık kurgusuyla ilgi çekti.

Sonrasında Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez ile ortak yapım olan “Four Rooms” adlı filmin dördüncü öyküsünü çekti. Bir sonraki filmi ise “Jackie Brown” adında, “Rum Runch” adlı kitaptan uyarlanan bir eserdi. Ardından, “Pulp Fiction”ın yapımı esnasında Tarantino ve başaktris Uma Thurman tarafından geliştirilen “Kill Bill” adlı, Çin dövüş sanatları, Japon sineması, Spaghetti Western ve İtalyan korku filmi tarzlarını bünyesinde barındıran intikam filmi projesini hayata geçirdi. Sonrasında, bir Robert Rodriguez ile Frank Miller yapımı olan “Sin City” adlı filmde konuk yönetmen olarak yer aldı.

Şiddet üzerine kurduğu filmleri; parçalanmış kurgu, pop-kültür takıntısı ve bol miktarda kan içeren sahneleri barındırsa da, Tarantino çağın ünlü yönetmenleri arasına girmeyi başardı ve halen yakın tarihte çıkarmayı planladığı projeler üzerinde ç

Kaynak:Biyografi.info

Quentin Tarantino filmleri

Tüm Quentin Tarantino filmleri

Quentin Tarantino için yapılan aramalar

Quentin Tarantino, Quentin Tarantino biyografi, Quentin Tarantino hayatı, Quentin Tarantino özgeçmişi, Quentin Tarantino hakkında, Quentin Tarantino doğum yeri, Quentin Tarantino fotoğraf, Quentin Tarantino video, Quentin Tarantino resim, Quentin Tarantino kimdir?, Quentin Tarantino kaç yaşında?, Quentin Tarantino nereli, Quentin Tarantino memleketi