FB TW PIN NWS
BioRank 8749

Paul Delaroche

Doğum tarihi : 17.Temmuz.1787 Ölüm tarihi : 04.Kasım.1856
Paul Delaroche kaç yaşında öldü : 69
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Ressam
Paul Delaroche doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Paul Delaroche Biyografisi

Paul Delaroche Fransız ressam, yarı klasik ve romantik tabloları ile ün kazanmıştır.

Paul Delaroche, 17 Temmuz 1797 tarihinde Paris, Fransa’da köklü bir aileden gelen Gregoire Hippolyte Delaroche’nin oğlu olarak doğmuştur. Abisi gibi tarihi resimler yapıyordu ancak babası manzara resimleri yapması gerektiğini düşündü. Bu sebeple 1816’da Ecole des Beaux-Arts okulunda Louis Etienne Watelet altında dersler almaya başladı. Başarısız geçen bir yarışma sonucunda Delaroche, 1817'nin sonunda Watelet stüdyosundan ayrılarak bir süre Constant-Joseph Desbordes’in yanında çalıştı.

Paul Delaroche, 1818 yılında Richard Parkes Bonington, Eugène Lami ve Camille Roqueplan’ın da bulunduğu Antoine Jean Gros atölyesine girdi. Burada bir müddet sonra Paris’li Tarih ressamları grubunun çekirdeğini oluşturacakları Theodore Gericault ve Eugene Delacroix ile tanışma fırsatı buldu.

Paul Delaroche, Ecole des Beaux Arts'ta profesör olan ve birçok ressam yetiştiren Fransız ressam Antoine Jean Gros’un gözde öğrencilerindendi. 19 Temmuz 1553 tarihinde İngiltere kraliçesi olan Mary Tudor’un kuzeni 15 yaşındaki Leydi Jane Grey’in idam edilişini 1833 yılında resmetti. Louvre müzesindeki "The Execution of Lady Jane Grey - Lady Jane Grey’in İdamı (1833)" tablosu dönemin Fransız resim sanatının zirve isimlerinden Jean Louis Theodore Gericault ve Ferdinand Victor Eugene Delacroix’in dikkatini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır.

"The Execution of Lady Jane Grey - Lady Jane Grey’in İdamı (1833)" tablosu

Paul Delaroche, klasik tekniğe sıkı sıkı bağlı olmasına rağmen Alman romantizminin etkisini de eserlerine taşıdı. Tablolarında tarihsel gerçekliğe uygunluktan ziyade duygusal atmosferin ve konunun beklentilerini ortaya çıkaran bir üslup benimsedi.

“Elizabeth’in Ölümü” tablosu (1828) (İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth)

Louvre müzesindeki “Elizabeth’in Ölümü” tablosu o dönemde Theodore Gericault ve Eugene Delacroix’in dikkatini çekmiş ve takdirlerini kazanmıştır.

Paul Delaroche’nin en tanınmış tablosu Louvre Müzesi koleksiyonunda bulunan “Genç Hristiyan martyr”dir.

“Genç Hristiyan martyr” tablosu.

Paul Delaroche'nin yaşamı boyunca birçok öğrencisi olmuştur. Fransız Oryantalist ressam Jean-Leon Gerome, Jean-François Millet ve Thomas Couture gibi birçok önemli sanatçıya öğretmenlik yapmıştır.

Paul Delaroche, 1835 yılında ressam Horace Vernet'in kızı Louise Vernet ile evlendi. Eşi 1845'te 31 yaşındayken öldü.

Delaroche, konularını ve tarihini pragmatik realizmle tasvir etmeyi amaçladı. Popüler idealler ve normları kendi eserlerinde görmüyordu, ancak tarihsel figürler, Hıristiyanlığın kurucuları ya da zamanının gerçek Napolyon Bonapart ve Marie Antoinette gibi kişiler olsun, tüm konularını aynı şekilde boyuyordu. Delaroche, klasik tekniğe sıkı sıkı bağlı olmasına rağmen Alman romantizminin etkisini de eserlerine taşıdı. Tablolarında tarihsel gerçekliğe uygunluktan ziyade duygusal atmosferin ve konunun beklentilerini ortaya çıkaran bir üslup benimsedi.

Paul Delaroche'in Napolyon portreleri de tarihsel eserlerine iyi birer örnek teşkil eder. İlk fotoğraf imgesini görüntülemede kullanılan “Gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, camera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanarak, cıva buharına tabi tutulup geliştirilmesiyle fotoğrafik görüntü elde etme yöntemi” olan Dagerreyotipi’nin tanınmasında etkili olmuş ve o gün itibariyle resmin öldüğü fakat yine de fotoğrafın sanata hizmet edeceğine inandığını belirtmiştir.

Paul Delaroche, Atina Okulu'ndan etkilenen bir Raphaelesk tablo olan Hemicycle olarak bilinen büyük resim için komisyon aldı. Bu, Paris'teki Ecole des Beaux-Arts’ın tiyatrosunun kolonunda 27 metre uzunluğunda bir duvar resmidir. Resim, her yaştaki yetmiş beş büyük sanatçıyı temsil eder. Beyaz mermer merdiven basamaklarından birinin üstünde gruplar halinde toplanır; en üstte Parthenon yaratıcıları tarafından doldurulan üç taht vardır: Mimar Phidias, Heykeltıraş İktinos ve Ressam Apelles, bu sanatların birliğini simgelemektedir.

Paul Delaroche, 1837'den sonra, çalışmalarını tamamen sergilemeyi bıraktı.

Paul Delaroche, 4 Kasım 1856 tarihinde Paris, Fransa’da 59 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Paul Delaroche için yapılan aramalar

Paul Delaroche, Paul Delaroche biyografi, Paul Delaroche hayatı, Paul Delaroche özgeçmişi, Paul Delaroche hakkında, Paul Delaroche doğum yeri, Paul Delaroche fotoğraf, Paul Delaroche video, Paul Delaroche resim, Paul Delaroche kimdir?, Paul Delaroche kaç yaşında?, Paul Delaroche nereli, Paul Delaroche memleketi