FB TW PIN NWS
BioRank 4983

Erdal Kızılçay

Doğum tarihi : ??.??.1950
Erdal Kızılçay kaç yaşında : 74
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen
Erdal Kızılçay doğum yeri : İstanbul

Erdal Kızılçay Biyografisi

Erdal Kızılçay, 1950 yılında İstanbul'da doğmuştur. 7 yaşına kadar Kasımpaşa'da büyüyen Erdal Kızılçay, babası ölünce 7 yaşında iken Yakacık Yetiştirme Yurdu'na verildi. Sekiz yaşında keman çalmaya başladı ve 1962 yılında konservatuara gönderildi. Burada keman, trombon, piyano, gitar öğrendi ve 14 yaşında profesyonel olarak orkestralara girdi.
Erdal Kızılçay, aralarında bateri, keman, viyola, elektro gitar, ud, trombon, trompet, flüt, saksofon ve piyanonun olduğu birçok enstrümanı çalabilmektedir. 1970'li yılların sonlarından itibaren İngiliz müzisyen David Bowie ile beraber yaptığı müzik çalışmalarıyla öne çıktı

Erdal Kızılçay, 1969 yılında Turhan Eteke Orkestrası'yla Avrupa'ya gitti ve Almanya, İsviçre, Norveç'te çalıştı. 1972 yılında Türkiye'ye dönünce İstanbul Gelişim Orkestrası'na katıldı.

1977 yılında İsviçre'ye yerleşerek, ülkenin en prestijli müzik okulu Swiss Jazz School'u bitirdi. Burada kendi stüdyosunu kurdu. İsviçre'ye yerleşti ve 20 yıl kaldı. Bas gtarist olarak orkestralarda yer alırken 1982 yılında David Bowie ile tanıştı.

İlk olarak 'Let's Dance' şarkısında birlikte çalıştılar. Ardından 'Never Let Me Down', 'Buddha of Suburbia', 'When The Wind Blows' ve 'Outside' albümlerinde stüdyo müzisyeni, besteci, prodüktör ve aranjör vasıflarında efsane sanatçının en önemli iş birlikçisi oldu. 107 konserlik dünya turnesinde de grupta yer aldı. Yani David Bowie, Erdal Kızılçay'ın kariyerinde büyük bir kırılma noktası oldu ve yeteneğini geniş kitlelerle buluşturdu.

Kayahan'ın en başarılı iki albümü 'Canımın Yaprakları' ve 'Son Şarkılarım'da prodüktör olarak ile yer aldı. Doksanlar'da Türkiye pazarında Kayahan'ın iki albümünde, MFÖ ile MVAB albümünde çalıştı. Diğer birçok önemli ismin de albümlerinde düzenlemeleri üstlendi. Erdal Kızılçay, MFÖ'nün sound anlamında en önemli işleri arasına giren 'Mazeretim Var Asabiyim Ben' albümünde de yer aldı.

1996 yılında Türkiye'ye gelerek annesine adadığı "Fahrünisa" adlı solo albüm yayınladı.

Erdal Kızılçay'ın kaydettiği bir demo, bir şekilde Paul McCartney'e ulaşınca bu proje hayata geçti. Fuat Güner ve Dağhan Baydur ile birlikte Beatles Alaturka'yı oluşturdular.

Türkiye'de senfoni orkestralarıyla yapılacak popüler işlere birçok düzenleme yazan Erdal Kızılçay, Avrupa'daki çalışmalarını da sürdürdü.

Erdal Kızılçay, yaşamını İsviçre'de Aagerten'de sürdürmektedir.

Albümler:
1996 - Fahrünisa
2000 - senfonik Barış Manço albümü

Dğer Albümleri:
David Bowie ile :
1979 - Lodger (1979)
1987 - Never Let Me Down
1993 - The Buddha of Suburbia
1995 - 1. Outside

Iggy Pop ile :
1986 - Blah Blah Blah

Med Bowie ve Roger Waters ile :
- When the Wind Blows

Tin Machine ile :
1989 - Tin Machine

Jane Siberry ile :
1993 - When I Was a Boy

Jacques Dutronc ile :
1992 - Jacques Dutronc au casino
1995 - Brèves Rencontres

Andreas Vollenweider ile :
2004 - Vox


Kaynak:Biyografi.info

Erdal Kızılçay için yapılan aramalar

Erdal Kızılçay, Erdal Kızılçay biyografi, Erdal Kızılçay hayatı, Erdal Kızılçay özgeçmişi, Erdal Kızılçay hakkında, Erdal Kızılçay doğum yeri, Erdal Kızılçay fotoğraf, Erdal Kızılçay video, Erdal Kızılçay resim, Erdal Kızılçay kimdir?, Erdal Kızılçay kaç yaşında?, Erdal Kızılçay nereli, Erdal Kızılçay memleketi