FB TW PIN NWS

Floransa

Floransa

İtalya'da bir şehir.

Kuzey İtalya'daki Toskana bölgesinin başkentidir ve kendi ismini taşıyan ilin merkezidir. Kısa bir dönem, İtalya Krallığı'na da başkentlik yapmıştır. Floransa, 380 bin nüfusuyla bölgenin en kalabalık kentidir. Floransa’nın başkenti olduğu Toskana meropolitan bölgesinin nüfusu ise 1,5 milyon civarındadır.

Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Çevresindeki yerleşim alanlarıyla beraber yaklaşık bir milyona yakın nüfusa sahip olan şehir, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa'nın önemli ticaret merkezlerinden biridir.

Orta Çağ Avrupasının finans ve ticaret merkezi olan Floransa, aynı zamanda döneminin en zengin şehirlerinden biridir. İhtişamlı bir tarihi olan Floransa, Rönesans’ın doğduğu topraklardır. Bu yüzden Floransa’ya “Orta Çağ’ın Atinası” da denilir. Siyasi çalkantıların, güçlü Medici Ailesinin ve çok sayıda dini ve cumhuriyet devriminin merkezi olan Floransa, 1865 – 1871 yılları arasında İtalya Krallığı’na da başkentlik yapmıştır.

Bunun yanı sıra İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo Buonarroti bu tarihi şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

1520’li yıllarda, Niccolo Machiavelli (1469 – 1527) Floransa tarihini ilk defa kitaplarında anlattığı için Floransa’nın tarihi şu an oldukça iyi bilinmektedir. Niccolo Machiavelli, Medici ailesinin özel isteği üzerine “Istorie fiorentine” kitabını yazmış, ardından da 1525 yılında VII. Clemens olarak bilinen Papaz Guilio de Medici’ye bu kapsamlı eserini takdim etmiştir. Machiavelli, henüz gençlik yıllarında ülkesinin tarihi hakkında kitaplar yazmaya başlamıştı ve ilk kitabı Decannale dir. Buna benzer tarihi eserler verdiği için Machiavelli, ilk tarihçilerden birisi olmuştur.

Günümüzde Floransa önemli bir moda merkezidir. Guccio Gucci, Roberto Cavalli ve Emilio Pucci Floransa’nın önde gelen moda markalarıdır. Pucci markası aynı zamanda Floransa’nın önde gelen ailelerinden birinin ismidir. Bu markasının dünya çapındaki geliri 2008 yılında 4,4 milyar dolardır. Floransa’nın önde gelen diğer güçlü ailesi ise Medici Ailesi’dir. Floransa’da kültür ve sanat konuşuluyorsa, mutlaka Medici ailesinin ismi de anılır. Medici ailesi, Floransa’nın sosyal, siyasal, ekonomik ve sanat hayatının şekillenmesinde başat unsur olamuştur.

Floransa, Rönesans’ın kalbidir ve dönemin ruhu en iyi bu şehirde yaşanır. Kentte bulunan müzelerde Rönesans dönemine ait muhteşem eserleri görebilir, mutfağını deneyimleyebilir, Floransa Katedrali’ni (Duomo ya da Santa Maria del Fiore) görebilir, 85 km uzaklıktaki dünyaca ünlü Pisa Kulesi’ni ziyaret edebilirsiniz.