FB TW PIN NWS
BioRank 2334

Tom Ford

Doğum tarihi : 27.Ağustos.1961
Tom Ford kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Tom Ford doğum yeri : Austin, Teksas, ABD

Tom Ford Biyografisi

Moda tasarımcısı ve film yönetmeni.

Tom Ford, 27 Ağustos 1961 tarihinde Austin, Teksas, ABD’de doğmuştur. Tam adı Thomas Carlyle Ford’dur. Tom Ford 17 yaşında sanat tarihi okumak üzere New York’a gider ama bir yıl sonra okulu bırakır ve reklam filmlerinde oynar. Aklında moda vardır ama yine de farklı bir yol izleyerek Parson’s School of Desing’da mimarlık okumaya karar verir. Bu okulu da bırakır. Mimarlık eğitimi alırken, Pop Art’ın yaratıcısı Andy Warhol’la tanışır. Bu isim, Tom Ford’un bir stil dehası oluşunda büyük katkı sağlar.

1980 yılında New York Üniversitesinde okumaya başladı. Aklında fikrinde moda olan Tom Ford mimarlık eğitimini de bırakır ve moda eğitimi alır. Mezun olunca da Cathy Hardwick’in asistanı olur.

Avrupalı tasarımcılardan Giorgio Armani ve Coco Chanel’i beğenen Tom Ford, 1988 yılında İtalya’da Guccio Gucci ile çalışmaya başlar ve bir süre sonra baş tasarımcı olur. 1995 yılında Madonna’nın MTV Müzik Ödülleri töreninde giydiği Tom Ford imzalı Gucci gömlek o kadar beğenilir ki Gucci’nin satışlarında patlama yaşanır. Mavi korse tarzı gömlek “zamansız kıyafetler” arasına katılır.

2000 yılında Guccio Gucci ile Yves Saint Laurent birleşince Tom Ford da baş tasarımcısı unvanını alır. Tom Ford 2004’e kadar burada çalıştıktan sonra aniden istifa etti. İki yıl ortalıkta görünmeden yaşadıktan sonra kendi markasını yarattı ve parfümlerinden, gözlüklerine yaptığı her şeyi ile moda dünyasındaki asıl yerini aldı.

Tom Ford, sinemanın beğenilen karakteri James Bond’u canlandıran Daniel Craig’in dar kesimli ceketlerini ve açık yakalı gömleklerini tasarladı.

Tom Ford, 30 yıldır Vogue Hommes International’ın başında olan gazeteci Richard Buckley ile 1986 yılından beri birlikte yaşamaktadır. Gay çift 2012 yılında taşıyıcı anne kanalıyla bir de erkek çocuk sahibi oldular. Hep birlikte İtalya’da yaşamaktadırlar.

Tom Ford, 2014 yılında 28 yıldır hayatını paylaştığı 1986 yılından beri birlikte olduğu gazeteci Richard Buckley (d.1948) ile evlendi. Alexander John Buckley Ford (d.2012) adında bir evlatlık edindikleri bir oğlu vardır. Eşi Richard Buckley 19 Eylül 2021 tarihinde Los Angeles'de öldü.

Tom Ford, halen Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi'nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır .

Ödülleri :
2001 - GQ ve Time dergileri tarafından yılın tasarımcısı ödülü aldı.
2009 - Tek Başına Bir Adam filmiyle Venedik'te Altın Aslan ödülünü aldı.
2010 - Amerika Moda Tasarımcıları Derneği Yılın Tasarımcısı ödülünü aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2016 - Nocturnal Animals / Gece Hayvanları (Sinema Filmi)
2009 - Tek Başına Bir Adam (Sinema Filmi)

Senaryo :
2016 - Nocturnal Animals / Gece Hayvanları (Sinema Filmi)
2009 - Tek Başına Bir Adam (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2016 - Nocturnal Animals /Gece Hayvanları (Sinema Filmi)

Oyuncu :
2013 - Scatter My Ashes at Bergdorf's (Kendisi) (Sinema Filmi)
2013 - Mademoiselle C (Kendisi) (Sinema Filmi)
2010 - The 82nd Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 - Visual Acoustics (Kendisi) (Sinema Filmi)
2008 - Valentino: The Last Emperor (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 - Iconoclasts (Himself) (TV Dizisi)
2004 - Hayalet Kasaba (marshall) (Sinema Filmi)
2001 - Zırtapoz (Kendisi) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Tom Ford filmleri

Tüm Tom Ford filmleri

Tom Ford için yapılan aramalar

Tom Ford, Tom Ford biyografi, Tom Ford hayatı, Tom Ford özgeçmişi, Tom Ford hakkında, Tom Ford doğum yeri, Tom Ford fotoğraf, Tom Ford video, Tom Ford resim, Tom Ford kimdir?, Tom Ford kaç yaşında?, Tom Ford nereli, Tom Ford memleketi