FB TW PIN NWS
BioRank 3364

Giuseppe Verdi

Doğum tarihi : 10.Ekim.1813 Ölüm tarihi : 27.Ocak.1901
Giuseppe Verdi kaç yaşında öldü : 88
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Besteci
Giuseppe Verdi doğum yeri : Parma, İtalya
Ölüm yeri : Milano, İtalya

Giuseppe Verdi Biyografisi

Verdi opera sanatının yada müziğin demokratik bir silah olarak kullanılmasının ilk ve büyük örneklerini vermiştir.
Roncole ilçesinde küçük bir otel işleten Carlo Verdi ile bir köylü kızı olan Marianni’nin ilk çocukları Giuseppe 1813 yılında Parma'da dünyaya geldi.

Anne ve babası müzikle uğraşmadığı gibi ataları arasında da müzikle uğraşan yoktu.Ancak Verdi’nin inanılmayacak kadar müziğe düşkün olması herkesi şaşırtıyordu.

Roncole’nin kilise orgcusundan ilk müzik derslerini aldı.Köyün bağlı olduğu Busseto kasabasında orkestra üyelerinin desteği ile genel müzik eğitiminin ilk adımlarını attı.On yaşında kilisede pazar günleri org çaldı.

Kasabanın Filarmoni Derneği’nin başkanı olan Antonio Barezzi, yetenekli Verdi’ye Latince ve müzik dersleri verilmesini sağladı.Yine kent halkı ve Barezzi, Verdi’nin okul giderlerini karşılayarak Milano Konservatuarı’na gönderdi.Ama genç müzikçi giriş sınavını kazanamadı.

Oradaki öğretmenler onu özel ders almaya yönelttiler.Scala Orkestrası’nın şefi Lavigna’dan özel dersler aldı.Böylelikle opera müziğini tanıdı, Milano’daki sanat ortamında yetişti.

Milano’da orkestra şefi Lavigna, Haydn’ın “Yaradılış” oratoryosunun çalışmalarını Verdi’ye verdi.Konser başarılı geçti.Filarmoni Derneği’de Verdi’ye bir opera ısmarladı öylece genç bestecinin sanat hayatında yeni bir devre başladı.

1838’de Barezzi ailesinin küçük kızı, piyano arkadaşı Margherita ile evlendi.

1839’da ilk operası “Ormerto”yu tamamladı.Bu opera fazla başarı kazanmadı ama Filarmoni Derneği, Verdi’ye iki opera siparişinde daha bulundu.

Verdi bu operaları bestelemeye başladığı sıralarda maddi sıkıntılar yaşadı, sağlığı bozuldu bunlar yetmiyormuş gibi oğlu ve kızını kaybetti.Çocuklarının ölümüne dayanamayan karısı da beyin kanamasından öldü.

Pers İmparatoru Nabucco’nun librettosunu halk üslubu ile hareketli bir melodi ile besteledi.Bu opera büyük bir başarı kazandı.Ünü İtalya sınırlarının dışına yayıldı.

1851’den sonra bestecilik yaşamında yeni bir dönem başladı.Halkın en çok sevdiği Rigoletta, La Traviata, İl Travatore adlı üç önemli operasıyla olgunluk devresine girdi.

Opera şarkıcısı soprano Giuseppina ile evlendi.Daha sonra Maskeli Balo, Talihin Kudreti ve Don Carlos gibi başarılı operalar besteledi.

1871’de Mısır Hidivi İsmail Paşa’nın isteği üzerine Aida operasını besteledi ve büyük başarı kazandı.

Besteci 77 yaşında son operası Falstaff’ı yazdı.Bu son operasında müziği sahnelere ayırma yöntemini getirdi.

Verdi, hem İtalya’da hem de yabancı ülkelerde hükümetler tarafından takdir edildi ve kendisine Parma’da ulusal meclis üyeliği, İtalya Parlemanto’sunda milletvekili ve senato üyeliği, güzel sanatlar akademisi muhabir ve üyeliği, Fransa’nın Lejion Donör ve Grand Officier nişanları, Rusya’nın ilk kez bir sanatçıya verdiği Stanislav nişanı ile onurlandırıldı.

Ünlü sanatçı Verdi 88 yaşındayken 27 Ocak 1901 tarihinde Milano’da hayatını kaybetti.

Eserleri: Rigoletto, Kaderin Gücü, Otello, Falstaff, Maskeli Balo, Emani, Simon Boccanegra, Don Carlos, Macbeth, Luisa Miller, Nabucco, Rigoletto, Aida, Un Balo in Maschera, La Traviata, İl Lombardi, İl Travatore, İl Masnadieri.

Kaynak:Biyografi.info

Giuseppe Verdi filmleri

Tüm Giuseppe Verdi filmleri

Giuseppe Verdi için yapılan aramalar

Giuseppe Verdi, Giuseppe Verdi biyografi, Giuseppe Verdi hayatı, Giuseppe Verdi özgeçmişi, Giuseppe Verdi hakkında, Giuseppe Verdi doğum yeri, Giuseppe Verdi fotoğraf, Giuseppe Verdi video, Giuseppe Verdi resim, Giuseppe Verdi kimdir?, Giuseppe Verdi kaç yaşında?, Giuseppe Verdi nereli, Giuseppe Verdi memleketi