FB TW PIN NWS
BioRank 6282

Selva Erdener

Doğum tarihi : 13.Şubat.1966
Selva Erdener kaç yaşında : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Selva Erdener doğum yeri : Ankara

Selva Erdener Biyografisi

Selva Erdener, 13 Şubat 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Selva Dolun Erdener’dır. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Fakültesinde önlisansını tamamladı ve sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarına girmiş ve Nurdan Özar ile şan, Müfide Özgüç ile lied-oratoryo yorumu çalışarak bu okuldan başarı ile mezun olmuştur.
Konservatuvardan mezun olduktan sonra Ankara Devlet Operasına solist sanatçı olarak giren Selva Erdener, “Orfeo ed Euridice”, “Cosi Fan Tutte”, “Don Giovanni”, “Don Pasquale”, “Le nozze di Figaro”, “Die Zauberflöte”, “Zaide”, “Faust”, La Boheme”, “I Pagliacci”, “Die Lustige Witve”, “Kerem”, ”İstanbulname” ve “Alibaba ve Kırk Haramiler” opera ve operetlerindeki başrolleri başarı ile yorumladı.

Selva Erdener, Ayrıca “Afife” ve “Mavi gözlü dev” balelerinde de soprano olarak yer aldı.

Şan pedagogları Roman Verlinsky ve Lidya Pronina ile de şan çalışmalarını sürdüren Selva Erdener, Moskova Radyo Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestraları, DESO, H.Ü. Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Samsun ve Mersin Opera orkestraları, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Eskişehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Maltepe Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Orkestra@modern ile solist olarak konserler verdi. İstanbul Müzik Festivali ve Ankara Müzik Festivalinde solist olarak yer aldı.

2000 yılında, Turgay Erdener’in eserleri ve halk türkülerinden oluşan “Sen Sen Sen” adlı albümünü çıkaran Selva Erdener, 2001 yılında Turgay Erdener’in “Afife” balesinin CD kaydını Moskova Çaykovski Radyo Senfoni Orkestrası ile gerçekleştirdi.

2005 yılında İstanbul müzik festivali kapsamında, Kamran İnce’nin Requiem Without Words adlı eserinin dünyada ilk seslendirilişinde solist olarak yer aldı. 2006 yılında bu eserin CD kaydını Bilkent Senfoni Orkestrası ile yaptı.

Can Dündar’ın çektiği “Mustafa” filminin Goran Bregoviç imzalı özgün film müziğinde Soprano olarak yer aldı, aynı eserin sound-track CD’si de 2009’da piyasaya çıkmıştır.

Tiyatro oyunevi ile Federico Garcia Lorca’nın “Beş yıl geçince” adlı eseriyle, İstanbul tiyatro olimpiyatlarına katıldı. 2008 yılında Theatre Centaur ile flux İstanbul filminde oynadı. Tiyatro Oyunevi ile “Beklerken/Waiting’s” ve “East Soul” projelerinde yer aldı.

Türkiye’nin yanı sıra ABD, İtalya, Danimarka, Macaristan, Bulgaristan, Kırgızistan, Makedonya, Estonya, Suriye, Tacikistan ve KTTC’de de konserler verdi.

Selva Erdener, besteci Turgay Erdener ile evlidir

Selva Erdener, Turkuvaz Beşlisi - Quintet Turkuvaz ile de konserler vermektedir. Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuarında şan dersi veren Erdener halen Ankara Devlet Opera ve Balesinde solist sanatçı olarak görev yapmaktadır.

Selva Erdener’in Ada Müzik’ten çıkan müzik direktörlüğünü İbrahim Yazıcı’nın yaptığı dördüncü albümü “Biliyor musun?”, dokuz şarkıdan oluşuyor. Albümünde; Selva Erdener’e piyano ile İbrahim Yazıcı eşlik ederken, Karacaoğlan, Nazım Hikmet, Ataol Behramoğlu, Edip Cansever, Gonca Özmen ve Yaşar Nabi Nayır’ın şiirlerinin bestelendiği eserleri seslendirdi.

2011 yılının ilkbaharında, Muziektheater Transparant, Veen Fabrik ve Hermesensemble katılımı ile Belçikalı besteci Wim Henderickx’in “Medea” isimli eserinde, Paul Koek’un rejisiyle Medea rolünde sahne aldı. Dünya prömiyeri Antwerpen’de yapılan eserin konser versiyonunu ise 2011 sonbaharında Hermesensemble ile birlikte Venedik Bienali etkinlikleri kapsamında, 55th International Festival of Contemporary Music çerçevesinde yapılan konserde seslendirdi. 2011 Rotterdam Yeni Opera Günleri’nde sergilediği Medea performansı ile çok iyi eleştiriler alan Erdener, 2013 yılında Gent, Utrecht ve Rotterdam şehirlerinde gerçekleşen konserlerle “Medea” turnesine devam etti.

Selva Erdener’in 2005 yılından bu yana birlikte çok sayıda konserler verdiği Turkuvaz Beşlisi ile birlikte hazırladığı ve tamamı Turgay Erdener’in en yeni eserleri ve türkü uyarlamalarından oluşan “Nereye Aşkım” adlı üçüncü albümü, Mayıs 2013’te piyasaya çıktı. Sanatçı, Fazıl Say’ın, aynı yıl kasım ayında piyasaya çıkan “İlk Şarkılar” albümünde solist olarak yer aldı.

2015 yılında Avusturyalı sanatçı Josef Tratner’in “Divan Türkische Sofafahrten” projesinde yer alan Selva Erdener, aynı yıl Mehmet Şafak Türkel’in Burdur Gölü’nü kurtarmak ve gölün kurumasını önlemek amacı ile verdiği mücadeleyi konu eden “Göle Yas” belgeselinde rol aldı ve aynı zamanda şarkılarıyla eşlik ederek projeye destek verdi

2016 yılında Üzeyir Hacıbeyli’nin 1908 yılında ilk kez sahnelenmiş “Leyla ile Mecnun” mugam operasının Türkiye’de ilk kez sahnelenişinde Leyla rolüyle sahneye çıktı.

2017-2018 sezonunda Şirin Aktemur’un yazdığı “Can Kırıkları” adlı oyunda oynadı. 2018 yılında ise müzikleri M. Theodorakis’e ait olan “Zorba” balesinde solist şarkıcı olarak yer aldı. 2017-2018 sezonunda kayıtları yapılan “Biliyor musun?” adlı CD çalışması Ada Müzik tarafından yayınlandı.

Albümleri :
2000 - Sen Sen Sen
2011 - Düşlerimin Toprağı
2013 - Nereye Aşkım
2021 - Biliyor musun?

Tiyatro Oyunları :
2019 - Ayşe Opereti
2006 - Beş Yıl Geçince (Zamanın Efsanesi
2006 - Ay, Aşk, Ölüm (Lorca)


Kaynak:Biyografi.info

Selva Erdener için yapılan aramalar

Selva Erdener, Selva Erdener biyografi, Selva Erdener hayatı, Selva Erdener özgeçmişi, Selva Erdener hakkında, Selva Erdener doğum yeri, Selva Erdener fotoğraf, Selva Erdener video, Selva Erdener resim, Selva Erdener kimdir?, Selva Erdener kaç yaşında?, Selva Erdener nereli, Selva Erdener memleketi