FB TW PIN NWS
BioRank 1418

Ömür Gedik

Doğum tarihi : 22.Aralık.1970
Ömür Gedik kaç yaşında : 54
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Ömür Gedik doğum yeri :

Ömür Gedik Biyografisi

Köşe yazarı, sinema eleştirmeni, gazeteci, şarkıcı, sunucu, hayvan hakları savunucusudur.

Ömür Gedik, 22 Aralık 1970 tarihinde doğdu. Ortaokul yıllarından beri piyano ve şan dersleri aldı. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Filolojisi'nden 1992'de mezun oldu. Üniversite yıllarında okulun müzik kulübünde aktif olarak çalıştı. Bölümün seçmeli olarak verdiği sinema derslerine katıldı. Ayrıca sınırlı sayıda öğrenci ile gerçekleştirilen creative writing derslerinde beş dönem boyunca hikaye ve senaryo yazımı üzerinde çalışmalar yaptı.

Altı sene çok sesli rock müzik yapan "Mavi Topluluk" ile çalıştı ve okul içi ve dışı pek çok konser verdi. Müziğin yanısıra sinemaya olan ilgisi de üniversite yıllarında devam etti.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Sabah Dergi Grubu’nda muhabir olarak çalışmaya başladı. 1993′te Hürriyet’e geçti ve gazetenin eklerinde muhabirliğe devam etti. Hürriyet Dergi Grubu’na ait Focus Dergisi’nin yazı kurulunda yer aldı.

Marmara Üniversitesi’nde İngilizce öğretmenliği formasyonu alarak bir sene Boğaziçi Üniversitesi Hazırlık Bölümü’nde okutmanlık yaptı.

Ömür Gedik 1999 yılında Hürriyet Kültür Sanat Servisi’nde görev yapmaya başladı. Kısa bir süre Londra’ya gitti ve sinema kurslarına katıldı. Londra’dan dönünce gazetenin sinema sayfalarını hazırlamaya başladı. Hürriyet Kelebek’te ağırlıklı olarak sinema üzerine yazılara yer verdiği bir köşesi var.

Pek çok yerli yabancı yapımcı, yönetmen ve oyuncuyla röportajlar yaptı. Yabancılar arasında Oliver Stone, Akive Goldsman, Doug Liman, Woody Harrelson, Adam Brody, Harvey Keitel, David Carradine, Gerard Depardieu, Kevin Costner ve Clive Owen gibi isimler de bulunuyor.

Atatürk Kültür Merkezi’nde Devlet Senfoni Orkestrası’yla konsere çıktı. Müzik çalışmalarına AG34 Akapella Korosu ve Ladies and Gentleman’la devam etti. Televizyonculuğa 2004′te başladı. 1 sene boyunca TV8′de sinema içerikli Stüdyo programını hazırladı ve sundu. 2005′ten itibaren Kanal D’de yayınlanan ve ekranların en çok izlenen sinema programı olan Cinemania’yı hazırlayıp sundu.

Hürriyet Kelebek ekinde Salı ve Perşembe günleri popüler kültür, Keyif ekindeyse Cumartesi ve Pazar günleri sinema yazıları yazıyor. Sinema kadar hayvan hakları konusundaki yazıları da dikkat çekmekte. HAYTAP’la ortaklaşa gerçekleştirdiği organizasyonlarda hayvan hakları konusunda pek çok soruna parmak basmaya devam ediyor.

Ramazan iftar çadırının yanından geçerken “sokak köpekleri için neden böyle çadırlar olmasın” diyerek gündeme oturmuştur.

2012 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin açılışı Ömür Gedik tarafından yapıldı.

Ömür Gedik ilk evliliğini 21 yaşındayken 1991 yılında , Doğan Holding İcra Kurulu Üyesi Soner Gedik ile yapmıştır. Daha sonra 2010 yılında boşanan çiftin Tayga (d.1995) adında bir kızı vardır.

Ömür Gedik, Şarkıcı 2008 yılından beri Ferhat Göçer ile birliktelik yaşamaktadırlar.

Kaynak:Biyografi.info

Ömür Gedik albümleri

Tüm Ömür Gedik albümleri

Ömür Gedik filmleri

Tüm Ömür Gedik filmleri

Ömür Gedik için yapılan aramalar

Ömür Gedik, Ömür Gedik biyografi, Ömür Gedik hayatı, Ömür Gedik özgeçmişi, Ömür Gedik hakkında, Ömür Gedik doğum yeri, Ömür Gedik fotoğraf, Ömür Gedik video, Ömür Gedik resim, Ömür Gedik kimdir?, Ömür Gedik kaç yaşında?, Ömür Gedik nereli, Ömür Gedik memleketi , Ömür Gedik albümleri