FB TW PIN NWS
BioRank 1592

Placido Domingo

Doğum tarihi : 21.Ocak.1941
Placido Domingo kaç yaşında : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Placido Domingo doğum yeri : Madrid, İspanya

Placido Domingo Biyografisi

Güçlü ve dramatik sesiyle ünlenmiş İspanyol tenor Placido Domingo, aynı zamanda orkestra şefliği yapmakta ve konserlerde de yer almaktadır.

Placido Domingo, 21 Ocak 1941 tarihinde İspanya'nın Madrid kentinde Retiro bölgesinde doğmuştur. Tam adı José Plácido Domingo Embil’dir. Babası Plácido Francisco Domingo Ferrer, annesi Josefa "Pepita" Embil Echániz’dir.

Placido Domingo, çok küçük yaşlardan itibaren Meksikalı besteci Agustín Lara'nın "Granada" şarkısını söylediği için ailesi onu El Granado olarak çağırmakta idi. 1949 yılında Placido Domingo sekiz yaşında iken, o ve ailesi müzikal tiyatroda çalışmak üzere Meksika’da Mexico City'ye taşındı ve kısa süre sonra piyano derslerinde başarılı oldu. Meksika'ya geldikten kısa bir süre sonra Domingo, erkekler için bir şarkı yarışması kazandı. Domingo, önce özel olarak, daha sonra on dört yaşındayken girdiği Mexico City'deki Ulusal Müzik Konservatuarı'nda küçük yaşlardan itibaren piyano eğitimi aldı.

Mexico City'deki Ulusal Müzik Konservatuarı'nda Igor Markevitch'in verdiği şeflik derslerine katıldı ve Renato Zanelli'nin kardeşi Carlo Morelli'nin yanında ses eğitimi aldı.

Repertuvarı Wolfgang Amadeus Mozart’tan Giuseppe Verdi’ye, Hector Berlioz’den Giacomo Puccini’ye, Vilhelm Richard Wagner’den Alberto Ginastera’ya çok geniş bir aralığı kapsıyan Plácido Domingo, klâsik operanın 40’ı aşkın baştenor rolünde unutulmaz performanslara imza attı. Rol aldığı opera filmleri, TV programları, doldurduğu plakları, dünyanın önde gelen şehirlerinde verdiği konserler ve katıldığı müzik şenlikleriyle opera sanatının halka yayılmasında en etkili sanatçılardan biri olarak biliniyor.

1990 yılında İtalya’daki Dünya Kupası için hazırlanan “Three Tenors” konseri ile uluslararası üne kavuşan tenorun, İtalyan Luciano Pavarotti ve Katalan Jose Carreras ile birlikte verdiği 35 konseri kapsayan turnesinin kaydı, klasik müziğin en çok satan albüm serisi olarak hafızalarda tazeliğini koruyor.

Tenorluğunun yanı sıra 2009’da Simon Boccanegra’daki bariton başrolünü de söyleyerek sesinin çok renkliliğini kanıtlayan ve bariton roller söylemeye de devam eden Plácido Domingo, 2003 yılı sonu itibarıyla gerçekleştirdiği 144 farklı rol seslendirmesiyle bu alandaki rekorunu elinde tutuyor. Placido Domingo, dünyanın en prestijli opera binalarında düzenli olarak İtalyanca, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İngilizce ve Rusça olarak sahne aldı. Ayrıca, özellikle Franco Zeffirelli'nin yönetmenliğinde sinematik olarak yayınlanan ve televizyonda yayınlanan birçok opera filminde rol aldı.

İlk eşi piyano öğrencisi Ana María Guerra Cué ile 29 Ağustos 1957 tarihinde evlendikten sonra 1958 yılında boşandı. Bu evliliğinden José Plácido Domingo Guerra (d. 1958) adlı bir oğlu vardır.

