FB TW PIN NWS
BioRank 4040

Romalı Perihan

Doğum tarihi : 18.Mart.1942 Ölüm tarihi : 05.Mayıs.2016
Romalı Perihan kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Romalı Perihan doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Romalı Perihan Biyografisi

Romalı Perihan, 18 Mart 1942 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Perihan Benli’dir. Zeki Müren tarafından takılan "Romalı" lakabıyla bilinmektedir. İki kardeşi vardı. Babası Bursalı idi. 4 yaşında iken ailesi ile birlikte İtalya’da Roma’ya gitmiştir. Roma'da büyüyen Perihan, On yedi yaşında bir şarkıcı olarak Accademia Nazionale di Arte Drammatica Silvio D'Amico'da kısa bir süre eğitim aldı. Romalı Perihan, o zamanlar İtalyan medya tarafından "La Bella Turca" ve "La Turca Romana" lakaplarıyla, sık sık Prenses Romalı Perihan veya Prenses Soprano olarak anılmıştır.
Boğaziçi Üniversitesi mezunu annesi, “Sanatçı olacaksın Periciğim. Allah seni böyle yarattı” demişti. 14 yaşında iken İtalyan bir menajeri vardı, adı Valentina Suturla’ydı. O yıl Kahire’ye götürüldü. Bir filmde rol aldı, Ömer Şerif ile tanıştı.

Avrupa sosyetesinde önde gelen isimlerden biri olan Romalı Perihan, son derece akıcı İtalyanca ve Türkçe dahil toplamda beş dil bilmekte idi. Perihan, Şairler ve Yazarlar Kültür Vakfı ve Şair Ozan ve Yazarlar Kültür Derneği onursal başkanı idi.

1973 yılında yapımcılığını Giovanna Grimaldi’nin yaptığı ‘Il Magnate’ adlı filmde, Lando Buzzanca’yla birlikte rol aldı.

Romalı Perihan, İtalyan yönetmen Federico Fellini ile birçok İtalyanca filmde rol aldı. Antonio Margheriti, Dino De Laurentiis, Remzi Jöntürk, Ömer Şerif, Roberto Bianchi Montero, Sergei Bondarchuk, Yılmaz Güney, Zeki Alasya gibi tanınmış sanatçıların yönettiği filmlerde de rol aldı.

Perihan'ın annesi İran şahı Muhammed Rıza Şah Pehlevi’nin eşi Prenses Süreyya İsfendiyari ile arkadaştır. Perihan, Süreyya'nın isteği üzerine onun kardeşi olan Prens Bijan ile 16 yaşında iken 1958 yılında dünya evine girdi. Romalı Perihan, İran asilzadesi Prens Bijan Esfandiari ile İtalya'da evlenmiştir.

Bu yıllarda Peppino di Capri ve Grace Kelly gibi isimlerle dostluklar kuran Romalı Perihan, Türkiye'ye dönünce Cemil İpekçi'nin yönlendirmesiyle Fahrettin Aslan'ın sahip olduğu Maksim Gazinosu'nda uzun süre sahne aldı.

1976 yılında Pierre Bachelet'nin "Histoire d'O " şarkısının sözlerini Ülkü Aker’in Türkçeleştirmesiyle, yapımcılığını Nino Varon'un yaptığı ve düzenlemesini Onno Tunç'un üstlendiği "O Bendim O" adı ile Nova Stereo ortaklığıyla Kervan Plakçılık etiketiyle yayımlandı.

1978 yılında yönetmenliğini Remzi Jöntürk’ün yaptığı “Kaplanlar Ağlamaz” filminde Cüneyt Arkın’la oynadı.

Romalı Perihan'ın ikinci kocası, Türk işadamı ve Mısırlı Triko markasının kurucusu Erdem Mısırlı'ydı. Üçüncü ve son kocası ise Mercedes-Benz'in Alman mühendisi B. Bensan'dı. Çift Stuttgart , Baden-Württemberg, Almanya'da yaşıyordu ve evlilikleri on dört yıl sürdü.

Evlilikleri :
1.eşi: 1958 yılında Prens Bijan Esfandiari ile evlendi 7 yıl sonra boşandı.
2.eşi: Mısırlı Triko’nun sahibi Erdem Mısırlı ile evlendi. (1977 yılına kadar)
3.eşi: Alman mühendis B. Bensan (14 yıl)

Romalı Perihan, 5 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul’da 74 yaşında şeker hastalığı yüzünden ölmüştür.

Plakları :
1976 - O Bendim O: O'nun Hikâyesi (şarkı sözleri: Pierre Bachelet, Ülkü Aker)
1976 - Nerden Nereye (şarkı sözleri: Las Grecas)
1977 - Görünce Seni (şarkı sözleri: Consuelo Velázquez)
1977 - Vay Başıma Gelenler (şarkı sözleri: Bob Marcucci, Peter de Angelis)
1981 - Romalı Perihan'ın Arabesk Dünyası
A YÜZÜ:
1. Susadım Aşkına
2. Senin Olmaya Geldim
3. Kavuştur Yarabbi
4. Açıldı Ellerim
5. Kim Bilecek
B YÜZÜ:
1. Gitme Sana Muhtacım
2. Seni Nasıl Sevdim
3. Affedilmeyen Suçlu
4. Acaba
5. Hayat Bir Bilmece

Filmleri ve Dizileri :
1989 - Hiçbir Gece (Suna) (Sinema filmi)
1982 - Elveda Dostum (Sinema filmi)
1980 - Akıllı Deliler (Sinema filmi)
1978 - Kaplanlar Ağlamaz (Perihan) (Sinema filmi)
1975 – Kaygısızlar (Sinema filmi)
1975 - Parasızlar (Sinema filmi)
1973 - Il magnate (Sinema filmi)
1971 - Eye of the Spider (Sinema filmi)
1971 - L'occhio del ragno (Peri-han) (Sinema filmi)
1970 - Waterloo (Sinema filmi)
1969 - Fellini - Satyricon (Taçlı Kadın) (Sinema filmi)
1960 - La dolce vita /Tatlı Hayat (Sinema filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Romalı Perihan için yapılan aramalar

Romalı Perihan, Romalı Perihan biyografi, Romalı Perihan hayatı, Romalı Perihan özgeçmişi, Romalı Perihan hakkında, Romalı Perihan doğum yeri, Romalı Perihan fotoğraf, Romalı Perihan video, Romalı Perihan resim, Romalı Perihan kimdir?, Romalı Perihan kaç yaşında?, Romalı Perihan nereli, Romalı Perihan memleketi