FB TW PIN NWS
BioRank 6806

Karl Lagerfeld

Doğum tarihi : 10.Eylül.1933 Ölüm tarihi : 19.Şubat.2019
Karl Lagerfeld kaç yaşında öldü : 86
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : Tasarımcı
Karl Lagerfeld doğum yeri : Hamburg, Almanya
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Karl Lagerfeld Biyografisi

Moda Tasarımcısı

Karl Lagerfeld en ünlü Alman moda tasarımcılarından biridir.

Karl Lagerfeld, 10 Eylül 1933 tarihinde Almanya'nın Hamburg şehrinde Elisabeth Bahlman, Otto Lagerfeldt çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Asıl adı Karl Otto Lagerfeldt’dır. Zengin bir aileden gelmektedir.

Moda dünyasına Gaby Aghion tarafından kurulan Chloe’ye 1963’de adım atan Lagerfeld, 1966'da Chloe’de baş tasarımcı oldu. Coco Chanel tarafından kurulan Chanel’de 1988 yılında çalışmaya başladı. Chanel’i 1980’lerin fenomeni haline getirip yüzyılın en önemli markası yaptı. Chanel’den önce Balmain, Patou, Chloe ve Krizia gibi birçok markada çalıştı.

Paris'de yaşayan Karl Lagerfeld, 1980'li yılların başlarında kendine ait parfüm ve giyim eşyası üreten “KL” adlı markasını piyasaya sürdü, 2004 yılında kendi markası KL Tommy Hilfiger'e satıldı. Uzun kariyeri boyunca Chanel, Fendi, Karl Lagerfeld ve KL olmak üzere dört marka için tasarım yapan usta tasarımcı Karl Lagerfeld, sonra da Net-a-Porter online alışveriş sitesinde özel olarak satışa sunulan Karl adlı markayı yarattı.

Brezilya'lı ayakkabı markası Melissa için 4 sezon boyunca kapsül koleksiyonlar tasarlayan Lagerfeld'in vizyon ve kariyeri, Alman asıllı televizyon gazetecisi Martina Neuen'in yönettiği Mode Als Religion isimli belgesele konu olmuştur.

Siyah gözlükleri, parmaksız deri eldivenleri, iddialı takıları ve bembeyaz at kuyruğu saçları... Modanın Einstein’ı olarak adlandırılan Karl Lagerfeld tarzı, yaratıcılığı ve enerjisiyle müthiş bir kişilik. Onu yenilikçi, öncü ve dahi kelimeleri çok güzel tanımlıyor. Sigara, peynir ve cep telefonundan nefret eden Lagerfeld, art deco ve şiir hayranı.

2004 yılında H&M markası için bir koleksyon hazırladı. 2011’de Coca-Cola için sınırlı sayıda tasarladığı şişeler koleksiyonlara girdi. 2006’da en beğendiği şarkılardan oluşan “Les Musiques Que J’aime” (Sevdiğim Müzikler) adlı CD’si çıktı. 2007’de “Lagerfeld Confidential” (Lagerfeld’in Sırları) adlı belgesel çekildi.

10-15 Ekim 2010’da“ Maison Européennedela Photographie” (Avrupa Fotoğraf Evi) adlı sergide usta tasarımcının fotoğrafları sergilendi. Lagerfeld otomobil tanıtımı, fotoğrafçılık, sanat, edebiyat, kristal bardak tasarımı, hatta oyuncak gibi başka sektörlerde de kendi yaratıcılığını gösterdi.

Siyah takım elbisesi ve gözlükleri olmadan onu görmek imkansız. Ve tabii ki parmak kısmı olmayan deri eldivenleri de sade stilinin en önemli parçası.

Karl Lagerfeld, 19 Şubat 2019 tarihinde Paris'in hemen dışındaki Neuilly sur Seine Hastanesi'nde 85 yaşında öldü.

Karl Lagerfeld, Coco Chanel tarafından kurulan ikonik moda evi Chanel'de 30 yıldan uzun bir süredir başkanlık ediyordu.

Filmleri ve Dizileri :
Casus Kızlar


Kaynak:Biyografi.info

Karl Lagerfeld için yapılan aramalar

Karl Lagerfeld, Karl Lagerfeld biyografi, Karl Lagerfeld hayatı, Karl Lagerfeld özgeçmişi, Karl Lagerfeld hakkında, Karl Lagerfeld doğum yeri, Karl Lagerfeld fotoğraf, Karl Lagerfeld video, Karl Lagerfeld resim, Karl Lagerfeld kimdir?, Karl Lagerfeld kaç yaşında?, Karl Lagerfeld nereli, Karl Lagerfeld memleketi