FB TW PIN NWS
BioRank 1731

Ayten Alpman

Doğum tarihi : 10.Ekim.1930 Ölüm tarihi : 20.Nisan.2012
Ayten Alpman kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Ayten Alpman doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Ayten Alpman Biyografisi

Ayten Alpman, 10 Ekim 1930 tarihinde İstanbul Yeşilköy’de doğmuştur. Müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi'nde öğrenci iken İlham Gencer sayesinde olur. İlk olarak İngilizce şarkılar söyledi. Daha sonra ailesi onu Erenköy Kız Lisesi'ne gönderir ve lise eğitimini orada tamamlar. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda 1949 yılında programa başladı. Radyoda ilk söylediği parça "You Are Always İn My Heart" olur. Sahneye de ilk defa Taksim Belediye Gazinosu'nda Tıp Balosu'nda çıkar ve sahnede ilk defa söyledigi parça yine "You Are Always İn My Heart" olur. Daha sonra Arif Mardin ile tanışır ve onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başlar.
1952'de Yeşilköy Deniz Park Oteli'nde ilk profesyonel sahne çalışmasına başladı. Üç ay çalıştıktan sonra Kervansaray Gece Kulübü tazminatını ödeyerek transfer etti.

1953 yılında İlham Gencer ile evlenir ve eşinin “Çatı”Gece Kulübünü kurmasıyla birlikte “Çatı'da” sahne almaya başlar. 1961 yılında boşanırlar.

1959 yılında ilk plağı olan "Sayanora / Passion Flower" taş plak olarak yayınlandı. Bir süre sonra İsmet Sıral Orkestrası ile çalışmaya başlar ve 1963 yılında çalışmak için İsveç'e giderler. İki sene boyunca İsmet Sıral'la, bir sene de bir caz orkestrası ile sahne çalışması yapar ve daha sonra Türkiye'ye geri döner. Dönüşünde Türkiye'de caz şarkıları değil de Türkçe sözlü aranjmanlar modası başladığı için bir süre başarılı sahne çalışmaları yapamaz çünkü ısrarla caz söylemeye devam etmek ister. Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başladı ve ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlanır ancak ilk yaptığı 45lik çalışmalar pek ilgi görmez. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45lik çalışması yaptı.

1968 yılında Ümit Aksu ile evlenir. 1970 de Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları "Sensiz Olamam" adlı parçası ile ilk büyük çıkışını yapar. 1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" plağı pek ilgi görmedi ancak, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı sırasında TRT'de "Memleketim" çok sık çalınmaya başlayınca şarkı tekrar 45'lik olarak piyasaya sürüldü ve büyük satış rakamlarına ulaştı. Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta Ayten Alpman'la özdeşleşti ve bir milli marş halini aldı.

1974 yılında yaptığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" adlı albüm ve 1976'da çıkan "Ben Böyleyim" ile, belli başlı İki adet uzun çalar (LP)çalışması yapan Alpman, son profesyonel sahne çalışmasını 1990 yılında Yeniköy Bilsak Kulübü'nde yaptı . 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat oldu. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlanır.

En son 2007 yılında başkalarının sesinden duyduğumuz "Arkadaş", "Yaz Yağmuru", "Erkekler Ağlamaz" gibi pop şarkılarını yorumladığı "Bir Başkadır Ayten Alpman" adlı albümüyle müzikseverlerle buluştu. 2008 yılında da Seyhan Müzik, "Bir Başkadır Benim Memleketim" şarkısının değişik versiyonlarını içeren bir single yayınladı. Sahne çalışmalarına profesyonel olarak devam etmeyen Ayten Alpman, ,nadiren caz konserleri vermeye devam etti.

Geçirdiği zatürreden dolayı Şişli Osmanoğlu Hastanesi’ne kaldırılan Alpman, yapılan müdahalelere rağmen 20 Nisan 2012 tarihinde hayatını kaybetti.

