FB TW PIN NWS
BioRank 7640

Dr.Özlem Türeci

Doğum tarihi : ??.??.1967
Özlem Türeci kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Doktor
Özlem Türeci doğum yeri : Lastrup, Almanya

Özlem Türeci Biyografisi

Türk kökenli Alman immünolog Özlem Türeci Almanya’da Mainz merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech'in kurucu ortağıdır.

Özlem Türeci, 1967 yılında Lastrup, Almanya’da doğmuştur. Babası İstanbul'da bir doktor olan Türeci'nin ailesi, Özlem Türeci’nin doğumundan önce Almanya'ya göçmüş. Özlem Türeci, Saarland Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.

Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte kanser immünoterapilerini geliştiren Ganymed İlaç'ı 2001 yılında kurdu ve 2016 yılında Astellas Pharma firmasına sattı.

BioNTech şirketinin kurucularından Özlem Türeci, on yıl boyunca Klinik ve Bilimsel Danışma Kurulu'nda görev yaptıktan sonra 2018'de BioNTech Tıp Şefi oldu.

Özlem Türeci, aynı zamanda Kanser İmmünoterapi Derneği Başkanıdır.

Özlem Türeci, Almanya’da Üniversite eğitimi sırasında Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi Tıp Merkezinde çalışırken tanıştığı Uğur Şahin ile 2002 yılında evlendi. 2006 doğumlu bir kız çocukları vardır.

Piyasa değeri 20 milyar euro olan BioNTech şirketinin sahibi olan Uğur Şahin, eşi Özlem Türeci ile birlikte Almanya'nın en zengin 93’üncü çifti arasında yer almaktadır.

Prof.Dr. Uğur Şahin, 2008 yılında eşi Özlem Türeci ve Christoph Huber ile ortak olarak BioNTech şirketini kurdu. Burada yıllar içinde tıp alanında pek çok araştırma yaptı. BioNTech’te bugün 80 civarında bilim insanı kanser üzerine araştırmalar yapıyor. BioNTech şirketi Eylül 2019'da Bill ve Melinda Gates Vakfı ile HIV ve tüberküloz tedavilerine yönelik de bir anlaşma imzalamıştı. 2020 yılında koronavirüs pandemisiyle birlikte şirket, ilaç devi Prifzer ile SARS-Cov-2 aşısı geliştirmek için bir anlaşma yaptı. Avrupa Birliği, iki şirketin ortak girişiminden aşı almak için 200 milyon dozluk bir sözleşme imzaladı. Aşının başarıya ulaşması durumunda Japonya 120, ABD 100 ve Birleşik Krallık da 30 milyon dozluk aşı almak için sözleşme imzalamıştı.

İmmünolog ve onkolog olan Prof.Dr. Uğur Şahin, daha önce de eşiyle birlikte kurucusu olduğu Ganymed adlı ilaç şirketinin Bilimsel Tavsiye Kurulu Başkanı olarak görev yapıyordu. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, 2001’de kurdukları ilk şirketleri Ganymed’i 2016 yılında Japon şirket Astellas’a 1.4 milyar Euro’ya satmışlardı.

Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci, BionTech şirketinde 2020 yılının kasım ayında koronavirüse (Kovid-19) karşı üretmeyi başardıkları BNT162b2 isimli aşı müjdesiyle de tüm dikkatleri üzerine çekti. ABD merkezli Pfizer ile geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıkladı.

BioNTech, aşı üretimi için merkezi İsviçre'de yer alan Novartis şirketinin Marburg şehrinde bulunan ve 300 çalışanı olan tesisini satın aldığını açıkladı.

Kaynak:Biyografi.info

Özlem Türeci için yapılan aramalar

Özlem Türeci, Özlem Türeci biyografi, Özlem Türeci hayatı, Özlem Türeci özgeçmişi, Özlem Türeci hakkında, Özlem Türeci doğum yeri, Özlem Türeci fotoğraf, Özlem Türeci video, Özlem Türeci resim, Özlem Türeci kimdir?, Özlem Türeci kaç yaşında?, Özlem Türeci nereli, Özlem Türeci memleketi