FB TW PIN NWS
BioRank 7688

Ayşen Tan

Doğum tarihi : 01.Ocak.1976
Ayşen Tan kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Şarkıcı
Ayşen Tan doğum yeri : Edirne

Ayşen Tan Biyografisi

"Var mıydı böyle kaçmak, neredesin..." nakaratıyla hafızamıza kazınan bir cover şarkıyla tanıdık Ayşen'i.

Ayşen Tan, 1 Ocak 1976 tarihinde Edirne'de doğmuştur. Evren Mine Tan adında kız kardeşi vardır. İlkokulu Edirne'de, ortaokul ve liseyi Samsun'da bitirdi. 1993 yılında İTÜ Devlet Türk Müziği Konsevatuarı Temel Bilimler Fakültesi'ne girmeyi başardı ve bu okuldan 1998 yılında okul birincisi olarak mezun oldu. Ayşen Konservatuvara başladığı ilk üç sene, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği ve Batı Müziği üzerine eğitim aldı. Üçüncü yılın sonunda, branş olarak Halk Müziği'ni seçti. Enstrüman olarak bağlama çalan Ayşen, eğitimini aldığı türün dışında severek dinlediği müzik türlerini R&B, Soul ve Funk olarak sıralıyor. Sürekli dinlediği şarkıcılar içinde Whitney Houston, Mariah Carey ve zenci sesler başı çekiyor.

Ayşen Tan, Lise 2. sınıf öğrencisiyken Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği Liseler arası Türk Halk Müziği yarışmasında ''Üğrünü Üğrünü Gelir Dereden'' adlı parça ile Türkiye Birincisi oldu.

Ayşen'in ilk sahne deneyimleri, babasının görevi nedeniyle, orduevlerinin salonlarında gerçekleşmiş.

1997’nin Kasım ayında Raks Müzik etiketi ile “Uzaktan Geldim'' adlı ilk stüdyo albümünü çıkarttı. İkinci albümü "Bir Günah Daha" 18 Haziran 1999'da piyasaya çıktı.

Garo Mafyan, Attila Özdemiroğlu, Fatih Erkoç, Zerrin Özer ve Ajda Pekkan gibi isimlerle İstanbul Gelişim Orkestrası'nda uzun süre çalıştı. Enbe Orkestrasında da 5 yıl solistlik yapan Ayşen; Enbe Orkestrasına ait albümlerde de üç parçayı seslendirdi. Akabinde 2012 yılında Kürşat Başar'ın "Keşke Burada Olsaydın" isimli albümüne, albüme ismini veren bu şarkıyı seslendirdi.

Ayşen Tan, 5 Eylül 2006 tarihinde müzisyen Kemal Şimşekyay ile evlendi. Evlendikten sonra soyadı Şimşekyay oldu.

2017 yılında Ozan Doğulu’nun 130 BPM Forte albümünde “Eleman” parçasını seslendirdi.

Eşi ile yaptığı şarkılarını; Demet Akalın, Murat Boz, Ece Seçkin, Ebru Gündeş, İrem Derici gibi isimler seslendirdi.

Kemal Şimşekyay ile birlikte müziğin mutfağında da yer almaya başladı. Ozan Doğulu ve Ece Seçkin'nin seslendirdiği ''Hoşuna mı Gidiyor?'' adlı parça ile büyük çıkış yakaladılar. İkili beraber uzun süre listelerden düşmeyen ''Adeyyo'', ''Kulüp'' gibi hitlere imza attı. Müzik hayatına kendi orkestrası ile sahne alarak ve Kemal Şimşekyay bestelerinin sözlerini yazarak devam etmektedir.

Albümleri :
1997 - Uzaktan Geldim
1999 - Bir Günah Daha
2000 - Bir Sevgi Yeter
2006 – Serzeniş
2018 - Bunlar Var Ya ‎ (Single)


Kaynak:Biyografi.info

Ayşen Tan için yapılan aramalar

Ayşen Tan, Ayşen Tan biyografi, Ayşen Tan hayatı, Ayşen Tan özgeçmişi, Ayşen Tan hakkında, Ayşen Tan doğum yeri, Ayşen Tan fotoğraf, Ayşen Tan video, Ayşen Tan resim, Ayşen Tan kimdir?, Ayşen Tan kaç yaşında?, Ayşen Tan nereli, Ayşen Tan memleketi