FB TW PIN NWS
BioRank 5150

Şehrazat (müzisyen)

Doğum tarihi : 03.Eylül.1952
Şehrazat (müzisyen) kaç yaşında : 72
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Şehrazat (müzisyen) doğum yeri : Ankara

Şehrazat (müzisyen) Biyografisi

Türk pop müziğinin en önemli besteci söz yazarlarından biridir. Kendisi aynı zamanda müzik yorumcusudur ancak daha çok yaptığı sayısız besteleriyle tanınır.
Şehrazat, 3 Eylül 1952 tarihinde Ankara’da ailesinin tek çocuğu olarak doğmuştur. Aslen İstanbul’ludur. Tam adı Şehrazat Kemali Söylemezoğlu’dur. Babası Türkiye'nin ilk madencilerinden, Maden Kralı lakablı iş adamı S. Siham Kemali Söylemezoğlu’dur. Annesi caz müziğinin unutulmaz yıldızı Sevinç Tevs ise Arnavutluk büyükelçisinin kızıdır. Babasının ikinci evliliğinden olan Süleyman Şefik Söylemezoğlu adında kardeşi vardır.

Hüsrev Gerede, Şehrazat'ın büyük eniştesidir. Yani Hüsrev Gerede, amcasının kızı Lamia Gerede'nin eşidir. Galatasaray Spor Kulübü'nün eski kalecilerinden olan Turgay Şeren ve sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’de akrabaları arasındadır.

Çocukluğunun büyük bir kısmı İzmir’de geçtikten sonra Anne babası onu 1960 yılında Lübnan'ın başkenti Beyrut'a gönderdi ve orada Choueifat Uluslararası İngiliz Koleji (International School of Choueifat) adlı okulda okudu ve 1970 yılında Uluslararası Bakalorya ile mezun oldu.

Beyrut'ta 9 yıl yaşadığı için Arapça’yı da bilen Şehrazat, Türkçe'nin yanı sıra İngilizce ve Fransızca'yı da çok iyi düzeyde bilmektedir.

Yüzlerce bestesi olan Şehrazat'ın ilk meşhur olanı; “1990 yılında Ajda Pekkan'ın yorumladığı "Yaz Yaz Yaz" isimli şarkıdır. Popüler müzik çalışmalarının yayında Arko ve Akbank için yaptığı kurumsal müzikler ile jingle sektöründeki başarısını da kanıtlamıştır.

“İki Gölge” adlı İlk 45'liğini 1967-1968 yılları arasında Beyrut'ta okurken yaptı. 1980'de Sevemedim Karagözlümü batı formunda söyleyerek Türkiye'de ilk maxi-single'ı çıkarmıştır.

1975—1987 yılları arasında İstanbul'un en ünlü mekânlarında sahneye çıktı. 1987 yılında sahneyi bıraktı.

1986 yılında besteciliğe başladı. Bestelerini ilk onaylayan da Amerika'da oldukça tanınan prodüktör, aile dostu Arif Mardin olmuştur. Şehrazat'a anne ve babası tarafından Şehro lakabı verilmiştir.

Hiç müzik eğitimi almamış ama oldukça kuvvetli bir sesi olmasına rağmen ses sanatçısı olarak çalışmalarına uzun yıllardır ara vermiştir, prodüktörlük, şarkı sözü yazarlığı ile sanat hayatında yer almıştır. Meslektaşı olan Sezen Aksu en yakın dostlarındandır.

Zerrin Özer’in 1991 tarihli “Sevildiğini Bil” isimli albümündeki “Yok Deme” isimli şarkının söz ve müziği Şehrazat’a ait, aynı albümdeki sözünü Seda Akay’ın yazdığı “Geri Almaya Geldim” isimli şarkının da bestesi Şehrazat’a ait. Yonca Evcimik’in aynı yıl çıkardığı “Abone” isimli albümüne ‘Cesaretim Yok’u verdi. Aşkın Nur Yengi’nin yine aynı yıl içinde çıkardığı ikinci albümüne ‘Hesap Ver’ Kasedi 1 milyon 850 bin sattı. Şarkıyı kapak yaptılar ve klasikler arasına girdi.

1992 yılında Emel Müftüoğlu’na “Faka Bastın” şarkısını verdi. Aynı yıl Sibel Tüzün’ün Raks Müzik Yapım’dan çıkardığı “Ah Biz Kızlar” isimli ilk albümünde çalışan İskender Paydaş, Ümit Kuzer, Ozan Doğulu - Kenan Doğulu gibi isimlerin yanısıra Şehrazat da bulunuyordu.

