FB TW PIN NWS
BioRank 5308

Turgay Şeren

Doğum tarihi : 15.Mayıs.1932 Ölüm tarihi : 07.Temmuz.2016
Turgay Şeren kaç yaşında öldü : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Futbolcu
Turgay Şeren doğum yeri : Keçiören, Ankara
Ölüm yeri : İstanbul

Turgay Şeren Biyografisi

Futbolcu, Kaleci

Galatasaray tarihinin en büyük kalecilerinden biridir.

Turgay Şeren, 15 Mayıs 1932 tarihinde Ankara’da Keçiören’de doğmuştur. Oğuz Şeren adında abisi vardı. Babası Sabit Şevki Şeren, annesi Münevver Şeren’dir. Babası Mustafa Kemal ATATÜRK'ün özel kalem müdür muavinlerindendir. Atatürk adını Türkay koydu ancak, Lise hayatında gerek öğretmenleri gerekse arkadaşlarının adını Turgay diye telaffuz etmesinin ardından Turgay adını kullanmaya başladı.

İlkokul dördüncü sınıfa kadar Çorlu'da okudu. Annesi Çorlu'da öğretmenlik yaparken Galatasaray Lisesinin parasız yatılı sınavlarını kazanıp Galatasaray Lisesinde okumaya başladı. 1,85 boyundaki Turgay Şeren, Galatasaray Lisesi’nin hem voleybol takımında, hem basketbol takımında oynadı. Aynı zamanda lise futbol takımının da santrfor mevkiinde oynadı.

Galatasaray Lisesi 1952 yılı mezunudur. Turgay 17 yaşında Galatasaray A Takımı’na bir sene sonra da milli takıma yükselir. Aynı zamanda Galatasaray Lisesi’nde de talebeliğe devam eden Turgay adeta ders çalışır gibi kaleciliği öğrendi.

1955 yılında İzmir’den Galatasaray'a transfer olan Metin Oktay ve Turgay Şeren bir ömür ayrılmazlar ve Galatasaray’lılığı hayatlarının merkezine koyarlar.

Her antrenmandan sonra Metin Oktay ve Turgay Şeren ekstradan çalışırlar. Turgay’ın keşfettği bir de antrenman stili vardır. Turgay bir duvarın önünde, duvarla arasında 1 metre mesafe bırakacak şekilde durur. Yüzü duvara dönüktür. 5-6 metre arkasına da Metin Oktay geçer ve hızla duvara şut çeker. Turgay da duvardan seken bu topları kurtarmaya çalışır. Bilmem günümüzde bu şekilde zor bir idman yapan kaleci var mıdır?

İyi bir kaleci olan Turgay Şeren, futbol hayatının tamamını Galatasaray’da geçirmiştir. Alt yapısından yükselerek 1948 yılından itibaren 1967 yılına kadar Galatasaray’da kaleci olarak top oynamıştır. Türkiye A millî takımı formasını 49 kez giydi ve 35 kez kaptan olarak sahaya çıkmıştır.

1951 yılında A Milli Takımın Federal Almanya ile oynadığı 2-1`lik zafer maçında kalesinde devleşerek müthiş bir performans sergiledi. Alman Kicker dergisi Türk milli takımının kalecisi Turgay Şeren'i 'Bir insan nasıl olur da bu kadar yükseğe sıçrayabilir?' başlığıyla kapak yaptı. Bu maçta sergilediği kahramanca oyunculuğu sayesinde 'Berlin Panteri' lakabını alan Şener o zaman daha on sekizindeydi.

