FB TW PIN NWS
BioRank 8923

Prof.Dr.Uğur Şahin

Doğum tarihi : 19.Eylül.1965
Uğur Şahin kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Doktor
Uğur Şahin doğum yeri : İskenderun, Hatay

Uğur Şahin Biyografisi

Türk kökenli Alman immünolog ve onkolog. Almanya’da Mainz merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'sudur.

Uğur Şahin, 19 Eylül 1965 tarihinde Hatay'ın İskenderun ilçesinde doğmuştur. Annesi Kadriye Şahin, babası İhsan Şahin’dir. 1969 yılında Almanya'nın Köln şehrindeki Ford Motor Company fabrikasında çalışan babasının yanına annesi ile birlikte göç etti. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Almanya’da yaptıktan sonra Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 1984–1990 yıllarında lisans eğitimini tamamlayarak doktor oldu. 1993 yılında Köln Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ihtisas eğitimini bitirdi. 1999 yılında ikinci ihtisas eğitimini Saarland Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yaptı.

2000 yılında Mainz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde çalışmaya başladı ve orada profesör oldu.

Uğur Şahin, 1985 yılında 20 yaşında henüz öğrenci iken bir laboratuvarda çalışmaya başladı. 1990'ların başında önce Köln Üniversitesi'nin lösemi bölümünde, ardından sekiz yıl Saarland Üniversitesi'nde iç hastalıkları ile hematoloji-onkoloji doktoru olarak çalıştı.

Uğur Şahin, kanser immünoterapilerini geliştiren Ganymed İlaç'ı kurdu ve 2016 yılında Astellas Pharma firmasına sattı.

Almanya’da Mainz merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech'in kurucu ortağı ve CEO'su olan Uğur Şahin, aynı zamanda Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Yüksek verimli immünolojik yöntemler ve biyoenformatik yaklaşımlar kullanarak kanser hedefi keşfinde öncü olan Uğur Şahin, yeni kanser biyobelirteçlerini ve hedeflenen tedavi platformlarını kapsayan 70'ten fazla bağımsız patent başvurusuna sahiptir.

İstanbul'dan Almanya'ya göç eden bir doktorun kızı olan ve Almanya’da doğup büyüyen, Almanya’da Üniversite eğitimi sırasında Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezinde çalışan Özlem Türeci ile tanıştı. Uğur Şahin, 2002 yılında Özlem Türeci ile evlendi. 2006 doğumlu bir kız çocukları vardır.

Piyasa değeri 20 milyar euro olan BioNTech şirketinin sahibi olan Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte Almanya'nın en zengin 93’üncü çifti arasında yer almaktadır.

2019 yılında bilim ve teknoloji alanında iki yılda bir İran'ın Müslümanlara verdiği, İran kaynaklı Mustafa Bilim ve Teknoloji Vakfı tarafından ödüllendirildi.

Prof.Dr. Uğur Şahin, 2008 yılında eşi Özlem Türeci ve Christoph Huber ile ortak olarak BioNTech şirketini kurdu. Burada yıllar içinde tıp alanında pek çok araştırma yaptı. BioNTech’te bugün 80 civarında bilim insanı kanser üzerine araştırmalar yapıyor. BioNTech şirketi Eylül 2019'da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine yönelik de bir anlaşma imzalamıştı. 2020 yılında koronavirüs pandemisiyle birlikte şirket, ilaç devi Prifzer ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirmek için bir anlaşma yaptı. Avrupa Birliği, iki şirketin ortak girişiminden aşı almak için 200 milyon dozluk bir sözleşme imzaladı. Aşının başarıya ulaşması durumunda Japonya 120, ABD 100 ve Birleşik Krallık da 30 milyon dozluk aşı almak için sözleşme imzalamıştı.

İmmünolog ve onkolog olan Prof.Dr. Uğur Şahin, daha önce de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Uğur Şahin, 2001’de kurdukları ilk şirketleri Ganymed’i 2016 yılında Japon şirket Astellas’a 1.4 milyar Euro’ya satmışlardı.

Prof. Dr. Uğur Şahin, BionTech şirketinde 2020 yılının kasım ayında koronavirüse (kovid-19) karşı üretmeyi başardıkları BNT162b2 isimli aşı müjdesiyle de tüm dikkatleri üzerine çekti. ABD merkezli Pfizer ile geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıkladı.

BioNTech, aşı üretimi için merkezi İsviçre'de yer alan Novartis şirketinin Marburg şehrinde bulunan ve 300 çalışanı olan tesisini satın aldığını açıkladı.

Ödülleri :
2019 - Mustafa Bilim ve Teknoloji Vakfı ödülü


Kaynak:Biyografi.info

Uğur Şahin için yapılan aramalar

Uğur Şahin, Uğur Şahin biyografi, Uğur Şahin hayatı, Uğur Şahin özgeçmişi, Uğur Şahin hakkında, Uğur Şahin doğum yeri, Uğur Şahin fotoğraf, Uğur Şahin video, Uğur Şahin resim, Uğur Şahin kimdir?, Uğur Şahin kaç yaşında?, Uğur Şahin nereli, Uğur Şahin memleketi