Placido Domingo, 1 Ağustos 1962 tarihinden beri, soprano Marta Ornelas ile evlidir. Plácido Domingo Jr. (d.1965), Alvaro Maurizio Domingo (d.1968) adlarında çocukları vardır.

1962 yılı sonunda altı aylık bir sözleşme ile ailesiyle beraber gittiği İsrail Ulusal Operası için Tel Aviv’de 2,5 yıl kaldı. Haziran 1965'te, Tel Aviv'deki sözleşmesini bitirdikten sonra Domingo, New York Şehri Operası'nda seçmelere katıldı ve kazanarak New York’a gitti.

Placido Domingo, insani yardım çalışmalarına büyük ölçüde dahil olmuştur. Afet yardımı, hayır kurumları ve müzik organizasyonları için birçok yardım konseri vermiş, ayrıca sanat ve spor dünyasında çeşitli gönüllü görevlerde bulunmuştur. 1986'da Domingo, 1985 Mexico City depreminin kurbanlarına para toplamak için çeşitli yardım konserlerinde sahne aldı. Ayrıca hayır amaçlı etkinliklerden birinin albümünü çıkardı. 21 Ağustos 2007'de depremzedelere verdiği destek ve sanatsal çalışmalarının tanınması için Meksika, Mexico City'de onun bir heykelin açılışı yapıldı.

Placido Domingo, 2014 yılında başladığı dünya turnesi kapsamında New York, Berlin, Londra, Madrid, Rio de Janerio ve Milano gibi dünya şehirlerinin ardından İstanbul’da da konserler verdi.

Dünyanın en önemli sahnelerinde yarım yüzyılı aşkın kariyeri boyunca, 140’tan fazla rol seslendiren, 3.600’ü aşkın performans gerçekleştiren, 500’ün üstünde konser yöneten, çoğu tam opera kayıtlarından oluşan 100’ü aşkın albüm çalışmasına imza atan Placido Domingo, 9 Grammy ödülü sahibidir.

Placido Domingo, başlangıçta sanat yönetmeni ve ardından 1996-2011 yılları arasında Washington Ulusal Operası'nın genel müdürü olarak görev yaptı. 2017-2019 yılları arasında California'daki Los Angeles Operası'nın genel müdürlüğünü yaptı. Ekim 2019'da cinsel taciz suçlamalarının ardından Los Angeles Operası'nın genel müdürlüğünden istifa etti.

Mart 2010'da kolon kanseri nedeniyle ameliyat oldu.

ABD, New York’da bir dairesi olan Placido Domingo, memleketi Madrid'de de bir evi var. Genellikle Meksika, Acapulco'daki tatil evinde ailesiyle birlikte yaşamaktadır.

Placido Domingo, 22 Mart 2020 tarihinde Meksika’da iken pandemi sırasında KOVID-19 testinin pozitif çıktığını açıkladı. Acapulco'da bir hastaneye yatırıldı, durumunun stabil olduğu açıklandı. Domingo, KOVID-19'dan kurtulduktan sonraki ilk röportajında İtalyan La Republicca gazetesine suçlamaların yanlış olduğunu söyledi. Domingo, "COVID olduğumu öğrendiğimde, sağ çıkarsam adımı temize çıkarmak için savaşacağıma söz verdim" dedi. "Ben kimseyi taciz etmedim. Yaşadığım sürece bunu tekrar edeceğim” dedi.

Kaynak:Biyografi.info

Placido Domingo videoları

Tüm Placido Domingo videoları

Placido Domingo için yapılan aramalar

Placido Domingo, Placido Domingo biyografi, Placido Domingo hayatı, Placido Domingo özgeçmişi, Placido Domingo hakkında, Placido Domingo doğum yeri, Placido Domingo fotoğraf, Placido Domingo video, Placido Domingo resim, Placido Domingo kimdir?, Placido Domingo kaç yaşında?, Placido Domingo nereli, Placido Domingo memleketi