FB TW PIN NWS
BioRank 7725

Stella McCartney

Doğum tarihi : 13.Eylül.1971
Stella McCartney kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Tasarımcı
Stella McCartney doğum yeri : Lambeth, Londra, İngiltere

Stella McCartney Biyografisi

Moda tasarımcısı

Stella McCartney, 13 Eylül 1971 tarihinde Lambeth, Londra, İngiltere’de The Beatles'ın eski üyesi Sir Paul McCartney ile ABD'li fotoğrafçı ve hayvan hakları aktivisti Linda McCartney'nin kızı olarak doğmuştur. 1995 yılında Central St Martins College of Art&Design’den mezun olduktan sonra Christian Lacroix gibi başarılı bir ismin yanında staj yaptı.

13 yaşındayken ilk ceketini tasarlayan Stella McCartney, stajını Christian Lacroix'in yanında yapmış. 1995 yılında London's Central St. Martins College of Art & Design okulunda eğitimini bitirirken hazırladığı koleksiyonu Naomi Campbell, Kate Moss ve Yasmin Le Bon gibi ünlü modeller tanıtmıştır.

Stella McCartney, 1997 yılında Cholé için kreatif direktörlük görevini üstlendi. McCartnet sayesinde Chloe markasının satışları beş katına çıktı. Stella McCartney, Gucci Group ile gerçekleştirdiği ortaklık girişimi ile 2001 yılının Ekim ayında Paris’te ilk koleksiyonunu sergileyerek kendi markasını yaratma sürecini başlattı ve 2002 yılında New York’da ilk mağazasını açtı.

Tıpkı Karl Lagerfeld gibi yaparak onun izini sürdü. 2001 yılında da kendi markasını yarattı. 2003 yılında ilk parfümünü ardından 2008 yılında da ilk iç çamaşırı koleksiyonunu çıkarttı. Bunların yanında birçok filme kostüm tasarlamıştır. Gucci, Adidas, H&M gibi hazır giyim markalarına da ufak koleksiyonlar hazırlamıştır. 2004 yılının Eylül ayında hazırladığı ‘adidas by Stella McCartney’ koleksiyonunda spor salonu, yoga, tenis, yüzme ve golf gibi spor disiplinleri için başarılı çalışmasını sunarak eleştirmenlerden geçer notu almaya hak kazanıyor. Adidas ile yaptığı çalışmalar günümüze kadar da profesyonel bir çizgide devam ediyor. 2012 yılı itibariyle Paris ve Milano gibi moda merkezlerinde 23 müstakil mağaza işleten tasarımcı kendinden emin bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Stella McCartney, 2003 yılında İngiliz yayıncı Alasdhair Willis ile evlendi. Reiley Dilys Stella Willis (d. 2010), Bailey Linda Olwyn Willis (d. 2006), Beckett Robert Lee Willis (d. 2008), Miller Alasdhair James Willis (d. 2005) adlarında çocukları vardır.

Stella McCartney, bir vejeteryandır. 2006 yılında kendi butiğinin önünde, kendisi gibi bir vejeteryan olan ve hayvan hakları koruyucusu Pamela Anderson kameralar önünde protestocularla birlikte çıplak poz verdi.

Ödülleri :
2000 - VH1/Vogue Designer of the Year award
2004 - GlamourAward for Best Designer of the Year
2004 - Star Honoree at the Fashion Group International Night of the Stars
2007 - Elle Style Award for Best Designer of the Year Award
2008 - Green Designer of the Year at the ACE Awards
2011 - 2011 yılında İngliz Moda Konseyi tarafından Kırmızı Halı Ödülü’ne layık görüldü.
2013 - Kraliçe II. Elizabeth tarafından özel bir törenle moda sektörüne yaptığı katkılardan dolayı Officer of the Order of the British Empire (OBE) nişanıyla onurlandırılmıştır.

Filmleri :
2016 - Absolutely Fabulous: The Movie (Sinema Filmi)
2015 - The True Cost (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Stella McCartney için yapılan aramalar

Stella McCartney, Stella McCartney biyografi, Stella McCartney hayatı, Stella McCartney özgeçmişi, Stella McCartney hakkında, Stella McCartney doğum yeri, Stella McCartney fotoğraf, Stella McCartney video, Stella McCartney resim, Stella McCartney kimdir?, Stella McCartney kaç yaşında?, Stella McCartney nereli, Stella McCartney memleketi