FB TW PIN NWS
BioRank 8142

Christian Lacroix

Doğum tarihi : 16.Mayıs.1951
Christian Lacroix kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Tasarımcı
Christian Lacroix doğum yeri : Arles, Fransa

Christian Lacroix Biyografisi

Vogue tarafından “Hayal gücünün ve modanın kralı” olarak nitelendirilen tasarımcı, New York Times tarafından da “Tasarım dünyasının kurtarıcısı” olarak betimlenmeye layık görüldü.

Christian Lacroix, 16 Mayıs 1951 tarihinde Fransa'da Arles, Bouches-du-Rhône'de doğmuştur. Christian Lacroix, sekreteri ile evlenen soylu bir mühendisin tek oğludur. Çocukken çizmeyi sevdi. Eskizlerinin çoğu giysilerdendi. Ayrıca büyükannesinin tavan arasında, 1800'lerden kalma eski moda dergilerinden de zevk aldı. Gelecekteki kariyeri hakkında bir noktada sorulduğunda, genç Lacroix ünlü Fransız tasarımcı Christian Dior olmak istediğini söyledi. 1969 yılında liseden mezun olduktan sonra küratör olmayı umarak Montpellier’de Paul Valery Üniversitesi'nde Sanat Tarihi okumaya başladı. 1973 yılında sanat bölümünden mezun olduktan sonra 1973 yılında Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde okumaya başladı. Amacı, belki de çocukken keyif aldığı gibi bir kostüm müzesinde çalışan bir müze küratörü olmaktı. Bu amaca ulaşmak için Lacroix Ecole du Louvre'da ek bir eğitim aldı. Ancak, bu eğitime rağmen, bu alanda bir iş bulamadı.

Mezun olduktan sonra halkla ilişkilerde imaj danışmanı olan Jean-Jacques Picart için çalıştıktan sonra Guy Paulin ile ve daha sonra bir yıl süre ile Japonya'nın Tokyo şehrinde bir haute couture firmasında çalıştı. Daha sonra, tasarım asistanı olarak Hermes’e katılır. Hermes modaevinde işe başlayan Christian Lacroix, daha sonra 1981 yılında Jean Patou’nun tasarım direktörü olarak çalışmaya başladı. 1985 yılında İspanyol temalı bahar koleksiyonunu hazırladı. 1986 yılında Altın Yüksük ödülünü kazandı. Sonrasında New York Times; “Lacroix tasarım dünyasının kurtarıcısı olarak görünüyor” diye yazdı.

1987 yılında Jean Patou için son özel tasarım koleksiyonunu sunup CFDA Ödülü’nü aldıktan sonra, Bernard Arnault destekli özel tasarım evini açmak üzere Jean Patou’dan ayrıldı ve kendi modaevini açtı.

1988 yılında farklı kültürlerden ilham alarak hazırladığı koleksiyonuyla oldukça şaşırtmıştı. Eleştirmenler ilk etapta tasarımcının çalışan kadının ihtiyaçlarını anlamadığını düşündüler. Ancak, Lacroix’un seslendiği kesim sadece çalışan kadın değil tüm kadınlardı ki, kadınlar tarih boyunca farklılık aramışlardı. Tasarımcı Christian Lacroix, tarihsel kostüm bilgisi sayesinde fantastik tasarımları ile bilinir. Şatafatlı kumaşları, çiçek baskıları, parlak renkleri, barok tarzı, işlemeli elbiseleri ve kabarık etekleri ile haute couture’ün unutulmazları arasındadır. 1989 yılında Lacroix takı, el çantası, ayakkabı, gözlük, eşarp ve kravatları hazır giyim ile birlikte sundu. Aynı yıl Paris, Arles, Aix-en-Provence , Toulouse, Londra, Cenevre ve Japonya'da butikler açtı.

Christian Lacroix, Christian Dior ve Yves Saint Laurent ile birlikte modern zamanların üç tasarım şövalyesinden biri ve kurtarıcısı olarak kabul ediliyor. Lacroix’in özel tasarımları, 1980’lerin çarpıcı tüketiminin şaşalı ve bol paralı yandaşları olan Nouvelle Sosyetesini cezp etmek için mükemmel şekilde ölçeklendirilmişti.

Vogue tarafından “Hayal gücünün ve modanın kralı” olarak nitelendirilen tasarımcı, New York Times tarafından da “Tasarım dünyasının kurtarıcısı” olarak betimlenmeye layık görüldü.

Christian Lacroix, 1974 yılında tanıştığı Françoise Rosenthiel ile 1991 yılında evlendi.

2004 yılında “Kill Bill” fiminin başrol oyuncusu Uma Thurman, Oscar törenlerinde Lacroix özel tasarımını giydi. Pop yıldızı Madonna “Yeniden icat” turunda Lacroix tasarımlarını giymeyi tercih etti. 2005 yılında Air France mürettebatı Lacroix üniformaları ile uçmaya başladı. 2006 yılında sinema oyuncusu Thandie Newton, BAFTA törenlerinde Lacroix özel tasarımını giydi. 2007 yılında Dame Helen Mirren metalik Lacroix kıyafetiyle katıldığı Oscar Töreni’nde ‘Kraliçe’ rölü ile “En İyi Artist” Oscarını aldı.

2007 yılında Hyeres moda festivali jürisine başkanlık yapan Christian Lacroix, , Avon ile koku anlaşması imzaladı. Manhattan - Elli yedinci sokakta bir butik açtı. 2009 yılı Lacroix’un “Özel Tasarımcı” olarak işinde son yılı oldu ve haute couture işine son verdi.

Christian Lacroix, bugün Fransa'da 60 satış noktasına sahiptir (mağazalar dahil). Dünyada toplam 5.000'den fazla satış noktasına sahiptir.

Kaynak:Biyografi.info

Christian Lacroix için yapılan aramalar

Christian Lacroix, Christian Lacroix biyografi, Christian Lacroix hayatı, Christian Lacroix özgeçmişi, Christian Lacroix hakkında, Christian Lacroix doğum yeri, Christian Lacroix fotoğraf, Christian Lacroix video, Christian Lacroix resim, Christian Lacroix kimdir?, Christian Lacroix kaç yaşında?, Christian Lacroix nereli, Christian Lacroix memleketi