Evlilikleri :
1. Evliliği: 1953 yılında İlham Gencer ile evlenir ve 1961 yılında ayrılır. Ayşe adında bir kızı ve İlhan Gencer adında bir oğlu oldu.
2. Evliliği: 1968 yılında Ümit Aksu ile evlenir. Dört yıl evli kaldı ve boşandı.

45lik plakları:

1967 - İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım
1967 - Seni Unutmak Senden Kaçmak İstiyorum / Kim Demiş Aşk Yalandır Diye
1967 - Bu Sana Son Seslenişim / Sevmedim Hayatı
1967 - Hakkın Yok / Beni Unutma
1968 - Ve... Tanrı Aşkı Yarattı / Ömrüm Senindir
1969 - Hayal / Çağırdın Sana Koştum
1970 - Sensiz Olamam / Aynalar Aynalar
1971 - Bir Başkadır Benim Memleketim / Yaşamak İçin
1973 - Tek Başına ~ Sevince Herşey Başka
1973 - Memleketim ~ Unutsana
1974 - Yanımda Olsa - İstersen
1974 - O Sabah ~ Ben Varım
1974 - Ben Yürürüm Yana Yana ~ Iraktır Yolların
1974 - Memleketim
1975 - Birazcık Umut - Kimbilir Kim Var Yanında
1975 - Ben Böyleyim - Mutlu Olamadım
1975 - Ölünceye Kadar -O Gün
1976 - Ben Böyleyim
1977 - Son Bir Defa - Neden Sanki Bu Dünya Dar Geliyor İnsana
1999 - "Eski 45'likler

MEMLEKETİM
Havasına suyuna taşına toprağına
Bin can feda bir tek dostuma
Her köşesi cennetim ezilir yanar içim
Bir başkadır benim memleketim

Lay Lay...
Anadolum bir yanda yiğit yaşar koynunda
Aşıklar destan yazar dağlarda
Kuzusuna kurduna Yunus'una Emrah'a
Bütün alem kurban benim yurduma

Lay Lay...
Mecnun'a Leyla'sina erişilmez sırrına
Sen dost ararsan koş Mevlana'ya
Yeniden doğdum dersin derya olur gidersin
Bir başkadır benim memleketim

Lay Lay...
Gözü pek yanık bağrı türkü söyler çobanı
Zengin fakir hepside sevdalı
Ben gönlümü eylerim gerisi Allah kerim
Bir başkadır benim memleketim
Lay Lay...
Havasına suyuna taşına toprağına
Bin can feda bir tek dostuma
Her koşesi cennetim ezilir yanar içim
Bir başkadır benim memleketim
Lay Lay...
Anadolum bir yanda yigit yaşar koynunda
Aşıklar destan yazar dağlarda
Kuzusuna kurduna Yunus'una Emrah'a
Bütün alem kurban benim yurduma

Lay Lay...
Mecnun'a Leyla'sina erişilmez sırrına
Sen dost ararsan koş Mevlana'ya
Yeniden doğdum dersin derya olur gidersin
Bir başkadır benim memleketim

Lay Lay...
Gözü pek yanık bağrı türkü söyler çobanı
Zengin fakir hepside sevdalı
Ben gönlümü eylerim gerisi Allah kerim
Bir başkadır benim memleketim


Kaynak:Biyografi.info

Ayten Alpman videoları

Tüm Ayten Alpman videoları

Ayten Alpman için yapılan aramalar

Ayten Alpman, Ayten Alpman biyografi, Ayten Alpman hayatı, Ayten Alpman özgeçmişi, Ayten Alpman hakkında, Ayten Alpman doğum yeri, Ayten Alpman fotoğraf, Ayten Alpman video, Ayten Alpman resim, Ayten Alpman kimdir?, Ayten Alpman kaç yaşında?, Ayten Alpman nereli, Ayten Alpman memleketi