Demet Sağıroğlu 1993 yılında, Şehrazat’ın “Harman” isimli şarkısıyla katıldığı ‘Pop Show Şarkı Yarışması’nda üçüncü oldu. Ayşegül Aldinç’le çalıştı. Aynı yıl Ferda Anıl Yarkın’a “Yol Ver Bana” isimli albümündeki ‘Tanıma Beni’yi verdi. Bülent Ersoy, Nil Burak gibi bütün arabesk ve popçular bu şarkıyı yorumladı. Demet Sağıroğlu’nun 1994’teki kaseti “Kınalı Bebek” Uzay Heparı ile birlikte ilk prodüksiyon çalışması oldu. Daha sonra 1995’te AF Grubu ile çalıştı. Onlara “Kızancıklar” isimli şarkıyı yaptı.

1997’de Zerrin Özer’in “Zerrin Özer 97” isimli albümünde yer alan “İftira” ve “Kıyamam” isimli iki bestesi yer aldı.

Gülben Ergen’e de 1999’daki “Kör Aşık” isimli albümüne “Kim Ne Derse Desin” şarkısını verdi. Yine Gülben Ergen’e aynı albümdeki Ercan Saatçi’nin bestelediği “Kurşuni” isimli şarkının sözlerini Ercan Saatçi ile ortak yazdı. Kenan Doğulu’ya 2001’deki “Ex-Aşkım” isimli albümüne “Kime Ne” isimli şarkıyı verdi. 2002 yılında Sezen Aksu’nun “Şarkı Söylemek Lazım” isimli çıkardığı albümünde yer alan aslında 1993’te yaptığı ‘Su Gibi’ isimli bestesini verdi.

Şehrazat, Ayten Alpman için Cemal Reşit Rey konser salonunda 20 Kasım 2002 tarihinde düzenlenen Ayten Alpman 50. yıl Saygı Gecesine katıldı ve seslendirdiği caz şarkılarıyla herkesi kendisine hayran bıraktı.

2003 yılında Ajda Pekkan’a sözü ve müziği Şehrazat’a ait “Sen İste” isimli şarkıyı verdi.

Şehrazat, 2004 yılında sanatının 30. yılını İş Sanat'ta özel bir gecede daha önceden Şehrazat şarkıları seslendirmiş Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan, Aşkın Nur Yengi, Emel Müftüoğlu, Muazzez Abacı ve daha birçok önemli ismin katıldığı "Şehrazat Şarkıları" adı altında özel gecede kutlamıştır.

Şehrazat, 1990 yılında evlendi. 4 sene sonra boşandı. Bir daha da evlenmedi.

Meşhur olmuş bazı şarkıları ve söyleyenler :
Gülben Ergen- Ben Sana Abayı Yaktım, Elveda, Uçacaksın, Teşekkür Ederim, Fıkır Fıkır,
Gökhan Özen - Helal Olsun,
Demet Sağıroğlu - Kınalı Bebek,
Aşkın Nur Yengi - Hesap Ver,
Yonca Evcimik - Kendine Gel, Çok Alemsin,
Emel Müftüoğlu - Faka Bastın,
Ayşegül Aldinç - Alimallah,
Ajda Pekkan - Aşka İnanma, Aynen Öyle, Flu Gibi, Eline Gözüne Dizine Dursun ,
Nilüfer - Beni Mi Buldun, Namussuz Akşamlar,
Bengü - Kocaman Öpüyorum ve Sırada Sen Varsın

45'lik plakları :
1969 - İmkânsız Aşk / Beni Unutma
1970 - İki Gölge / Dün Gece
1973 - Dili Dost, Kalbi Düşman / Kelebek
1974 - Söz Sevgilim, Söz (Cömert Baykent ile düet) / Nerde nerde nerde
1971 - Ne Kapımı Çalan Var / Nerede olsan
1972 - Yıldız Dağı / Miskete övgü

Maxi singlelar:
1980 - Sevemedim Karagözlüm

EPler:
1980 - Sevemedim Karagözlüm
1980 - Hürüm Artık
1980 - Bahşiş
1980 - Seni Sevmişim

LP'ler:
1981 - Sevdim Genç Bir Adamı
1981 - Kendim Ettim, Kendim Buldum (Eyvah)
1981 - Yanında
1981 - Aşk Bir Kumarsa
1981 - Kulakların Çınlasın
1981 - Lay la, Lay la (Yaşamaya Bak Sen)

Derleme stüdyo albümleri:
2002 - Bak Bir Varmış Bir Yokmuş: 60'lı ve 70'li Yılların Orijinal Kayıtları
2007 - Our Golden Songs
2008 - Çınar Vol. I
2008 - Rüşvet


Kaynak:Biyografi.info

Şehrazat (müzisyen) için yapılan aramalar

Şehrazat (müzisyen), Şehrazat (müzisyen) biyografi, Şehrazat (müzisyen) hayatı, Şehrazat (müzisyen) özgeçmişi, Şehrazat (müzisyen) hakkında, Şehrazat (müzisyen) doğum yeri, Şehrazat (müzisyen) fotoğraf, Şehrazat (müzisyen) video, Şehrazat (müzisyen) resim, Şehrazat (müzisyen) kimdir?, Şehrazat (müzisyen) kaç yaşında?, Şehrazat (müzisyen) nereli, Şehrazat (müzisyen) memleketi