FB TW PIN NWS
BioRank 3338

Peppino di Capri

Doğum tarihi : 27.Temmuz.1939
Peppino di Capri kaç yaşında : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Şarkıcı
Peppino di Capri doğum yeri : Capri, İtalya

Peppino di Capri Biyografisi

Peppino di Capri, 1991 Eurovision Şarkı Yarışmasında İtalya'yı, "Comme è ddoce 'o mare" adlı şarkı ile İtalya'nın başkenti Roma'da temsil ederek 89 puanla Yedinci olmuştur. kendisine dünya çapında büyük ün kazandıran şarkısı "Roberta" dır.

Peppino di Capri, 27 Temmuz 1939 tarihinde Capri, İtalya’da doğmuştur. Asıl adı Giuseppe Faiella’dır. Babasının tanıdığı Napoli’de yaşayan Peppino lakaplı bir arkadaşı, Giuseppe Faiella’ya Capri Adası'nda doğduğu ve yaşadığı için “Peppino di Capri” yani Capri’li Peppino adını takmış. Peppino Di Capri, müziğe kendi kendine piyano çalarak başladı.

Peppino di Capri, 1943 yılında henüz 4 yaşındayken İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman işgalinde bulunan İtalya’yı kurtarmaya gelen ittifak gücü Amerikan askerlerini adada eğlendirmek için düzenlenen müzikli gecelerde küçük Peppino sahneye çıkarak şarkılar söylermiş. Daha dört yaşındayken kendisine eski Amerikan şarkılarından bir repertuvar oluşturan Di Capri’nin çocukluk yılları, Capri’deki Amerikalı askerlere konserler vererek geçti.

Peppino di Capri, 10 yaşında adadaki turistik kabarelerde yine Napoliten ezgilerini kendisine özgü çocuk sesiyle okurmuş. Daha sonraları bütün İtalya’nın ve dünyanın tanıdığı bir şarkıcı haline geldi. 150 milyondan fazla plak sattı. Napoli Şarkı Festivalleri, San Remo müzik festivaline tam 15 kez katılmış 2 kez kazanmıştır. 1973 yılında "Un grande amore e niente più" ("Büyük bir aşk ve daha fazlası") şarkısıyla ve 1976 yılında “Non Lo Faccıo Pıu" / “Artık yapmıyorum" şarkısıyla San Remo Müzik Festivalinde birincilik ödülünü kazandı.

Peppino Di Capri, altı yıllık klasik müzik eğitiminden sonra tercihini popüler müzikten yana kullandı. Bir süre gece kulüplerinde çaldıktan sonra 1958 yılında 18 yaşındayken kurduğu grupla birlikte Malatia ve Nun E Peccato plaklarını çıkaran Di Capri, daha sonraki beş yıl boyunca da “Voce E Notte”, “Nessuna Al Mondo”, “Luna Caprese” gibi şarkılar ve “Let’s Twist Again” gibi 45’liklerle İtalyan listelerinden eksik olmadı. Di Capri, 1963 yılında “Roberto” adlı parçası ile zirveye çıktı.

The Beatles gurubuna 1965 yılındaki İtalya turnesinde eşlik ederek dünya çapında ün kazanan Peppino Di Capri, İtalya’nın gururu haline geldi. 1968 yılında Melankoli-Ne Güzelsin adlı parçayı Türkçe yorumlayarak ülkemizde de tanındı. 1970’ten 1993’e kadar Napoli, Sanremo, Eurovision gibi müzik festivallerinde kazandığı birincilikler ile ününe ün katan Peppino Di Capri, 1997 yılında eski şarkılarını bir albümde topladı. Peppino di Capri, günümüzde de söylediği nostaljik şarkılarla, müzikseverlerin gönlündeki yerini koruyor.

İlk ciddi sevgilisi sonradan eşi olan Roberta Stoppa için bestelediği “Roberta” şarkısı ile dünyaya açılan Peppino di Capri “Voce ‘e Notte”, “Champagne”, “St.,Tropez Twist”, “Daniela”, “Torna Piccina”, Melancolie”, “Luna Caprese”, “Un Grande Amore e Niente Piu” ,” Una Rotonda Sul Mare”, “Speedy Gonzales”, “Addio Mondo Crudele” gibi şarkıları ile dünyanın dört bir ucunda konserler vermiş ve pek çok ödül kazanmıştır.

Peppino di Capri, 13 Mayıs 2001 tarihinde 18. Uluslararası Ankara Müzik Festivali kapsamında hayranları ile buluştu.

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi ile yakın arkadaştır.

Evlilikleri :
1.eşi : Roberta Stoppa (e.28 Nisan 1961-1976),Boşandı. Igor Faiella adında bir çocuğu vardır.
2.eşi: Giuliana Gagliardi (e.9 Şubat 1978 – 4 Temmuz 2019), eşi 4 Temmuz 2019 tarihinde vefat etti. Edoardo Faiella (d.1981), Dario Castiglio (d.1986) adlarında 2 çocuğu vardır.

23 Nisan 2002 tarihinde İstanbul İtalyan Kültür Merkezi'nde hayranlarına bir konser verdi. 06 Haziran 2007 tarihinde de İstanbul Arena'da sahne aldı. Sezen Cumhur Önal'ın orijinali 'Melancolie' olan şarkısından aranje edip yazdığı 'Melankoli Ne Güzelsin' adlı parçasını da seslendirdi.

Kaynak:Biyografi.info

Peppino di Capri videoları

Tüm Peppino di Capri videoları

Peppino di Capri için yapılan aramalar

Peppino di Capri, Peppino di Capri biyografi, Peppino di Capri hayatı, Peppino di Capri özgeçmişi, Peppino di Capri hakkında, Peppino di Capri doğum yeri, Peppino di Capri fotoğraf, Peppino di Capri video, Peppino di Capri resim, Peppino di Capri kimdir?, Peppino di Capri kaç yaşında?, Peppino di Capri nereli, Peppino di Capri memleketi