Turgay Şeren hayatı boyunca resmi olarak yalnızca Galatasaray forması giyer. Ancak pek kimsenin bilmediği bir de River Plate hikayesi vardır Berlin Panteri’nin. 1959 yılı başlarında Turgay Şeren yurt dışından bir teklif alır. 1959 Şubat’ında Arjantin’e uçar. River Plate, Turgay’ı idmanlara çıkarır. 17 Şubat’ta Brezilya’nın Botafogo takımıyla hazırlık maçı vardır. Bu maçta River’in kalesinde Turgay Şeren oynar. Maçı Arjantin ekibi 2-1 kazanır. Turgay, River Plate formasıyla ikinci maçına Arjantin takımı Mal Der Plate karşısında çıkar. Büyük kaleci bu maçta kalesini gole kapar ve maç 0-0 biter. Bu iki maç yeter Turgay’ın kendini ispatlamasına. River Plate yönetimi ve taraftarı çok iyi bir kaleciye sahip olacağız diye sevinmeye hazırlanırken Galatasaray başkanı Sadık Giz transfere onay vermez. “Turgay’ı bırakmak Galatasaray’a ihanettir.” diyerek transfere noktayı koyar. Turgay gerisin geriye sonsuza kadar bırakmayacağı Galatasaray’a gelir. O dönemde dünya futbolunun fabrikası konumundaki Güney Amerika’ya transfer olmak belki de Turgay Şeren’e çok farklı bir kariyer çizdirecektir; ama kader onun Galatasaray efsanesi olarak kalmasını uygun görmüştür.

Turgay Şeren 1967 yılında 20 sene aralıksız formasını giydiği, 14 sene kaptanlık yaptığı Galatasaray’da futbolu bıraktı.

Aktif futbolu bıraktıktan sonra teknik direktörlük ve futbol yazarlığı yapmaya başladı. Bir dönem de televizyonda yayınlanan futbol programlarında yorumculuk yaptı. 1987 yılına kadar Milliyet gazetesinde futbol haberleri ve köşe yazarlığı da yaptı. 2004 yılının Eylül'ünde Star gazetesinden ayrıldı. Medya24 adlı web sitesinin kuruluşunda yer aldı. 2012 Ağustos ayına kadar Akşam gazetesinde çalıştı.

Star TV ‘de yayınlanan ve 2001 yılından 2004 yılına kadar “Telegol” programında yorumculuk yaptı.

1965 yılının Haziran ayında kurulan Türkiye Profesyonel Futbolcular Sendikasının kurucuları arasında yer aldı. 1965 yılında çekilen futbolcu Metin Oktay'ın hayatını konu alan “Taçsız Kral” filminde kendini oynadı.

Turgay Şeren, 16 Mayıs 1954 tarihinde Emel Dramalı ile evlendi. Celâl (d.1956) adında bir oğlu oldu. 30 Aralık 1966 tarihinde boşandılar.

Turgay Şeren, 21 Şubat 1967 tarihinde ikinci evliliğini Arzu Şeren ile yaptı. 18 Kasım 1970 tarihinde bir kızı oldu.

Üçüncü evliliğini ise Fatma Füsun Şeren ile yaptı. Emre (d.1975) ve Can adında iki oğlu oldu. Bu eşi 14 Mart 2013 tarihinde vefat etti.

23 Şubat 2016 tarihinde Turgay Şeren'e Sancaktepe Belediyesi tarafından vefa gecesi düzenlendi.

Uzun süredir rahatsızlığı devam eden Turgay Şeren, 7 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul'da 84 yaşında vefat etti.

Altyapı Kariyeri :
1947-1948 - Galatasaray

Futbol Kariyeri :
1948-1967 - Galatasaray

Teknik Direktörlük Kariyeri :
1968-1969 - Mersin İdman Yurdu
1969-1970 - Vefa
1970-1971 - Samsunspor
1971-1973 - Mersin İdman Yurdu
1974-1974 - Vefa
1979-1980 - Galatasaray


Kaynak:Biyografi.info

Turgay Şeren hakkında haberler

  • Turgay Şeren hayatını kaybetti 07 Temmuz 2016 Turgay Şeren hayatını kaybetti

    Turgay Şeren hayatını kaybetti. Galatasaray ve Milli Takım'ın 'Berlin Panteri' lakaplı unutulmaz kalecisi Turga...

Tüm Turgay Şeren haberleri

Turgay Şeren için yapılan aramalar

Turgay Şeren, Turgay Şeren biyografi, Turgay Şeren hayatı, Turgay Şeren özgeçmişi, Turgay Şeren hakkında, Turgay Şeren doğum yeri, Turgay Şeren fotoğraf, Turgay Şeren video, Turgay Şeren resim, Turgay Şeren kimdir?, Turgay Şeren kaç yaşında?, Turgay Şeren nereli, Turgay Şeren memleketi