FB TW PIN NWS

MTV

MTV

MTV, MusicTelevision, ABD kaynaklı bir müzik ve gençlik kanalıdır. 1 Ağustos 1981 tarihinde New York'da kurulmuştur.

MTV, ilk açıldığında radyo Top 40 mantığı ile müzik videoları yayınlamaktaydı. Bunlar ilk başlarda konser görüntüleri iken daha sonra MTV için özel çekilmiş videolar haline geldiler, popülerite kazanmak isteyen şarkıcı ve yönetmenler bu yola başvuruyorlardı.

İlk kez 1984'te Grammy'lere rakip olarak VMA olarak adlandırılan video müzik ödülleri dağıtmaya başladılar. Her ne kadar VMA asla Grammy kadar saygın olamasa da, ona isyankar bir rakip olarak müzik marketine canlılık getiriyordu. Daha sonraları 92de MTV Film Ödülleri dağıtılmaya başlandı. Ayrıca her sene Avustralya'da, Asya'da ve Avrupa'da ayrıca ödül törenleri düzenlenmekte ve bunlar MTV'nin yerel kanallarında yayınlanmaktadır.

Bir süre sonra, sürekli müzik yayını yapmayı bırakmış ve bir takım programlara yer vermeye başlamıştır.

Amerika kaynaklı müzik kanalı, dünyada 48 ülkede yayında, yerel olarak da 28 ülkede yayın yapıyor. Türkiye'de şu anda MTV Avrupa kablo TV ve digital platformlardan izlenebilmektedir. Ayrıca Eylül 2006'da MTV Türkiye yerel televizyonunun yayına başlayacağı rapor edilmiştir.


MTV, yaptığı müzik temelli yayınla popüler kültür üzerinde büyük etkisi olan ve ayrıca yaptığı programlarla gençlerin ilgisini ve muhafazakar kesimlerin tepkisini çekmeyi başarmış bir kanaldır.