FB TW PIN NWS
BioRank 5239

Uğur Başar

Doğum tarihi : ??.??.1947
Uğur Başar kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Uğur Başar doğum yeri : Ankara

Uğur Başar Biyografisi

18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonel müzik hayatına başladı.

Uğur Başar, 1947 yılında Ankara’da doğmuştur. Selçuk Başar adında abisi ve Asuman Başar adında bir kız kardeşi vardır.

Uğur Başar, 18 yaşındayken Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda profesyonel müzik hayatına başladı. İstanbul Gelişim Orkestrası 1968 yılında abisi Selçuk Başar tarafından kuruldu. Orkestrada Sükan Tangüden, Asım Ekren, Selçuk Başar, Zerrin Özer, Garo Mafyan, Uğur Başar ve Yalçın Ateş gibi isimler yer aldı. Daha sonra Neco, Attila Özdemiroğlu, İhsan Kayral, Robert, Şenay Yüzbaşıoğlu, Berna Doyran, Fatih Erkoç, Erdal Kızılçay, Fahir Atakoğlu, Onno Tunç, Cengiz Teoman, Atilla Şereftuğ ve Ajda Pekkan gibi isimler orkestrayla çalıştı.

İlerleyen yıllarda Selçuk Başar’la 1980 başlarında İstanbul Gelişim Stüdyosu’nu açarak birçok sanatçının albümlerinde besteci, aranjör ve icracı olarak katkıda bulundu.

1969-1970 kış sezonunda 23 kişilik büyük İstanbul Gelişim Orkestrası olarak Şan Tiyatrosu’nda sahneye çıktılar. 70’li yılların ortasında gruba solist olarak Zerrin Özer dahil oldu.

Daha sonra dağılan grup, 1991 yılında Neco, Garo Mafyan, Selçuk Başar, Burcu Güneş, Attila Özdemiroğlu, Ayşen Tan ve Asım Ekren kadrosuyla Günay Tuncel’in Günay Restaurant'da sahneye yeniden çıktı. Topluluğun son ekibine ise Zerrin Özer'de solist olarak katıldı. 1997 yılında Demet Tuncer de Gelişim Orkestrası'nın bir dönem solistliğini yaptı.

İstanbul Gelişim Orkestrası; Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar gibi usta müzisyenlerin aralarında bulunduğu orkestra üyeleri, “Müzikalite” sloganıyla Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Fatih Erkoç, Erol Evgin, Neco, Sezen Aksu, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli gibi Türkiye’ye pek çok sanatçının yetişmesine öncülük ederek pop müzik piyasasına sayısız isim kazandırdı.

2004 yılında oluşturduğu 50 kişilik senfonik orkestrayla Parkorman’da görkemli bir 35’inci yıl konseri verdi.

Halen İstanbul Gelişim Pop ve Jazz Combo orkestralarının yöneticiliği yapmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Uğur Başar için yapılan aramalar

Uğur Başar, Uğur Başar biyografi, Uğur Başar hayatı, Uğur Başar özgeçmişi, Uğur Başar hakkında, Uğur Başar doğum yeri, Uğur Başar fotoğraf, Uğur Başar video, Uğur Başar resim, Uğur Başar kimdir?, Uğur Başar kaç yaşında?, Uğur Başar nereli, Uğur Başar memleketi